Rodák z Frankfurtu Heinrich Nestlé sa v čase, keď mal necelých 30 rokov, presťahoval do švajčiarskeho mestečka Vevey pri Ženevskom jazere a vtedy si taktiež zmenil meno na Henri.
Kvôli vysokej úmrtnosti dojčiat (z jeho súrodencov sa dospelosti dožila len polovica) začal usilovať o náhradnú dojčenskú výživu pre deti, ktorých matky z rôznych dôvodov nemohli kojiť. Nakoniec v roku 1867 našiel správny postup výroby a pomer kravského mlieka, múky a cukru a jeho revolučný výrobok dostal názov „Mliečna múčka Henriho Nestlé“ (Farine Lactée Henri Nestlé).
Výrobok mal okamžitý úspech a o rok neskôr dal H. Nestlé svoje meno do loga úspešného podniku. Slovo Nestlé možno preložiť ako „malé hniezdo“ a hniezdo s malými vtákmi dodnes spoločnosť Nestlé používa ako symbol v jej logu.
V roku 1875 už zavedenú firmu predal a v pokoji dožíval v Montreux a Glione, kde taktiež vo svojich 75 rokoch v júli 1890 zomrel na infarkt.
V roku 1905 sa spoločnosť Nestlé zlúčila so svojím konkurentom a najväčším výrobcom kondenzovaného mlieka, so spoločnosťou Anglo-Swiss Condensed Milk Company, založenou v roku 1866 neďaleko Luzernu. A práve od roku 1866 koncern Nestlé odvodzuje svoj vznik, takže tento rok oslávi 150. narodeniny.
Malá továrnička prerástla do gigantických rozmerov
Spoločnosť postupne pohltila švajčiarskych výrobcov čokolády, ale aj spoločnosť Maggi, známu svojimi polievkami či korením do polievok. V roku 1938 sa na trh dostal asi najznámejší výrobok Nestlé – instantná káva Nescafé, ktorou sa napríklad osviežovali vojaci na fronte počas druhej svetovej vojny. K prelomovému vynálezu prispel prebytok kávy v 30. rokoch v Brazílii, ktorá svoje prebytky ponúkla aj firme Nestlé.
S pohlcovaním svojich konkurentov firma Nestlé pokračovala aj po vojne a začala taktiež prenikať do nepotravinárskych oborov. V roku 1974 napríklad získala podiel v kozmetickej firme L'Oréal a od roku 1985, kedy spojením s Carnation prevzalo Nestlé aj značku Friskies, podniká aj na trhu pokrmov pre psy a mačky.
V uplynulých rokoch bola významná napríklad aj kúpa divízie dojčenskej a detskej výživy amerického farmaceutického koncernu Pfizer za 11,85 miliardy dolárov. Pôvodná malá továrnička v súčasnosti zamestnáva 335-tisíc ľudí a svoje výrobky predáva v 189 krajinách sveta.
Študentská pečať a Lentilky
Vlani klesol spoločnosti Nestlé celosvetový čistý zisk o 37 percent na 9,07 miliardy švajčiarskych frankov (8,36 miliardy eur). Hospodárenie ovplyvnil jednak silnejší kurz švajčiarskeho franku, jednak predaj podielu vo francúzskej kozmetickej firme L'Oréal a zhodnotenie niektorých aktivít, čo ovplyvnilo porovnávaciu základňu z predošlého roka.
Na území Česka a Slovenska sa s výrobkami Nestlé mohli zákazníci stretnúť už v 90. rokoch 19. storočia. V roku 1935 bola v Prahe založená samostatná spoločnosť Nestlé a. s. na výrobu a predaj potravín a Nestlé sa stalo prvým výrobcom sušeného mlieka a detskej výživy v ČSR. Komunistický prevrat v roku 1948 znamenal koniec tradičných obchodných vzťahov a na trhu pôsobí opäť od roku 1992.
Medzi hlavnými predávanými značkami firmy patrí na Slovensku a v Českej republike Študentská pečať, Margot, Kofila, ale taktiež cukríky Bon Pari, Jojo alebo Lentilky. Spoločnosť vyrába aj dehydratované potraviny značky Maggi, kávu Nescafé a nápoje Caro či Granko.