Dlhé desaťročia dominovala Popradu tradičná spoločnosť Tatramat. Kedysi rodinná dielňa začínala s klinmi pre dobytok a postupne sa prepracovala k sudom a smaltovaným či hliníkovým nádobám, aby sa v 60. rokoch dvadsiateho storočia nakoniec presadila aj s výrobou elektrických spotrebičov.
Až socializmus jej pridelil všeobecne známy názov a na najbližšie dekády výrobu bielej techniky. „Tatramatka“ nakoniec začiatkom 90-tych rokov odčlenila divíziu výroby práčok, ktorú predala spoločnosti Whirlpool a v roku 2004 odčlenila aj divíziu ohrievačov vody, ktorú predala práve nemeckej firme Stiebel Eltron.
Nemci dnes veria svojmu biznisu natoľko, že sa pod vplyvom energetickej krízy a silného dopytu po úspornejších zdrojoch rozhodli v ostatnom období pod Tatrami zrealizovať dve hlavné investície. Spoločnosť Stiebel Eltron Slovakia je vďaka týmto investíciám nominovaná na prestížne ocenenie TREND Investor roka 2023.
Zdvojnásobia výrobu
Obe súvisia s rozšírením produkcie tepelných čerpadiel na ohrev úžitkovej vody, pričom objem výroby by sa mal v nasledujúcich rokoch takmer zdvojnásobiť, tvrdí konateľ a ekonomický riaditeľ spoločnosti Peter Štrbian.
Spoločnosť Stiebel Eltron v Poprade už v rámci prvej investície otvorila novú výrobnú halu, kde na ploche viac ako dvetisíc štvorcových metrov bude od septembra tohto roka vyrábať plechové dielce na výrobu tepelných čerpadiel. Tie exportuje do celého sveta. V priestoroch vzniká aj nový automatizovaný sklad. Produkcia sa tak zvýši o 97 percent, avšak výrobné kapacity a areál rozšíri investor výraznejšie aj v nasledujúcich rokoch.
Celková investícia nemeckej firmy spojená so zvýšením výroby a zaobstaraním nových technológií či strojných zariadení celkovo dosiahne vyše 26 miliónov eur. V nasledujúcich dvoch rokoch tak pribudne vďaka tomu v regióne sto nových pracovných miest.
Dôvody nemeckého výrobcu sú zrejmé. „Ide o výrazný rast dopytu po tepelných čerpadlách v Európe,“ tvrdí P. Štrbian. Cieľom skupiny je preto uspokojiť dopyt zvýšením výroby vo všetkých výrobných fabrikách.
„Priestory pre nové portfólio a nová hala budú slúžiť na spracovanie plechových opláštení pre tepelné čerpadlá, ktoré sme doteraz nakupovali. V roku 2024 však chceme prevziať do závodu v Poprade výrobu nových typov ohrievačov vody, ktoré sa doteraz vyrábali len v Nemecku,“ naznačuje konateľ. Nová prevádzka tiež bude aplikovať znalosti a skúsenosti získané v rámci skupiny a využije ich na ďalšie zlepšovanie výroby.
- Podporí ich aj štát
- Firma Stiebel Eltron získala pre svoju investíciu v Poprade od štátu investičný stimul. Rozšírenie produkcie elektrických ohrievačov a tepelných čerpadiel podporila vláda štyri a pol miliónmi eur vo forme úľavy na dani z príjmov. Stiebel Eltron Slovakia je členom nemeckej skupiny Stiebel Eltron. Tá je významným svetovým producentom tepelných čerpadiel a ohrievačov vody. Stiebel Eltron Slovakia pôsobil do roku 2020 pod obchodným menom Tatramat – ohrievače vody.
S investíciami nekončia
Doterajšie podnikanie pod Tatrami sa nemeckej firme vyplácalo. Len za ostatných šesť rokov dokázala zdvojnásobiť tržby na viac ako 52 miliónov eur. Pre podtatranský región je však podstatné, že aktuálnymi investičnými aktivitami firma nekončí.
V minulom roku preinvestovala skupina Stiebel Eltron v Poprade viac ako desať miliónov eur, avšak do roku 2027 to má byť ďalších 50 miliónov eur. Investície budú smerovať nielen do výstavby nových výrobných hál, ale aj ich technologického vybavenia. Cieľom je tiež modernizovať, optimalizovať a zefektívniť výrobný proces tak, aby v Poprade mohli vyrábať produkty a zariadenia s vyššou pridanou hodnotou.
„Sme malý trh, preto o to viac cítime všetky turbulencie toho globálneho. Tak je to aj v našom segmente, sme priamo závislí od dopytu po našich produktoch zo zahraničia,“ tvrdí P. Štrbian, ktorý očakáva, že do ďalších rokov dopyt po čerpadlách ešte vzrastie, ale s tým aj výrobné kapacity konkurencie.
Na to Nemci na Slovensku potrebujú reagovať, keďže posledné krízové roky firme z biznisového hľadiska padli paradoxne vhod a dopyt po zelených technológiách sa zrýchlil. „V minulom roku sme rekordným obratom prekonali plán a zároveň sme si nastavili latku pre tento rok na vyše 80 miliónov eur, čo je opäť vysoko a našou ambíciou je ju dosiahnuť,“ dodáva konateľ firmy.
