Na znižovaní spotreby energie a presune ťažiska k obnoviteľným zdrojom by malo záležať vládam, jednotlivcom i firmám. Fráza, akú by človek očakával od enviroaktivistu, prípadne speváka rockovej kapely so spasiteľskými sklonmi. Ak ju hovoria manažéri priemyselného koncernu, známeho najmä výrobou plynových kotlov a klimatizačných zariadení, s miernou dávkou cynizmu by sa dalo uvažovať o vyhlásení z oblasti spoločenskej zodpovednosti firmy.

Od manažérov skupiny Vaillant však zaznela v priamej súvislosti s biznisom. Na jednej strane pripúšťajú, že kríza s dosahmi na stavebníctvo sa zahryzla do ich predajov. No vzápätí dodávajú, že je obdobie, keď možno podporiť technologický rozvoj a vládne podpory efektívnych energetických zariadení vrátane využívania obnoviteľných zdrojov im pomáhajú udržiavať biznis bez vážnejších jaziev. „Pretože sa špecializujeme na inovatívne energetické zariadenia a pokračujeme vo vývoji,“ opisuje model rozširovania biznisu Vaillantu výkonný riaditeľ skupiny Dieter Müller. Firma, ktorú vedie, sa usadila s dvoma fabrikami aj na Slovensku.

Cesta na trh

Pre biznis Vaillantu nie sú energetické zariadenia na obnoviteľné zdroje hudba budúcnosti. Ešte vlani v júni začal koncern v závode v nemeckom Gelsenkirchene vyrábať solárne kolektory. Z linky s kapacitou 150-tisíc kolektorov prídu každý rok na trh solárne panely s celkovou plochou 370-tisíc štvorcových metrov.

Vaillant ich začal predávať pod vlastnou značkou. S iným dizajnom ich do svojej ponuky zaradili aj koncernové brandy Glow-worm, AWB, Hermann a Saunier Duval. Na začiatku boli hlavné trhy Nemecko, Francúzsko, Taliansko a Španielsko. Od tohto roka začali tieto výrobky predávať aj obchodné zastúpenia firiem Vaillantu v strednej a vo východnej Európe. Gelsenkirchen, ktorý sa v koncerne výrobou tepelných čerpadiel špecializoval na energetické zariadenia pre obnoviteľné zdroje aj predtým, nebude jediný závod so sériovou výrobou solárnej techniky. Ešte vlani rozbehla firma výstavbu rovnakej linky vo svojom francúzskom závode v meste Nantes. Záujmu skupiny o solárne zariadenia a technológie pre celkovo obnoviteľné zdroje sa nemožno čudovať. Práve tie jej vlani pomohli udržať tržby v rastovom móde. Firma ich zaznamenala historicky najvyššie – vyše 2,4 miliardy eur. Pri pribrzdenom odbyte klasických kotlov rástli celkovo „zelené“ zariadenia o tridsať percent a postupne sa šplhajú k hranici dvesto miliónov eur. Samotné inštalácie solárnych tepelných zariadení priliali do čísel skupiny o 60 percent viac než rok predtým.

Pri výrobných a predajných kapacitách skupiny a tempe, akým sa zariadenia inštalujú, ide pomaly o povšimnutiahodnú tvorbu energie na trhu. Možno to spočítať podľa počtu inštalovaných zariadení, pričom každý solárny kolektor z produkcie fabriky vyprodukuje ročne 1 350 kilowatthodín energie na vykurovanie a ohrev vody. „A zníži emisie CO2 o 450 kilogramov,“ pokračuje produktová charakteristika.

Moduly zo Stankoviec

Na Slovensku vyrába Vaillant, ktorý vznikol najmä akvizičným spájaním značiek na trhu, plynové kotly v skalickom Protherme. Od roku 2004 skupina, v ktorej strede stojí nemecká rodinná firma, produkuje aj vo fabrike Vaillant Industrial Slovakia v Trenčianskych Stankovciach.

Tá nefinalizuje kotly žiadnej z koncernových značiek. Vznikla, aby sa stala strategickou prevádzkou na výrobu modulov. Dnes sa do všetkých kondenzačných kotlov každej zo značiek Vaillant Group montujú spaľovacie moduly a hydraulika z tohto závodu. Vyrába ročne okolo 3,3 milióna modulov, pred niečo vyše mesiacom vyprodukovala za účasti jedného z manažérov skupiny jubilejný desaťmiliónty.

