Newyorskí obchodníci s cennými papiermi začali opäť bohatnúť rýchlejšie ako zamestnanci v iných odvetviach. Mzdy a bonusy investičných bankárov a brokerov v najväčšom meste USA vlani stúpli o vyše 16 percent. Presiahli tak 360-tisíc dolárov ročne, čo je päť a polnásobne viac ako v iných newyorských firmách. V novej správe to uviedol hlavný účtovník štátu New York Thomas DiNapoli.
„Nová platová štatistika štátu New York dodá demonštrantom na Wall Streete čerstvú muníciu,“ poznamenal denník Financial Times Deutschland, ktorý na správu upozornil. Protestné hnutie Okupujte Wall Street vzniklo v polovici septembra práve v New Yorku a rýchlo sa rozšírilo aj do iných miest. Hnutie tvrdí, že bráni záujmy 99 percent obyčajných Američanov proti jednej stotine najbohatších. Naposledy dalo o sebe vedieť v utorok pochodom okolo sídiel známych miliardárov. Do protestov sa chystá zapojiť aj bývalý poľský prezident Lech Walesa.
Bankári z Wall Streetu však napriek vlaňajšiemu zlepšeniu ešte stále nezarábali toľko ako pred finančnou krízou. V roku 2007 dostávali v priemere 400-tisíc dolárov za rok, v ďalšom roku, keď už vypukla finančná kríza, to bolo len o málo menej.
Kríza podľa správy pomohla trochu vyrovnávať rozdiel medzi platmi vo finančníctve a inom biznise, teraz sa ale nožnice začali znovu roztvárať. S výnimkou krízových rokov je tento trend už dlhodobý. Napríklad v roku 1981 bol rozdiel medzi platmi v spoločnostiach zaoberajúcich sa obchodovaním s cennými papiermi a ďalšími odvetviami ešte len dvojnásobný.
Aj s dynamicky rastúcimi platmi však majú díleri dôvod na obavy – a to o svoje pracovné miesto. V branži od apríla do augusta ubudlo 4 100 pozícií a T. DiNapoli predpokladá, že do konca budúceho roka by toto číslo mohlo stúpnuť na 10-tisíc.
Ilustračné foto na titulke - SITA / AP