Krátke postpandemické eldorádo oceliarov je, zdá sa, na svojom konci. Približne rok ťažili producenti ocele z rekordných cien kovu na finančných trhoch a obnoveného dopytu po ňom zo strany priemyslu. Jedinou chybou boli rastúce ceny energií, ktoré im bránili zarobiť ešte viac.
Najnovšie dáta Európskej asociácie oceliarov (Eurofer) naznačujú, že obrat v rastovom trende už nastal a do ďalšieho obdobia sa ešte viac prehĺbi. Vyhliadky trhu s oceľou sa zhoršili už aj v druhom polroku 2022, pričom dopyt po nej klesá výraznejšie, ako sa očakávalo. Zmeny v hospodárení a pokles cien ocele cítiť aj z najnovších výsledkov najväčšej slovenskej hute U. S. Steel Košice.
Ázia je opäť problém
Pokračujúce zhoršovanie situácie a nálad v hospodárstve Európskej únie po ruskej invázii na Ukrajine či energetickej kríze už podľa Euroferu vedie k recesii, ktorá má vážny dosah na viaceré priemyselné odvetvia.
Týka sa aj trhu s oceľou. Odhad asociácie naznačuje, že to dopyt po oceli tento rok poklesne o 3,5 percenta, hoci sa pôvodne hovorilo o asi polovici pre tento rok a 1,9 percenta pre budúci rok.
Navyše súčasnému stavu nenapomáha ani dovoz z tretích krajín, ktorý pretrváva na historicky vysokej úrovni. „Všetky negatívne faktory, ktoré sa objavili na trhu sa v ostatnom období zhoršili. Najmä prudko stúpajúce ceny energií, ktoré vedú k neúnosným výrobným nákladom. To si vyžiadalo ďalšie zníženie zjavnej spotreby ocele v priemysle a výraznú revíziu produkcie sektorov využívajúcich oceľ v EÚ smerom nadol,“ tvrdí Axel Eggert, generálny riaditeľ asociácie Eurofer.
Ako dodáva, tento scenár možno s určitosťou predpokladať aj pre prvú polovicu budúceho roka, pričom problémom bude aj konkurencia.
„Ešte viac znepokojujúca v tomto kontexte je pretrvávajúca vysoká úroveň deformujúceho sa dovozu ocele do EÚ. Ak sa neprijmú núdzové obchodné opatrenia odrážajúce neistú situáciu niektorých kritických priemyselných odvetví v Európe, riskujeme smerovanie k výraznému zničeniu priemyselných kapacít v Európe,“ naznačuje šéf Euroferu.
Prepad cien je obrovský
Po tom, čo v polovici pandémie došlo v roku 2021 k náhlemu oživeniu trhu a spotreby ocele o 16,3 percenta, v druhom štvrťroku tohto roku sa pozitívny trend spotreby ocele skončil výrazným poklesom, a to o 4,8 percenta na 38,6 milióna ton.
Asociácia predpokladá, že negatívne výsledky budú pretrvávať počas celého roka 2022 a minimálne do prvej polovice roku 2023, čo potvrdzuje predpoklad očakávanej recesie v tomto sektore a nižšej spotreby ocele v roku 2022. Išlo by už o štvrtú recesiu spotreby ocele za päť rokov. Slabý dopyt už výrazne ovplyvňuje aj európskych producentov.
Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň
- Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
- Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
- Menej reklamy na TREND.sk
Máte už predplatné?