Inflácia zamiešala kartami. Jej následkom sa nevyhlo ani zlato. Inak tradične bezpečný prístav investorov v roku 2022 prestal fungovať - na konci roka sa voči americkému doláru obchoduje tam, kde začal - na úrovni 1 820. Medzitým, v čase panike pri vzniku vojenského konfliktu na Ukrajine zlato vzrástlo nad úroveň 2 000 dolárov, no pri prudkom posilnení dolára počas jesene pokleslo na takmer 1 600 dolárov. Na konci roka je späť na 1 800 dolároch.

Stagnácia zlata sa na prvý pohľad javí ako nelogická. Bol to však americký dolár, ktorý prevalcoval všetky aktíva. Jeho atraktivita spočívala okrem iného aj vo vysokom úročení, čo zlato nedokázalo poskytnúť. Z tohto hľadiska sa zlatu darilo rovnako dobre, ako doláru, čo je skvelý výkon. Najlepšie ho dokumentuje vývoj zlata voči ostatným menám. Voči euru získalo sedem percent, voči britskej libre a japonskému jenu až 15 percent.

Napriek stagnácii v roku 2022 v novom roku môže dostať šancu vzrásť aj voči americkému doláru. Odborníci ho dokonca tipujú aj na nových rekordoch, a to napriek tomu, že globálna inflácia už dosiahla svoj vrchol. Oplatí sa teda investovať v roku 2023 do zlata?

Nová atraktivita

O zlate z dlhodobého hľadiska platí, že nikdy nie je dostatočne drahé na to, aby sa doň neoplatilo investovať. Za ostatné tri dekády zvýšilo svoju cenu zo zhruba 400 dolárov za uncu aj viac ako päťnásobne. Napriek tomu výraznejší pokles hodnoty zažilo len zhruba trikrát. Dôveru investorov v zlato zlomila recesia v roku 2008, prepad komodít v roku 2013 a pandémia v roku 2020. Vždy išlo o udalosti prechodného charakteru súvisiace s likvidáciou aktív.

Pred investormi tak stojí skúška dôvery, či najnovšia situácia a hroziaca recesia v ekonomike odsunú kov na vedľajšiu koľaj, alebo naopak vytvoria pôdu na rýchly opätovný rast jeho ceny. Podľa odborníkov je zlato pripravené na jeho rýchlejšie zhodnotenie. Jeho cena má v roku 2023 potenciál dosiahnuť 3-tisíc až 4-tisíc dolárov za uncu, avizuje uznávaný komoditný stratég dánskej banky Saxo Bank Ole Hansen.

Jeho tvrdenia potvrdzuje aj investičný šéf banky Steen Jakobsen, podľa ktorého si trhy čoskoro uvedomia, že globálna inflácia zostane vysoká aj napriek menovému sprísneniu, a to vyženie zlato k novým rekordom. K tomu ale môže ešte viesť dlhá a neistá cesta. Atraktivitu zlata totiž naďalej znižujú vyhliadky na zdražovanie peňazí veľkými centrálnymi bankami a riziko recesie a nižšieho spotrebiteľského dopytu.

Ako pre TREND uviedol analytik spoločnosti Finlord Boris Tomčiak, „pre cenu zlata je nepriaznivé zvyšovanie úrokových sadzieb a sťahovanie nadmernej likvidity z trhov. Zároveň ochabuje spotrebiteľský dopyt, čo spôsobuje nižšie predaje šperkov“.

Centrálne banky určujú trend

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa