V továrni, kde sa momentálne skladá najnovší iPhone X, skupina študentov tvrdí, že boli do práce donútení. V meste Šen-Čen je fabrika, ktorá má rozlohu vyše dvoch kilometrov štvorcových, a v noci je odtiaľ vidieť svetlá kasín z Macaa.
Šiesti študenti vo veku od 17 do 19 rokov pre denník The Financial Times povedali, že ich škola donútila ísť na trojmesačnú stáž do továrne. Údajne pre to, aby získali „pracovné skúsenosti“, čo je nutná podmienka pre absolvovanie štúdia.
„Naša škola nás tu donútila pracovať,“ povedala 18-ročná študentka, ktorá z obavy odmietla prezradiť svoje krstné meno. Tvrdí, že práca nemala nič spoločné so štúdiom, keďže škola je zameraná na štúdium dopravy a dopravných systémov v mestách. Jej úlohou bolo každý deň pri páse vložiť do 1 200 nových iPhonov fotoaparát. Študenti tiež tvrdia, že museli pracovať aj nadčasy, čo Apple dodávateľovi nedovolil.
Apple aj Foxxcon obvinenia potvrdili a odkázali, že príjmu nápravné opatrenia. Obe firmy uviedli, že študenti pracujú dobrovoľne a dostali finančnú kompenzáciu aj benefity. Foxconn však priznal, že „stážisti odpracovali nadčasy v rozpore s našou politikou“, ktorá zakazuje pracovať viac než 40 hodín týždenne.
Študenti vo fabrike pracovali v čase, keď Apple v septembri predstavil svetu nový iPhone X. Podľa Financial Times zažíva Foxconn zažíva najväčší produkčný boom od augusta do decembra. Vtedy môže počet zamestnancov narásť zo stotisíc na viac ako 300-tisíc, aby poskladali až 20-tisíc mobilov denne.
Tvrdé podmienky vo fabrike
Už v minulosti bola fabrika cieľom vyšetrovaní. V knihe The One Device o tom píše publicista Brian Merchant, zhrnutie ponúka denník The Guardian. Montovňa sa „preslávila“ aj tým, že v roku 2010 sa tam zamestnanci snažili o samovraždy. Štrnástim z nich sa to aj podarilo skokom z budovy.
Firma to vyriešila po svojom: nechala okolo továrne inštalovať záchranné siete, aby skokom z výšky zabránila. Najala si poradcov a donútila zamestnancov podpísať doložku o tom, že si neplánujú siahnuť na život.
„Siete ani prehlásenia nič neriešia. Ak sa niekto chce zabiť, tak sa zabije,“ povedal bývalý zamestnanec firmy Xu, ktorého spovedal autor knihy. To, čo sa dialo pred siedmimi rokmi, sa deje vo fabrikách aj dnes. Pracovné podmienky sa nezlepšili.
„Stále sa tam pracuje na 12-hodinové zmeny, zamestnanci sú ponižovaní za údajnú pomalú prácu, prísľuby bonusov a benefitov sú nesplnené,“ tvrdí B. Merchant. Zo stoviek tisíc zamestnancov kvôli tlaku vydrží vo fabrike dlhšie ako rok len málokto. Napriek všetkému o nových zamestnancov Foxconn nemá núdzu, väčšina z nich prácu nutne potrebuje a nemá inú možnosť.
Foxconn je podľa autora štát v štáte, akési Foxconn City, ktoré je riadené zákazkami spoločnosti, ktorá vyrába jeden z najziskovejších produktov na tejto planéte.
Mnohým zo zamestnancov je síce poskytnuté bezplatné ubytovanie, ale nakoniec musia platiť extrémne vysoké účty za vodu a elektrinu. Na izbách bežne spí osem až 12 ľudí. V zmluvách má Foxconn zakotvené, že zamestnanci musia platiť obrovské pokuty, ak z firmy odídu počas prvých troch mesiacov. Bonusy za nadčasy sa vyplácajú neskoro alebo vôbec.
Apple v minulosti Foxconn obhajoval. Napriek tvrdým podmienkam ich neoznačuje za sweatshopy, ale fabriky, kde sú reštaurácie a zamestnanci majú klimatizáciu a pevnú strechu nad hlavou.
V roku 2011 bol fabriku navštíviť aj šéf Apple Tim Cook, aby sa pozhováral s odborníkmi, ktorí majú samovraždám predchádzať. O rok neskôr vyšlo na strechu budovy Foxconnu 150 zamestnancov a vyhrážali sa vedeniu, že skočia. Šlo síce o hraničnú vyjednávaciu taktiku, ale ich cieľom bolo, aby manažment prisľúbil, že pracovné podmienky vo fabrike zlepšia a dostali vyplatené mzdy, ktoré im boli prisľúbené.
Pred rokom sa situácia opäť zopakovala a na strechu sa postavila opäť skupina zamestnancov. Koncom minulého roka Foxconn oznámil, že jeho plán je robotmi nahradiť každého zamestnanca. Do roku 2020 by chcel automatizovať robotmi, ktorých nazýva Foxbots, v prvej fáze asi 30 percent práce vo fabrike.