Nescor je tretí spoločný podnik Kuby s Nestlé. Odzrkadľuje snahu prezidenta Raúla Castra o prilákanie medzinárodného kapitálu, ktorý by pomohol zmodernizovať ostrovnú ekonomiku „sovietskeho typu“ a podporil jej rast.

Kuba vytvorila pred štyrmi rokmi špeciálnu zónu okolo prístavu Mariel, ktorý sa nachádza západne od Havany. Firmám ponúka výrazné daňové a colné úľavy. Jej cieľom je nahradiť dovoz tovarom vyrobeným na Kube.

Import sa pre karibský ostrov stáva čoraz väčším problémom, keďže sa už nemôže spoliehať na pomoc „socialistického spojenca“ Venezuely. Výdavky na import redukujú devízové rezervy aj celkovú hotovosť Kuby.

Viceprezident Nestlé Laurent Freixe po symbolickom slávnostnom položení kameňa uviedol, že rokovania s kubánskymi partnermi Coralsa a Mariel trvali len 18 mesiacov, čo je podľa neho „rekordná rýchlosť“.

Pre USA zakázaná zóna

Továreň by mala spustiť výrobu koncom roka 2019 a začne s kávou, povedal L. Freixe. Sušienky a iné kulinárske výrobky prídu neskôr. Švajčiarsky koncern vyváža svoje produkty na Kubu, kde už vytvoril s domácimi firmami ďalšie dva spoločné podniky. V jednom sa vyrába zmrzlina a druhý produkuje balenú vodu a iné nápoje.

Produkty nového podniku Nescor budú primárne pre kubánsky trh a turistov, ktorí navštívia ostrov, ale kubánska káva by sa eventuálne mohla vyvážať, povedal L. Freixe. Nestlé už minulý rok vyviezla kubánsku kávu v rámci limitovanej edície „Cafecito de Cuba“. Išlo o jednorazové kávové kapsule divízie Nespresso, ktoré firma exportovala aj do USA.

„Predali sa veľmi rýchlo,“ povedal L. Freixe. „Počas niekoľkých dní bola táto edícia vypredaná, čo poukazuje na jej potenciál.“ Ale na to, aby Nestlé mohlo vyvážať kávu z Kuby, bude jej najprv musieť pomôcť zvýšiť úrodu, ktorá od revolúcie v roku 1959 neustále klesala, dodal L. Freixe.

Kuba doteraz schválila 31 projektov pre zónu Mariel vrátane deviatich, na ktorých sa podieľajú nadnárodné spoločnosti. Uviedla to na slávnostnom položení základného kameňa riaditeľka zóny Ana Teresa Igarzaová.

Zóna Mariel je pritom na zozname kubánskych subjektov, s ktorými nesmú americké firmy podnikať. Zakázala im to administratíva prezidenta Donalda Trumpa. Pôsobí tam preto len jedna americká spoločnosť Rimco, ktorá podpísala dohodu s Marielom ešte pred vyhlásením nových amerických regulácií začiatkom tohto mesiaca.