Pozíciu strategického výrobného centra dáva závodu pri Trenčíne systém výroby, ktorý Vaillant využíva. Možno ho prirovnať k modelovým platformám, na ktorých skladajú svoje produkty pod rozličnými značkami automobilky. Kotly vyrába skladaním základných modulov na troch technologických úrovniach, ktoré sú zároveň produktové platformy. Základné skupiny modulov pre každú platformu sú hydraulika, horáky, konzoly na upevnenie kotlov na stenu a riadiaca elektronika. Výroba spaľovacích a hydraulických modulov, spájacích armatúr a príslušenstva priniesla spolu s investíciami za vyše 13 miliónov eur do Trenčianskych Stankoviec takmer päťsto pracovných miest. Vlani zaknihoval závod tržby vyše 240 miliónov eur.

Prísnejší koncern

Z Trenčianskych Stankoviec posielajú moduly iným fabrikám koncernu bez toho, aby sa čokoľvek objednávalo. Ako vysvetľuje Oliver Nehring, šéf oboch slovenských fabrík skupiny, vidia do ich informačných systémov. A podľa stavu skladov expedujú kamióny.

Tak finálna výroba kotlov, ako aj výroba modulov je pod vplyvom odbytu na trhoch pomerne sezónna záležitosť. V strede leta vo fabrike bežali tri linky z piatich, čakanie na hlavnú sezónu využívala firma v druhej polovici júla na dovolenky zamestnancom. Najmä zamestnankyniam, vo výrobe modulov vo veľkej miere oceňujú šikovné ženské ruky. Rozloženie sezónneho náporu v roku im zároveň umožňuje zladiť voľnejšie obdobie so školskými prázdninami. Obdoba konta pracovného času, aké sa vo firmách rôznych odvetví využíva ako jedno z protikrízových opatrení, slúži v trenčianskom Vaillante na zladenie potrieb fabriky a predajnej sezóny. Tá sa začne na jeseň a počas nej vypravujú v Trenčianskych Stankovciach pre kolegov v iných fabrikách aj desať kamiónov modulov denne. Dramatický dosah krízy neočakávajú. Napríklad vo výrobe najpočetnejšieho príslušenstva, rôzne tvarovaných medených rúrok, skôr naopak. Ročne ich zvyčajne vyrábajú okolo osem miliónov, na tento rok hovorí plán o 11 miliónoch.

Aj vo výrobe spaľovacích a hydraulických modulov do fabriky stále prichádzajú nové projekty, ba aj nové linky. Prípadne sa na nové produkty upravujú zariadenia, ktoré v závode sú. „Kvalitatívne nároky v rámci koncernu sa sprísňujú,“ konštatuje O. Nehring. Priamo vo výrobe prebrala fabrika, podobne ako už takmer celý koncern, systém „one piece flow“. Pracovník sprevádza produkt vo všetkých výrobných procesoch, čo pomáha dodržiavať kvalitu a zároveň budovať flexibilný tím so všestrannými zručnosťami. Prácu na výrobných linkách overujú kvalitári testovaním, pri spaľovacích moduloch sa kontroluje sto percent produkcie. „Predsa len ide o zariadenia na spaľovanie plynu a od ich kvality závisí bezpečnosť,“ dodáva O. Nehring.

Inovácie proti kríze

Za minulý rok vygenerovali výrobné závody Vaillantu v Nemecku, vo Francúzsku, na Slovensku a vo Veľkej Británii zhruba dvetisíc drobných zlepšení, ktoré samotné zlepšili hospodárenie firmy o vyše milión eur.

„Tak bojuje firma proti kríze,“ hovorí D. Müller. Aj keď priamo na trhoch ju až tak necíti. Nie že by neklesali, už s ohľadom na vývoj v stavebníctve. Napríklad v Španielsku, kde silno udrela hypotekárna kríza, sa nová výstavba zastavila úplne. Nové domy pritom znamenajú aj potrebu nových zariadení na vykurovanie a ohrev vody. V mnohých krajinách západnej Európy sa dodávatelia zariadení do domu zaobídu aj bez novej výstavby. Nahrádza ju silnejúci trend znižovania spotreby energie, teda v prípade Vaillantu aj využívania úspornejších kotlov. Príkladom je Nemecko, kde obnova a inovovanie energetických zariadení pre domy takmer nahradili výpadky predaja do nových stavieb. Do veľkej miery s využitím štátnych dotácií.

Aj preto vníma Vaillant prístup vlád, ktoré podporujú efektívne energetické zariadenia, či už na tradičné zdroje alebo obnoviteľné, veľmi pozitívne. „Pri podpore využívania moderných technológií sa silno stimuluje aj technologický rozvoj, teda výskum a vývoj,“ hovorí D. Müller. Argumentuje porovnaním s výrobou, no aj vývojom v automobilovom priemysle, ktorý celosvetovo získava miliardové dotácie. Vypočítava, že najlepšie automobilové motory dosahujú efektívnosť využitia energie z paliva okolo tridsať percent. A kondenzačné kotly, aké vyrába aj Vaillant, sa blížia k stopercentnému využitiu.