Vo východoslovenskom Strážskom rastie minioceliareň spoločnosti Slovakia Steel Mills (SSM). Napriek tomu, že brandža zažíva jednu z najväčších kríz za posledných sto rokov. Manažérov firmy to neľaká. Práve naopak. Chcú ju obrátiť vo svoj prospech.
Štart v búrke
Akciovku Slovakia Steel Mills založili v polovici predminulého roku. Je dcéra holandskej spoločnosti Steel Assets Management, v ktorej je hlavný akcionár slovenský podnikateľ Braňo Prieložný, známy z pôsobenia vo finančnej skupine Istrokapitál.
Postaviť oceliareň na východnom Slovensku sa rozhodol ešte v roku 2006, na základe štúdie, ktorú vypracovala košická spoločnosť Hutný projekt. Podľa jej posudku mala minioceliareň produkujúca stavebnú oceľ nádej na úspech. Bolo to v čase hojnosti, akú hutnícky priemysel dávno nezažil. Vrchol si odvetvie vychutnávalo v roku 2004, ale ešte aj o dva roky neskôr jeho tržby medziročne rástli o 12 percent. Tempom, na aké môžu v brandži len spomínať. Už rok 2007 bol v znamení mierneho poklesu a armagedon prišiel vlani na jeseň.
Oceliarov zasiahla kríza najsilnejšie za ostatných zhruba sto rokov. Hlavne cez problémy stavebníctva a automobilového priemyslu. Ukázala, že len málo odvetví je takých závislých od ekonomického cyklu. Oceľ sa podobne ako iné priemyselné kovy používa pri investičných akciách a predmetoch dlhodobej spotreby, na ktorých sa počas krízy šetrí najviac. Od vlaňajšieho septembra sa globálne tržby v oceliarstve prepadávajú o pätinu. Všetci dôležití hráči v odvetví šliapu na polovicu výkonu. Stabilizácia dopytu sa očakáva v novembri či decembri a prvé náznaky mierneho oživenia budúci rok.
Úplne v protirečení s týmito zvesťami pôsobí pohľad na pole v tesnom susedstve fabriky Chemko Strážske. Skelet budovy, v ktorej chce SSM oceliareň postaviť, je už hotový. Terajšie ťažké časy na jej plánoch nič nemenia. Začiatkom budúceho roka plánujú montovať technológie, vo štvrtom štvrťroku spustiť skúšobnú výrobu.
„Táto investícia bude úspešná,“ odpovedá generálny riaditeľ SSM Ján Tušim na otázku, či sa neboja stavať fabriku v takýchto ťažkých časoch. Sebavedomie opiera o presvedčenie, že výroba stavebnej ocele má v tomto regióne perspektívu bez ohľadu na krízu. Tá podľa neho môže SSM pomôcť. Lebo v čase, keď otriasa odvetvím, minioceliareň ešte ani nezačala vyrábať. Keď začne postupne doznievať, bude trh vyčistený o niektoré firmy, ktoré by mohli SSM konkurovať.
Čaro špecializácie
J. Tušim dodáva, že podobné minioceliarne, ako stavajú v Strážskom, preberú časť výroby, o ktorú sa starali veľké oceliarske komplexy.
Obchodný riaditeľ SSM Alexander Urban dopĺňa, že kríza odhalila slabiny iných hráčov a zrýchlila očistu trhu. Mnohých výrobcov v tomto biznise sužuje neefektívna výroba a staré spôsoby obchodovania. Pre ne už roky živoria. Kríza problémy prehĺbila a ťahá ich k dnu. Dodáva, že v Európe sa nepostavila oceliareň na zelenej lúke osemdesiat rokov.
SSM sa bude orientovať na stavebnú oceľ. Podnikateľský plán hovorí o postupnom zvyšovaní produkcie dlhých oceľových výrobkov. Z počiatočných 600-tisíc ton za rok na 800-tisíc sa chcú dostať v roku 2014 zavedením výroby legovaných tyčových ocelí. A. Urban pripomína, že v regióne sú najväčším výrobcom dlhých oceľových produktov železiarne v Třinci. No tie majú integrovanú výrobu. To znamená, že okrem stavebnej ocele produkujú kompletný sortiment železiarenských produktov. To je dôvod, prečo sú ich výrobné náklady na stavebnú oceľ vyššie než tie, s ktorými budú pracovať v Strážskom. Podobne sú vraj na tom aj ostatné európske oceliarne.
