Farmaceutický priemysel, jedno z najvýnosnejších odvetví na svete, postupne mení svoje najväčšie esá. V najbližších štyroch rokoch vypršia najsilnejším koncernom tohto biznisu ochranné patenty na lieky, ktorých celková hodnota dosahuje zhruba šesťdesiat miliárd dolárov. Nahradiť také veľké straty bude v nasledujúcom období výzva, s ktorou bude musieť bojovať väčšina veľkých spoločností v tomto priemysle.

Čas beží

Najsilnejšiu ranu dostane svetová jednotka, americký koncern Pfizer. Jeho najpredávanejší liek pre pacientov s vysokou hladinou cholesterolu Lipitor stratí ochrannú licenciu už v júni. Podľa analytickej spoločnosti Thomson Reuters dosahuje ročné celosvetové tržby na úrovni 11,7 miliardy dolárov. Je to o takmer dve miliardy viac, ako mal v minulom roku zarobiť druhý najpredávanejší liek Plavix určený na prevenciu proti krvným zrazeninám. Tento bestseller číslo dva, za ktorým stojí francúzsko-americké duo Sanofi-Aventis a Bristol-Myers Squibb, pritom stratí patent v máji 2012. Na treťom mieste by sa mal v minulom roku umiestniť liek Advair od britskej spoločnosti GlaxoSmithKline (GSK). Najmä pacienti s astmou by mu mali dopomôcť k tržbám okolo deväť miliárd dolárov.

Z pätnástich najpredávanejších liekov na území Spojených štátov, ktoré v roku 2009 zarobili na tomto trhu takmer 47 miliárd dolárov, až jedenásť príde v rozmedzí od zopár mesiacov do niekoľkých rokov o svoju patentovú ochranu. Okrem spoločnosti Pfizer by sa mala na sťažené podmienky pripraviť aj britská AstraZeneca. Počnúc rokom 2012 až do roku 2016 stratí spolu tri patenty z prvej pätnástky bestsellerov.

Ako prvý bude možné genericky vyrábať liek Seroquel, ktorý stratí patent v marci budúceho roku. Patrí medzi antipsychotiká. Tieto prípravky sú určené na liečbu niektorých duševných ochorení prejavujúcich sa ako halucinácie, pocity osamelosti či smútku a na potlačenie depresií. O dva roky neskôr stratí ochranu aj liek znižujúci vylučovanie žalúdočnej kyseliny Nexium. Jeho patent má platnosť do mája 2014. Do tretice vymiznú spoločnosti v júli 2016 aj tržby za liek Crestor, ktorý sa používa na úpravu hladín tukových látok v krvi, z ktorých najbežnejší je cholesterol. Je najmenej výnosný liek z tejto trojice, pritom v roku 2009 zarobil viac ako 2,3 miliardy dolárov. Spolu sa postarali o tržby vyše desať miliárd dolárov.

iní lídri

0012119520
Zdroj: Profimedia
0012119520

So stratou ochranných patentov prichádzajú príležitosti pre výrobcov generických verzií liečiv. V praxi to znamená využiť účinnú chemickú látku, ktorá už nie je ďalej chránená, a predávať ju za cenu, ktorá nezahŕňa roky výskumu jej vedľajších účinkov a klinické testy. Aj preto sú generické lieky rádovo lacnejšie ako ich značkové vzory.

Za najväčšieho svetového exportéra generických liekov sa považuje India. V priemere tri z každých piatich generických liekov, ktoré sú na trhu k dispozícii, pochádzajú z tejto ázijskej krajiny. Tvrdí to J. Jayaseelan, čestný tajomník indickej farmaceutickej asociácie IPA. Okrem toho sa India radí medzi pätnásť najväčších trhov s liečivami. „Aj keď nie sme príliš zainteresovaní do výskumu nových liekov, sme pomerne silní v ich hromadnej výrobe. Keď v nasledujúcich troch až štyroch rokoch vypršia patenty za šesťdesiat miliárd dolárov, indické spoločnosti budú schopné výrobou generických verzií získať veľkú časť tohto trhu,“ dodáva.

India by do roku 2015 mala podľa odhadov Deutsche Bank ročne generovať v tomto biznise tržby vo výške takmer 27 miliárd dolárov. Audítorská spoločnosť PricewaterhouseCoopers dokonca odhaduje, že do roku 2020 by sa indický farmaceutický priemysel mal prebojovať do prvej desiatky s ročnými tržbami okolo 50 miliárd dolárov.

Podľa odhadov agentúry Reuters by o tri roky mohol svetovému predaju liekov dominovať švajčiarsky koncern Roche. Jeho liek Avastin pre pacientov trpiacich rakovinou by mal s tržbami tesne pod deviatimi miliardami dolárov stáť na vrchole rebríčka predajnosti. Okrem toho by firma v prvej desiatke najpredávanejších liečiv mala mať ešte dva svoje produkty.

Na druhé miesto by sa v roku 2014 mali vyšvihnúť americké laboratóriá Abbott s tržbami okolo 8,5 miliardy dolárov za liek Humira. Ten je určený pre pacientov trpiacich artritídou. V prvej trojke by sa mal s podobným liekom udržať aj Pfizer. Jeho produkt s označením Enbrel by mal dosahovať ročné tržby okolo osem miliárd dolárov. Liek sa predáva len na lekársky predpis pacientom trpiacim najmä reumatickou artritídou a ťažkými formami psoriázy. Po jednom lieku by si v prvej desiatke mali udržať aj AstraZeneca, Merck, Sanofi-Aventis, GSK a tiež dánska spoločnosť Novo Nordisk.

