Viaceré z nich, ktoré firma aj oficiálne potvrdila, sú síce len o modernizácii existujúcich kapacít, no ako sa TREND dozvedel z kuloárov domáceho hutníctva, v hlbších zásuvkách Slovalca má driemať aj možná megainvestícia do zásadného rozšírenia produkcie v hodnote až jeden a štvrť miliardy eur. A to už je suma, s akou sa rozbiehali napríklad tunajšie automobilky.
V dlhodobejších víziách Slovalca ma byť aj zdvojnásobenie výroby. Ak by k tomu naozaj prišlo, ročný obrat firmy by sa posunul až k jednej miliarde eur a produkcia na skoro 400-tisíc ton hliníka.
Slovalco Zdroj: Miroslava Spodniaková
Opatrné debaty o megainvestícii
„Iba čisto teoreticky môžeme uvažovať v Slovalcu aj o zdvojnásobení výroby, ale pri aktuálnych podmienkach na trhu je to skôr science fiction,“ okomentoval pre TREND kuloárne informácie generálny riaditeľ Slovalca Milan Veselý. Takáto investícia by sa podľa neho mohla stať témou dňa až pri výraznejšom raste cien na trhu hliníka a pri vyrokovaní vyše 20-ročnej dlhodobej zmluvy na dodávky elektriny.
Vlani síce ceny hliníka medziročne poskočili z 1 600 až na 2 100 dolárov za tonu, ale to podľa riaditeľa stačí iba na o niečo lepší zisk ako v slabom predvlaňajšom roku. Aby fabrika zvažovala zdvojnásobenie objemu produkcie, musel by sa hliník podľa M. Veselého dostať aspoň na 3-tisíc dolárov za tonu, kde sa nachádzal pred finančnou krízou.
Výrazne bude investičnú aktivitu firmy ovplyvňovať aj to, akú zmluvu na dodávky elektriny si vyrokuje so svojím terajším dodávateľom – Slovenskými elektrárňami, respektíve s iným energetickým podnikom. Aktuálne má firma s elektrárňami len osemročnú zmluvu, s ktorou sa jej podľa M. Veselého väčšie investičné akcie plánujú oveľa náročnejšie.
Slovalco je pritom najväčším spotrebiteľom elektriny v krajine. Ročne na svoj elektrolytický proces výroby hliníka z oxidu hlinitého minie až desatinu celkovej výroby Slovenských elektrární. A tak práve výhodnosť dodávok elektriny výrazne ovplyvňuje profitabilitu hlinikárne.
Slovalco Zdroj: Miroslava Spodniaková
50 istých, 100 pravdepodobných
Iné, menej objemné, no stále dosť vysoké nové investície Slovalca potvrdzuje šéf Slovalca už oveľa otvorenejšie.
„Čo najrýchlejšie musíme vybudovať novú pec na výrobu anód pre elektrolýzu, lebo terajšia už päť rokov presluhuje. Stáť nás bude 50 miliónov eur,“ hovorí M. Veselý. Ak by Slovalco nakupovalo anódy od iných producentov, mohlo by ho to v prípade cenových výkyvov aj zruinovať.
Fabrika chce postupne modernizovať aj svoje existujúce hlinikárske výrobné technológie. A to s cieľom znížiť spotrebu elektriny, ako aj zvýšiť produkciu o desať až dvadsať percent. M. Veselý hovorí, že nórska matka už vyvíja vynovenie výrobných procesov aj s využitím umelej inteligencie či poznatkov konceptu Priemysel 4.0. Táto investícia rozložená na viacero rokov má podľa šéfa Slovalca dosiahnuť viac ako sto miliónov eur.
Viac o tom, čo všetko by mohlo Slovalcu napomôcť k získaniu dlhodobejšej zmluvy na dodávku elektriny, ako aj o tom, ako sa vyvíja celosvetový biznis s hliníkom, sa dočítate v novom vydaní týždenníka Trend číslo 8/2018.
Týždenník TREND patrí pod mediálny dom News and Media Holding, ktorý vlastní investičná skupina Penta – spolumajiteľka hlinikárne Slovalco