Nízkonákladovým leteckým spoločnostiam sa darí lepšie, ako očakávali. V Írsku sídliacemu gigantovi Ryanair nadštandardne dobre vyšiel aj posledný kvartál uplynulého roka a za celý finančný rok, ktorý sa mu končí v marci, hlási predpokladaný zisk vo výške 540 miliónov eur. Bol by to o dvadsať až päťdesiat miliónov lepší výsledok oproti predchádzajúcim odhadom. V závere roka sa darilo aj jeho hlavnému konkurentovi britskému dopravcovi easyJet.

Tržby Ryanairu vzrástli v posledných troch mesiacoch uplynulého roka o 15 percent na 969 miliónov eur a firma vykázala zisk po zdanení 18,1 milióna eur. Medziročne to predstavuje nárast o 21 percent. "Mali sme silnejšie predvianočné rezervácie, ktoré zvýšili priemernú cenu leteniek, čo znamená že sa nám darilo nad očakávania," cituje agentúra Bloomberg finančného riaditeľa Howarda Millara. Firme k lepšiemu výsledku pomohli aj nižšie prevádzkové náklady.

Priemerné ceny leteniek vzrástli v danom období o osem percent, čo bolo nad trojpercentným odhadom analytikov oslovených agentúrou Reuters. Počet prepravených cestujúcich spoločnosť navýšila v svojom treťom kvartáli o tri percentá na 17,3 milióna pasažierov.

Aerolinkám sa darilo najmä v severnej Európe. "Zaznamenali sme silný dopyt z Británie, Nemecka a Škandinávie, čo sa odrazilo v našej ziskovosti," povedal prevádzkový riaditeľ Ryanairu Michael Crawley. Dodal však, že v tomto štvrťroku budú ceny leteniek rásť pomalším tempom. V dôsledku slabšieho sezónneho dopytu a vyšších cien ropy firma očakáva pokles prepravnej kapacity o tri percentá.

EasyJet tiež zaznamenal nad očakávania dobrý záver uplynulého roka. Za svoj prvý štvrťrok fiškálneho roka, ktorý sa skončil v decembri, hlási nárast tržieb na 833 miliónov eur, čo predstavuje medziročné polepšenie o 9,2 percenta. Firme sa to darilo najmä vyššou obsadenosťou lietadiel.

Napriek tomu, ako aj približne 80-percentnej obsadenosti letov na prvý fiškálny polrok, spoločnosť ostáva v strate 50 až 75 miliónov libier. Rok predtým však činila až 112 miliónov libier.

Ryanair napriek dobrým výsledkom zatiaľ nad rozšírením počtu lietadiel v horizonte jedného až dvoch rokov neuvažuje. Jeho súčasnú flotilu tvorí 305 strojov typu Boeing 737-800, ktorých priemerný vek sú štyri roky, informoval v novembri generálny riaditeľ Michael O’Leary.

Na stole však stále leží 694 miliónov eur, ktoré firma ponúka za odkúpenie írskeho leteckého prepravcu Aer Lingus Group. Predchádzajúce dva pokusy o prevzatie pre nesúhlas únijných úradov Ryanairu nevyšli, teraz však už zrejme regulátori dajú obchodu zelenú. Firma očakáva definitívu začiatkom marca.

Nízkonákladovkám prišli dobré karty

Zdroj: Foto - SITA / AP

Ilustračné foto - SITA / AP