Obranné mechanizmy

Tradiční lídri sa odmietajú vzdať bez boja. Aj preto hľadajú už dnes spôsoby, ako sa na budúce hrozby pripraviť. V polovici októbra roku 2009 uzatvoril Pfizer jednu z najväčších akvizícií v histórii, keď za konkurenčnú spoločnosť Wyeth zaplatil 68 miliárd dolárov. Minulý rok k tomu pridal obchod za 3,6 miliardy dolárov, keď získal firmu King Pharmaceuticals. Jej produkty z radov liečiv proti bolesti by mali novému majiteľovi v budúcnosti čiastočne nahradiť výpadky za tržby Lipitoru. King Pharmaceuticals má prvý schválený liek proti bolesti, ktorý je založený na báze vysoko návykovej látky ópium. Ďalšie bolesť utlmujúce lieky sú vo fáze výskumu a vývoja. Od tejto akvizície si Pfizer sľubuje aj ročné nákladové úspory vo výške zhruba dvesto miliónov dolárov.

I keď generickí výrobcovia liekov sú v podstate najväčšou hrozbou pre farmaceutické firmy, jeden z ďalších spôsobov, ako sa zaistiť proti kopírovaniu, je vyrábať lieky vyvinuté na báze živých organizmov. Tie, ako aj ich výrobná metóda a použitá technológia sú príliš špecifické na to, aby ich bolo možné jednoduchým spôsobom napodobňovať. O jednu z najväčších biotechnologických spoločností na svete, americkú firmu Genzyme, prejavil koncom augusta záujem francúzsky Sanofi- -Aventis. Aj keď sa mu doteraz nepodarilo túto transakciu uzatvoriť, už v polovici roku si stihol prilepšiť akvizíciou americkej biotechnologickej spoločnosti TargeGen. Zaplatil za ňu 560 miliónov dolárov. V podobnom svetle uzatvorila miliardové partnerstvo v posledný marcový deň aj britská GSK. Spolupráca s americkou spoločnosťou Isis Pharmaceuticals spočíva vo vývoji nových metód liečby vzácnych chorôb na báze reťazcov DNA a RNA. I keď obchod nie je akvizíciou v pravom zmysle, GSK na túto alianciu potrebuje peniaze. Isis bude totiž oprávnený žiadať za úspešné výsledky svojej práce odmeny v celkovej hodnote približne 1,5 miliardy dolárov.

Okrem biotechnológie, ktorá je akýmsi obranným valom pred generickými výrobcami liekov, existuje aj možnosť využiť hrozbu vo svoj prospech. Minulý rok to skúsil Pfizer, keď chcel kúpiť nemeckého generického výrobcu, spoločnosť Ratiopharm. I keď bol pripravený zaplatiť za ňu viac ako štyri miliardy dolárov, firma skončila v rukách nadnárodnej izraelskej skupiny Teva Pharmaceutical Industries. Pfizer sa musel nakoniec uspokojiť len s dohodou, ktorú uzatvoril s indickými laboratóriami Ranbaxy. Lipitor, ktorému vyprší patent už v júni tohto roku, začne táto spoločnosť podľa nej v generickej verzii dodávať na americký trh až o päť mesiacov neskôr.

Britský koncern AstraZeneca sa vydal inou cestou, keď začal namiesto konkurenčného prostredia prehodnocovať vlastné aktivity. Firma dospela k záveru, že najlepším riešením bude najskôr sa zbaviť menej dôležitých aktív. Aj preto sa rozhodla predať svoju švédsku divíziu Astra Tech za približne dve miliardy dolárov. Tá sa zaoberá vývojom a predajom zubných implantátov a iných medicínskych pomôcok. Okrem toho plánuje koncern predať v USA sieť stredísk pre pacientov trpiacich rakovinou. AstraZeneca by ich podľa agentúry Bloomberg mohla predať za približne pol miliardy dolárov, možno menej.

Rozbehnutá Čína

Globálne tržby vo farmaceutickom odvetví by podľa americkej štatistickej a poradenskej spoločnosti IMS Health mali v tomto roku dosiahnuť 880 miliárd dolárov. V porovnaní s predbežnými, odhadovanými výsledkami za minulý rok je to nárast o päť až sedem percent. No hrozby na trhu existujú neustále. „Aj keď globálny trh sa pravdepodobne naplno prebudí už tento rok, obmedzenia na rozvinutých trhoch sú silnejšie než kedykoľvek predtým,“ uviedol Murray Aitken, senior viceprezident spoločnosti IMS Health. Pri tomto tempe rastu by mala byť hranica jedného bilióna dolárov pokorená v roku 2013.

Najsilnejšou farmaceutickou veľmocou sú Spojené štáty americké, kde hodnota trhu dosahuje približne 310 až 315 miliárd dolárov. Odhady na tento rok počítajú s trhovým rastom okolo tri až päť percent, celkové tržby by mohli ku koncu roka dosiahnuť až 330 miliárd dolárov. Na druhom mieste je Japonsko, ktoré by malo tento rok posilniť farmaceutiku o päť až sedem percent. Tretia je Čína, ktorá plánuje expandovať o 25 až 27 percent, do konca roku chce zvýšiť hodnotu trhu nad päťdesiat miliárd dolárov. Pri svojom súčasnom tempe rastu a vývoji predpokladá, že by sa v roku 2015 mala vyšvihnúť na druhé miesto a predbehnúť tak Japonsko. 

Foto na titulke - Profimedia.cz

Článok vyšiel v aktuálnom vydaní TRENDU č. 3.

Tlačený TREND na webe, kniha ako darček a ďalšie: Dvanásť dôvodov, prečo si predplatiť časopis TREND.