Pokiaľ sa podniku podarí všetku energiu získanú z obnoviteľných zdrojov energie (OZE) spotrebovať v čase, kedy sa vyrába, tak je návratnosť otázkou niekoľkých rokov. Väčšinou ide o päť až desať rokov, pričom životnosť solárnych panelov je 30 rokov. No čím horší je pomer výroby a spotreby, tým dlhšia bude návratnosť investície.
Problémy s nadbytočnou elektrinou
Solárnu energiu firmy využívajú v čoraz väčšej miere nielen na zníženie nákladov za energie, ale aj v snahe znížiť vlastnú uhlíkovú stopu v rámci boja s klimatickými zmenami.
Fotovoltické elektrárne (FVE) však neraz vyrábajú aj nadbytočnú elektrickú energiu, ktorá buď skončí uložená v batériách, čo je tá nákladnejšia forma záchrany energie, alebo sa dostane do elektrizačnej sústavy. No situácia čo sa týka predaja elektriny z takzvaných lokálnych zdrojov nie je ideálna.
Problémy spôsobuje pre podniky, ktoré majú nadbytok zelenej elektriny, vyrobenej vlastnou FTV, ale aj pre samotných výrobcov elektriny z OZE – dostať túto elektrinu do sústavy, ktorá nemá podľa mnohých odborníkov dostatočnú voľnú kapacitu. Na to upozorňuje aj riaditeľ Slovenskej asociácie fotovoltického priemyslu a OZE (SAPI) Ján Karaba.
„Moderné technológie robia fotovoltiku aj vietor natoľko rentabilné, že finančná podpora zo strany štátu nie je v podstate potrebná, hoci je, samozrejme, vždy vítaná,“ upozorňuje J. Karaba, podľa ktorého výrobcovia od štátu potrebujú odstránenie legislatívnych a regulačných bariér a prehodnotenie bezdôvodne vysokých či duplicitných poplatkov, ktoré odrádzajú nových investorov.
Hoci investičné náklady pre technologický pokrok a zvyšujúcu sa celosvetovú produkciu fotovoltických komponentov dlhodobo klesajú, otázna ostáva nielen cena elektriny, ale aj spôsob, akým sa táto elektrina predáva po jej výrobe.
Ťažkosti pri väčších zdrojoch
Súčasnú situáciu kriticky vníma aj predsedníčka Združenia dodávateľov energií (ZDE) Jana Ambrošová, podľa ktorej ak podniky vyrábajú pomocou fotovoltiky elektrinu, ktorú vedia priamo spotrebovať, je to pre nich rentabilné. Ak však chcú postaviť väčší zdroj a dodávať už len do sústavy, situácia je kritická.
„Voľné kapacity v elektrizačnej sústave na pripájanie obnoviteľných zdrojov energií sú obsadené, povoľovacie procesy sú zdĺhavé, nepodnikajú sa dostatočné kroky k zvýšeniu flexibility sústavy,“ upozorňuje šéfka ZDE s tým, že na dosiahnutie pozitívnej zmeny v danej oblasti sú nevyhnutné inovácie, digitalizácia, ako aj zvýšenie flexibility sústavy tak, aby mohla absorbovať viac zelenej energie aj od väčších výrobcov.
Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň
- Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
- Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
- Menej reklamy na TREND.sk
Máte už predplatné?