Ak sa za absolútne vypuknutie krízy berie pád investičnej banky Lehman Brothers, tak má za sebou prvé výročie. Banka, ktorá bývala jednotkou na londýnskej burze podľa obchodovania a štvorkou medzi investičnými bankami v USA, požiadala o bankrotovú ochranu presne v polovici septembra minulého roka.
Podľa držiteľa Nobelovej ceny za ekonómiu Josepha Stiglitza však Spojené štáty iba upevnili zásadné problémy bankového sektora, ktoré sa ukázali po páde Lehmanu. „V Spojených štátoch a mnohých ďalších krajinách sa banky priveľké na to, aby padli, stali ešte väčšími,“ poznamenáva podľa agentúry Bloomberg J. Stiglitz. Problémy sú podľa neho ešte horšie ako v roku 2007 pred krízou.
Jeho poznámka sa pritom zhodovala s tým, na čo upozorňoval aj niekdajší šéf Fedu Paul Volcker. Radil prezidentovi Barackovi Obamovi, aby zredukoval veľkosť bánk. Podobne minulý mesiac naliehal guvernér Bank of Israel Stanley Fischer, keď hovoril, že by vlády mohli chcieť odradiť finančné inštitúcie od nadmerného rastu.
O veľkosti najväčších môže podľa agentúry svedčiť pár príkladov. V USA, ktoré minuli miliardy dolárov na záchranu finančného sektora, majú Bank of America s väčšou bilanciou ako predtým. Vo Veľkej Británii zase Lloyds Banking Group čiastočne vlastnená štátom prebrala HBO. A francúzska BNP Paribas kúpila belgické a luxemburské bankové aktíva Fortisu.
B. Obama síce nazval niektoré banky „systémovo dôležité“ a vyzval k ich tvrdšiemu dohľadu, podľa Bloombergu to nemusí viesť k zjednodušeniu ich štruktúry. J. Stiglitz dúfa, že skupina G20 presvedčí Spojené štáty k tvrdším krokom. I keď finančný priemysel je politicky zložitá téma.
Foto na titulke - Bloomb