Európsky oceliarsky priemysel naďalej čelí bezprecedentnej kríze. Globálny nadbytok kapacít, neférové obchodné praktiky najmä zo strany ázijských producentov, klesajúci dopyt a vysoké náklady na energiu vážne ohrozujú konkurencieschopnosť firiem v tomto odvetví.
Najnovšie sa k tejto situácii vyjadrujú európski zákonodarcovia, ktorí pripravujú sériu nových opatrení. V stredajšej debate by mal Európsky parlament predstaviť návrhy na riešenie problémov spojených s čínskym importom lacnej ocele, s cieľom zabezpečiť budúcnosť tohto odvetvia a pomôcť európskym oceliarom dostať sa z pretrvávajúcej recesie.
Neudržateľná konkurencia
Európska únia čelí viacerým štrukturálnym problémom v oceliarskom sektore. Najvýraznejším z nich je nadmerná kapacita, ktorá vytvára tlak na výrobcov. V roku 2023 dosiahla viac ako 550 miliónov ton, čo predstavuje štvornásobok ročnej produkcie ocele v EÚ.
Organizácia pre hospodársku spoluprácu a rozvoj (OECD) predpokladá ďalší nárast kapacít o viac ako 150 miliónov ton do roku 2026, pričom väčšina z týchto kapacít bude mať naďalej vysokú uhlíkovú stopu. Tento prebytok tlačí globálne ceny ocele nadol, čo vytvára tlak na konkurencieschopnosť európskych výrobcov.
Výroba ocele v Európe v roku 2023 klesla oproti roku 2008 o viac ako 30 percent, pričom produkcia dosiahla len 126 miliónov ton. Tento pokles spôsobil zánik takmer 100-tisíc pracovných miest v sektore a využitie výrobných kapacít v EÚ kleslo na približne 60 percent.
Naopak, Čína za ostatné dve dekády zvýšila produkciu ocele o 639 percent, pričom podľa europoslanca Juana Ignacia Zoida Álvareza do roku 2026 zvýši svoje kapacity na viac ako päťnásobok európskej produkcie.
Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň
- Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
- Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
- Menej reklamy na TREND.sk
Máte už predplatné?