Z odboru odchádza jeho šéf Peter Demčák a s ním aj ďalší ľudia. „Keďže nastali nové zásadné okolnosti, pre ktoré si ďalej neviem predstaviť odhaľovanie kartelov, dohodol som sa s úradom na ukončení spolupráce, “ povedal TRENDU P. Demčák.
Týmito okolnosťami sú podľa informácií TRENDU zásahy nového podpredsedu Borisa Gregora. Ten pochádza z prostredia vládneho Mostu-Híd, podobne ako predseda úradu Tibor Menyhart.
Jedným z takýchto zásahov bolo podľa informácií TRENDU zastavenie pripravenej razie. Krátko nato podpredseda obvinil šéfa odboru kartelov zo závažného porušenia pracovnej disciplíny.
Proti novému podpredsedovi a za P. Demčáka sa postavili štyria pracovníci odboru kartelov. Podpredseda podľa nich robí kroky, ktoré smerujú k Demčákovmu odchodu a otáča doterajšie pozitívne trendy na úrade. Najvyšší šéf ich požiadavky nesplnil a dvaja zo štyroch už odišli.
Nový predseda
Most-Híd pretlačil T. Menyharta do čela PMÚ za Radičovej vlády v roku 2011. Nový predseda si vybral za svoju pravú ruku advokáta Radoslava Tótha a ten pritiahol P. Demčáka na odbor kartelov.
PMÚ v štruktúre Menyhart - Tóth - Demčák pritvrdil voči firmám, ktoré podozrieval z kartelov. Od roku 2012 pribúdalo razií, správnych konaní, rozhodnutí a rástla aj celková suma udelených pokút. Nebolo to len o nových ľuďoch a o prepadovkách. Aj celkový význam kartelov narástol, keďže v tom čase gradovalo vypisovanie a vyhodnocovanie súťaží v rámci programového obdobia 2007 - 2013. Kartelová dohoda je pre obstarávateľa účinný nástroj, ako obísť verejné obstarávanie a prihrať zákazku spriaznenej, vopred vybranej firme.
Úrad robil medzi obstarávateľmi osvetu. Vysvetľoval im, čo sú indície kartelovej dohody a čo majú robiť, keď takéto indície vidia. Úrady a štátne firmy začali svoje podozrenia nahlasovať častejšie. Veľká vlna podaní sa dostavila napríklad v roku 2014, keď Európska komisia pozastavila platby pre časté náznaky podvodov. Štátne inštitúcie museli tendre spätne skontrolovať, ak chceli finančné toky obnoviť.
Rybárske expedície
Akcie PMÚ mali ale aj druhú stranu. Úrad pri niektorých raziách postupoval spôsobom, ktorý neskôr Najvyšší súd označil za nezákonný.
Stalo sa tak v prípadoch spoločností Datalan a Capgemini. Sporné bolo napríklad to, či PMÚ má jasno v tom, čo na razii hľadá, či prepadovka nie je takzvanou „Rybárskou expedíciou “.
Tento názov sa používa na záťahy, pri ktorých kontrolóri nemajú presné indície o možnom karteli, ale dúfajú, že ich nájdu v zhabanej e-mailovej komunikácii. Aby získali dôkazov čo najviac, pri vyhľadávaní v e-mailovej komunikácii nastavia kľúčové slová veľmi všeobecne, aby cez filter prešlo čo najviac dát.
Datalan a Capgemini súd presvedčili, že razie PMÚ boli Rybárskou expedíciou a presadili, aby mu súd nariadil zničiť zaistené dokumenty. Ďalšie firmy ale na rovnakom súde, s rovnakou argumentáciou pohoreli. Z obsahu verdiktov je zrejmé, že šlo v zásade o rovnaké prípady.
Na oboch stranách sporu sa preto ujal názor, že o úspechu alebo neúspechu nerozhoduje podstata sporu, ale zloženie senátu. PMÚ sa z prehratých sporov poučil, závery sudcov pretavil do ďalších razií, aby sa podobné problémy na súdoch neopakovali.
Potom sa však konflikt protikartelovej jednotky s preverovanými firmami sa presunul z Najvyššieho súdu do vnútra úradu. Stalo sa tak potom, ako na úrad prišiel B. Gregor. Podobne ako T. Menyhart, ani on pred príchodom na úrad nebol špecialistom na kartely, ani na iné oblasti súťažného práva.
„Po Slovensku nekráča veľa ľudí, ktorí sa venujú súťažnému právu, a ktorí by sem prišli pracovať za tie platobné podmienky, ktoré vieme ponúknuť, a s takou zodpovednosťou, “ zdôvodnil TRENDU voľbu podpredsedu T. Menyhart.
Výhodou B. Gregora sú podľa neho manažérske schopnosti a tiež skúsenosti z regulovaného odvetvia. Predtým bol totiž členom predstavenstva a obchodným riaditeľom Bratislavskej vodárenskej spoločnosti (BVS). Nominoval ho tam Most-Híd. Na PMÚ však už podľa šéfa úradu nie je straníckym nominantom. „V akých kruhoch sa hýbem, takých ľudí poznám, “zdôvodnil vymenovanie bývalého „mosťáka “.
B. Gregor podľa informácií TRENDU vniesol na úrad viac opatrnosti, najmä pri schvaľovaní neohlásených inšpekcií. „Zmeny, ktoré nastali po mojom príchode na úrad, súviseli a súvisia so zosúlaďovaním postupov úradu ... s požiadavkami súdov a Rady PMÚ, “reagoval B. Gregor.
Cieľom bolo podľa neho dodržiavanie zákonnosti. „Dôrazne odmietam, že by som počas doterajšieho pôsobenia z vecného hľadiska ovplyvnil rozhodovaciu činnosť jednotlivých riaditeľov výkonných odborov, “napísal TRENDU.
Pracovníci odboru kartelov ale s krokmi nového podpredsedu mali problém. Z desačlenného tímu sa Gregorovmu prístupu otvorene postavilo päť ľudí. Rôznym spôsobom proti nemu protestovali na úrovni vedenia úradu. Zatiaľ odišli traja. Zvyšní dvaja ešte zámer odísť neohlásili. Predseda T. Menyhart tvrdí, že P. Demčák odišiel v dobrom po vzájomnej dohode.
Ďalší dvaja odišli z vlastnej vôle do súkromného sektora. T. Menyhart do zdôvodnil tak, že na úrade sú horšie platové podmienky. „Ja som bol jednoznačne za to, aby ostali. Rozhodli sa inak. Nedošlo k výpovediam, k disciplinárnym konaniam, k odoberaniu a prideľovaniu prípadov. Možno oni vnímali nejaký diskomfort v rámci pracovných vecí a potom sa rozhodli odísť, “povedal T. Menyhart.
TREND sa bude téme podrobnejšie venovať vo svojom budúcotýždňovom printovom vydaní.