Kvalitných ľudí je málo
V podniku zároveň v nasledujúcich dvoch rokoch pribudne sto nových pracovných miest, čo podporí zamestnanosť v Prešovskom kraji. Nové pracovné príležitosti pomôžu aj ľuďom v okresoch Spišská Nová Ves, Kežmarok či Levoča, ktoré sú zaradené do zoznamu najmenej rozvinutých okresov.
„V súčasnosti závod zamestnáva asi päťsto pracovníkov. Nakoľko si výrazný rast výroby vyžaduje personálne posilnenie všetkých pozícií, uplatnenie u nás nájdu operátori výroby, konštruktéri, procesní inžinieri, skladníci, ale obsadzovať budeme aj pozície v oblasti riadenia výroby, kontroly kvality alebo nákupu,“ naznačuje konateľ.
Avšak práve zamestnanci môžu byť kľúčoví pre úspech ďalšej expanzie a investícií nemeckej skupiny. Potvrdzuje to aj vedenie spoločnosti, keďže aktuálne podmienky na trhu pracovnej sily, ktorý trpí nedostatkom kvalifikovaných pracovníkov, pociťujú už aj v popradskom Stiebel Eltrone.
„Je čoraz náročnejšie získať zamestnancov v potrebnej kvalite a kvantite. Nezamestnanosť v našom okrese sa pohybuje síce len okolo päť percent, pričom Poprad je pomerne výrazne priemyselne orientované mesto. Zamestnancov teda hľadáme aj v širšom okolí a musíme byť konkurencieschopným zamestnávateľom. Pri vysokej inflácii je snaha nastaviť mzdové podmienky pre zamestnancov tak, aby sme prilákali veľa kvalifikovaných uchádzačov, ale neohrozili efektivitu podniku,“ tvrdí P. Štrbian.
- Storočná tradícia výroby
- Výroba v areáli spoločnosti Stiebel Eltron Slovakia v Poprade má takmer 100 ročnú históriu.
- Do roku 2020 bola známa pod obchodným menom Tatramat.
- Závod sa v súčasnosti zameriava na výrobu elektrických ohrievačov vody, tepelných čerpadiel na ohrev úžitkovej vody a tepelných čerpadiel na ohrev vody, vykurovanie a chladenie.
- Vyrába aj komponenty a zostavy pre materský závod v Holzmindene, smaltované kotlíky pre závod v Eschwege.
- Výrobné diely či hotové produkty z Popradu smerujú tak na trhy v rámci EÚ, ako aj do celého sveta.
Dodáva, že dnes sa v popradskej fabrike držia najmä vízie zakladateľa skupiny Theodora Stiebla, a to vyvíjať a vyrábať inovatívne produkty s vysokou úrovňou kvality. S tým súvisí aj nedávne otvorenie novej výrobnej haly v Poprade.
Potrebujú inovovať
Nová výroba sa spolieha aj na automatizovaný sklad, ktorý bude jednou z možností, ako v podniku pod Tatrami inovovať dlhoročnú výrobu. Digitalizácia priemyslu sa totiž bude čoraz viac dotýkať aj produkcie tepelných čerpadiel či ich dielov.
S podobnými procesmi totiž pri najnovších investíciách na západnom Slovensku prichádza konkurencia rovnako nemeckej skupiny Vaillant Group. Tepelné čerpadlá tak môžu byť po automotive ďalším kľúčovým segmentom, o ktorý by sa mohlo hospodárstvo a ekonomika oprieť.
„Aktuálne prognózy vývoja v našom segmente hovoria o raste, preto stagnáciu neočakávame. Navyše väčšina našej produkcie je zameraná na export a teda ani výrobcov podobných zariadení na Slovensku nevnímame ako bezprostrednú konkurenciu,“ tvrdí P. Štrbian.
Primárnym trhom pre Stiebel Eltron naďalej zostáva Nemecko, kde na vývoj predaja tepelných čerpadiel má vplyv aj politika presadzovania zelených technológií. „Budeme sa prispôsobovať tempu presadzovania takpovediac ekologických zákonov,“ dodáva.
Podľa neho práve dnes nezávislosť od fosílnych palív a kríza vo vzťahu s Ruskom ukazujú, aká dôležitá bude téma obnoviteľných zdrojov energie v nasledujúcich rokoch. „Pre Stiebel Eltron je to príležitosť na ďalší rozvoj ako produktov, tak aj trhov,“ uzatvára konateľ.
- Priorita ako pri autách
- Tepelné čerpadlá sú dnes produktom, po ktorom aj pre potrebu znižovať výdavky na energie prahne celá Európa. Na Slovensku vďaka početnej výrobe začínajú získavať podobnú dôležitosť, ako má výroba áut. V krajine sú prítomní viacerí výrobcovia tepelných čerpadiel a vykurovacej techniky ako napríklad Protherm Production či Vaillant Industrial, ktoré spoločne patria do nemeckej skupiny Vaillant Group. V ostatných rokoch už pre rastúci dopyt investovali do výroby desiatky miliónov eur. Tepelné čerpadlá sú produktovým segmentom s najvyššou mierou rastu. Dopyt po čerpadlách rastie exponenciálne a aj vďaka týmto úspechom chcú nemeckí strojári na Slovensku expandovať, a to nielen na Záhorí, ale práve pod Tatrami. Popri výrobe vozidiel a spracovaní ocele ide o ďalší kľúčový sektor slovenského hospodárstva.