„Politika starého kontinentu sa zameriava na udržiavanie kapacít a pridávanie určitých nových výrobných komponentov,“ dodáva obchodný riaditeľ. Takáto stratégia podľa neho brzdí napredovanie fabrík. Spôsobuje aj problémy pri opravách a modernizáciách. Zastaviť či prerušiť výrobu je v takýchto prípadoch drahé, ak nie nemožné. SSM by s tým nemala mať problémy. „Prevádzku vieme kedykoľvek zastaviť v priebehu troch hodín,“ tvrdí J. Tušim.
Podľa A. Urbana rastú takéto minioceliarne teraz hlavne v juhovýchodnej Ázii. Aj tam, podobne ako v Strážskom, hrajú prím moderné technológie. Vlastné kapitálové investície súvisiace s projektom sú na úrovni 178 miliónov eur.
J. Tušim si krízu pochvaľuje aj preto, že fabrika sa ľahšie stavia. Okrem iného je aj prebytok stavebných kapacít. „Nemáme také problémy, aké by sme mohli mať, keby sme stavali v rokoch 2007 a 2008, teda v časoch najväčšieho stavebného boomu,“ dodáva a pripomína ďalší pozitívny efekt súčasných dní. Ľahší prístup k pracovnej sile.
Investícia SSM prinesie 350 priamych a približne 250 nepriamych pracovných miest. Počas výstavby dá prácu siedmim stovkám ľudí.
Dlhodobé kontrakty
Od moderných technológií špecializovaných na výrobu stavebnej ocele si manažéri SSM sľubujú také nízke prevádzkové náklady, že dokážu cenami úspešne súťažiť s konkurenciou. O odbyt aj napriek kríze strach nemajú. Vychádzajú z predpokladu, že na Slovensku a v okolitých postkomunistických krajinách sa ešte bude masívne investovať do infraštruktúry. Pri všetkých týchto stavbách, ktoré budú podporované dotáciami štátov a z európskych fondov, je potrebná stavebná oceľ.
SSM už má odbyt budúcej produkcie zabezpečený prostredníctvom 15-ročných kontraktov s britskou obchodnou spoločnosťou Stemcor Holdings UK a rakúskou Voest-Alpine (VA) Intertrading. Prostredníctvom nich bude dodávať stavebnú oceľ zákazníkom v dvanástich krajinách na troch kontinentoch. Prostredníctvom týchto hráčov bude SSM predávať približne 90 percent produkcie. Spojenie s nimi prinesie nielen istotu pravidelného odbytu, ale aj finančné zázemie. Odberatelia im budú platiť vopred prostredníctvom akreditívu. J. Tušim upozorňuje, že pre začínajúcu firmu sú takýto finančný vankúš a istota pravidelných odberov veľmi dôležité. Natoľko, že sa vznikajúcej minioceliarni oplatí prísť o nezávislosť pri nadväzovaní obchodných stykov. Lebo SSM sa zaviazala, že nebude priamo rokovať s obchodnými partnermi Stemcoru a VA Intertrading. Slováci tak šancu na hľadanie vyššieho zisku vymenili za istotu. Od nej si J. Tušim sľubuje, že síce v čase, keď pôjdu ceny ocele nahor, nebude rovnako rýchlo stúpať zisk SSM. No keď pôjdu strmo nadol, budú ceny SSM klesať pomalšie.
Rovnakú politiku ako pri predaji zvolila minioceliareň aj na nákup surovín, hlavne železného šrotu. Dvorným dodávateľom sa stala nemecká spoločnosť Thyssen Stahl Recycling. Dôvody exkluzivity sú rovnaké ako v prípade odberateľov. Nadnárodná firma dokáže nakupovať lacnejšie.
Tak ako SSM outsourcingovala predaj výrobkov a nákup šrotu, na externú firmu preniesla aj výstavbu minioceliarne. Generálny dodávateľ je 1. projektová. Financovanie projektu zorganizovala J&T Banka. Poskytla časť peňazí a vyrokovala aj hlavnú časť úveru z Českej exportnej banky. J. Tušim odhaduje, že investícia by sa mala vrátiť v priebehu desiatich rokov.
Foto - Ivan Fleischer