Český energetický koncern ČEZ uvažuje o vycúvaní z projektu prípravy nového jadrového zdroja v Jaslovských Bohuniciach. Štafetu by od neho mohol prevziať ruský štátny kolos Rosatom, napísal český denník Mladá fronta Dnes (MfD) s odvolaním sa na dva vysoko postavené zdroje blízke firmám. ČEZ ani Rosatom informácie o transakcii nepotvrdili.

O ústupe ČEZ-u z bohunického projektu sa špekuluje už dlhší čas. Na výstavbu atómového zdroja Česi nemusia mať dostatočnú finančnú silu, keďže sa sústreďujú najmä na dostavbu Temelína. Do konca budúceho roka chcú vybrať dodávateľa technológie a potom sa poobzerať po strategickom partnerovi, ktorý im pomôže s financovaním.

Za 110 miliónov eur

Do jadrového projektu na východ od Moravy sa ČEZ pustil prostredníctvom podniku Jadrová energetická spoločnosť Slovenska (JESS), ktorý založil so slovenskou štátnou Jadrovou a vyraďovacou spoločnosťou (Javys). Do spoločného biznisu, v ktorom mu 49 percent akcií zabezpečuje kontrolu manažmentu, prispel finančným vkladom.

Podľa MfD predpokladá ČEZ dohodu o predaji svojho podielu koncom tohto alebo začiatkom budúceho roka. Dostať by mal zhruba 110 miliónov eur, v čom sú započítané okrem vkladu do základného kapitálu firmy tiež práce na projekte.

Rosatom by si nahradením ČEZ-u posilnil pozíciu v strednej Európe. Rusi dodávajú reaktory pre rozširovanú atómovú elektráreň v Mochovciach, ktorú budujú Slovenské elektrárne (SE) pod kontrolou talianskeho Enelu. Ich dcéra Atomstrojexport je tiež súčasťou konzorcia, ktoré sa v prebiehajúcom tendri uchádza o temelínsky projekt v Česku. Lídrom tohto konzorcia je Škoda JS nepriamo ovládaná ruskou Gazprombank, tretím členom je ruská štátna firma Gidropress. Rusom v súboji o Temelín po vyradení francúzskej Arevy konkuruje americko-japonský Westinghouse.

Rusi si otvorili na Slovensku aj pobočku

Jediným prevádzkovateľom jadrových blokov na Slovensku sú momentálne SE. Odstavené bloky bohunickej V1 a havarovanej A1 má v portfóliu Javys. Aktivizáciu ruskej firmy môže naznačovať nedávne otvorenie pobočky na Slovensku. Jej šéfkou sa stala Denisa Voleková, ktorá v minulosti pracovala na fúziach a akvizíciach pre ČEZ.

Čechov si zvolila za partnera pre nové Bohunice bez výberového konania prvá vláda Roberta Fica. Projekt má za sebou štúdiu realizovateľnosti, no rozhodnutie o ňom zatiaľ nepadlo. Pozíciu ČEZ-u v ňom spochybnil už aj sám premiér. "Vzhľadom k finančným ťažkostiam českej strany je pravdepodobné, že do tohto projektu vstúpi buď tretia strana alebo nahradí českú stranu iný záujemca, ktorý by mohol byť spoločne so Slovenskom súčasťou tohto projektu," vyhlásil v lete R. Fico.

Pôvodné plány z roku 2008 počítali s tým, že nová elektráreň bude stáť štyri až šesť miliárd eur. Podľa MfD sa Rosatom môže dostať ku kontraktu na výstavbu jadrového bloku za približne tri miliardy eur. Do projektu by mali vstúpiť výlučne súkromné peniaze. Zámer sa nehýbe tak rýchlo, ako na začiatku predpokladala vláda. Zo štúdie realizovateľnosti vyplynul predpokladaný termín uvedenia do skúšobnej prevádzky po roku 2025. Pôvodne sa počítalo so skorším dokončením zdroja.

Ilustračné foto - Branislav Benčat