Bratislavský podnikateľ Mario Šturdík, ktorý vo svojom liehovare v Nadliciach neďaleko Partizánskeho vyrába lieh na produkciu konzumných liehovín, sa púšťa do nového biznisu. Prostredníctvom svojej firmy Red Collin, ktorá prevádzkuje aj nadlický liehovar, ide investovať do výroby bioetanolu do motorových benzínov. Navyše chce z výpalkov zo spracovaných obilnín lisovať palivo na výrobu energií. Celé ho to bude stáť zhruba 25 miliónov eur.
Firma sa neobáva, že európsky trh s bioprímesami do motorových palív je už dosť obsadený a niektorí výrobcovia dokonca svoje fabriky pozatvárali. Prokurista firmy Ján Klačanský vysvetľuje, že v čase, keď budú spúšťať výrobu bioetanolu, malo by byť v Európe uzákonené ďalšie zvyšovanie obsahu biopalív v motorových palivách. Zatiaľ bruselská centrála Európskej únie nakazuje členským krajinám, aby ich predajcovia palív primiešavali do nafty a benzínov necelých šesť percent biopalív. No postupne sa bude tento podiel zvyšovať, lebo do roku 2020 majú v únii obnoviteľné zdroje kryť až desatinu spotreby palív v doprave.
Výroba liehu do benzínov vo firme Red Collin bude nepomerne objemnejšia ako doterajšia produkcia konzumného liehu. Nadlický liehovar z kukurice i pšenice ročne vyprodukuje zhruba pol milióna litrov liehu. Ten sa potom na hotové liehoviny spracováva v ďalšej firme M. Šturdíka – v likérke Modrý strom v obci Veľké Orvište neďaleko Piešťan. Red Collin plánuje ročne produkovať zhruba 15 miliónov litrov bioetanolu. Na jeho produkciu už začala stavať dva závody. Jeden v Nadliciach a druhý v Dubovanoch pri Piešťanoch. Podľa ich projektového manažéra Ľubomíra Brunovského budú tieto dve fabriky firmu stáť okolo 13 miliónov eur. Sprevádzkované by mali byť zhruba do dvoch rokov.
Slovenskej výrobe bioetanolu vládne leopoldovská firma Enviral patriaca skupine podnikateľov okolo bývalého štátneho tajomníka ministerstva hospodárstva Jána Sabola. Tá vyrába ročne 80-tisíc bioetanolu a má na jeho odber dlhodobé zmluvy s bratislavskou rafinériou Slovnaft. Produkcia bioetanolu firmy Red Collin bude v porovnaní s tým zhruba pätinová. Aj tak bude natoľko objemná a bude z nej zostávať toľko výpalkov zo spracovaných obilnín, že majiteľ firmy chce na ich využitie v Nadliciach postaviť ďalšiu fabriku. Tá bude stáť 12 miliónov eur a bude výpalky lisovať na palivo vhodné na energetické využitie.
Závod na spracovanie výpalkov bude Red Collin stavať až v priebehu rokov 2012 až 2013. Keď už budú v prevádzke závody na bioetanol. Palivo bude firma využívať na výrobu tepla pre vlastné výrobne liehu a bioetanolu a bude ho predávať teplárňam. Ročne by mala táto fabrika vyprodukovať takmer 40-tisíc ton paliva. Medzi dlhodobejšími plánmi Red Collin je podľa Ľ. Brunovského aj vyrábať zo zlisovaných výpalkov elektrinu vlastnými silami. Keďže by na jej výrobu využívala práve biomasu, môže rátať s tým, že elektrinu bude môcť dodávať do verejnej siete za lukratívne ceny, ktoré štát garantuje v biznise obnoviteľných zdrojov energií.
Ilustračné foto na titulke - Andrej Balco