Obávajú sa nielen toho, že banka bude prednostne pristupovať k moslimským klientom a bude ich zvýhodňovať. Vyčítali jej aj to, že príliš proaktívne pristupuje k islamizácii Európy. Bawag je piatou najväčšou bankou v krajine.
Banka, ktorá v minulosti na Slovensku vlastnila Istrobanku (v súčasnosti je už súčasťou ČSOB), svojich facebookových priateľov vyzývala k väčšej tolerancii a krotila náznaky rasizmu. Novým účtom chcela osloviť v prvom rade zhruba 600-tisícovú masu moslimskej populácie žijúcej v krajine.
Aj keď je v Rakúsku islam druhou najrozšírenejšou vierou, moslimom možnosť finančného produktu primeraného ich viere, chýbala. Banka obavy o zvýhodňovanie moslimov krotila, veď nové účty nesúce meno Amana bude môcť využívať hocikto bez ohľadu na vierovyznanie.
Keďže nový účet bude podľa práva šaría bezúročný, banka nebude môcť robiť obchody, ktoré by mohli byť v rozpore s islamom. V prvom rade to nebudú žiadne obchody s alkoholom, zbraňami, pornografiou, neprípustný je aj gambling.
Keďže islamské bankovníctvo nepozná úrok, banky ho neúčtujú ani pri vkladoch, ani pri úverovaní. Neznamená to, že by pôžička od banky svoju cenu nemala. Klienti splatia požičané na konci s prirážkou. Majetok nakúpený za požičané peniaze je zatiaľ vo vlastníctve banky. Tá sa s klientom delí o zisky i o straty z neho.
Bawag bude ponúkať tri šaría účty, ku ktorým nebude počítať žiadne úroky ani na depozitnej strane, ani v prípade prečerpania účtu. Za účet, kartu a možnosť ísť do mínusu zaplatia klienti pri rôznych účtoch 4,9 eura, 11,9 eura alebo 34,9 eura mesačne.
Islamské bankovníctvo je pre investorov zaujímavé nielen svojím rastom, ale i výkonnosťou. Podľa januárovej štúdie EY možno odhadnúť celkový bankový trh na základe šaría zákona na 920 miliárd dolárov. Rastie rýchlejšie než konvenčné bankovníctvo a prináša i vyššiu návratnosť kapitálu. Podľa EY by sa tento trh mal rozrásť do roku 2020 na 1,8 bilióna dolárov. Hlavným centrom v moslimskom svete je podľa EY Saudská Arábia, Malajzia je druhá a tretie sú Spojené arabské emiráty.
Mimo nich sa za hlavný stan islamského bankovníctva považuje Londýn, kde banky na princípe šaría ponúkajú služby niekoľko desaťročí.