Slovensko sa, podobne ako ostatné európskej krajiny, musí zamýšľať nad tým, čo urobí s vyprodukovaným odpadom. Analýza, ktorú si nechala vypracovať spoločnosť Greentalk ukazuje, že jeho produkcia na Slovensku v rozmedzí rokov 2010 až 2020 vzrástla takmer o sedemnásť percent, teda na 7,8 milióna ton.
Toto číslo zahŕňa nielen komunálny, ale aj všetky ostatné druhy odpadu s výnimkou veľkého minerálneho odpadu, ktorý vzniká pri stavbách a demoláciách. Ideálne by ho mala krajina recyklovať, no jeho značná časť na rozdiel od európskeho priemeru končí na skládkach.
Menej metánu
Preto sa ozývajú hlasy, ktoré by ho radšej energeticky spracovali, teda spálili prostredníctvom na to určených zariadení na energetické využitie odpadu (ZEVO). Okrem lacných cien takto získanej energie zástancovia upozorňujú aj na ich prínos v oblasti životného prostredia.
Greentalk napríklad poukazuje na to, že krajiny, ktoré skládkujú menej ako desať percent vygenerovaného odpadu, sa dlhodobo zaraďujú k najmenším producentom odpadových emisií na tonu spracovaného odpadu. Patria sem napríklad Dánsko, Holandsko, Rakúsko alebo Nemecko.
Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň
- Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
- Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
- Menej reklamy na TREND.sk
Máte už predplatné?