Keď sa minulý týždeň v rámci odškodňovacej Prvej pomoci + hovorilo o kontrole dodatkov k zmluvám pre gastrosubjekty, ktoré o konkrétnu pomoc žiadajú a stále ju nedostali, dal minister práce Milan Krajniak termín splatnosti. Najneskôr v minulý piatok už mali mať žiadatelia peniaze na účtoch. Málokomu prišli. Problémom sú dlžoby voči sociálnej a zdravotnej poisťovni.
Aj voči tomuto sa ohradzuje iniciatíva, ktorá spojila gastro a hotelierske asociácie a niekoľko združení dodávateľov. Volajú sa Stále máme chuť.
Spojili sa, takto sú silnejší
Sú súčasťou širších celoeurópskych platforiem. Zároveň majú prehľad o tom, akým spôsobom funguje pomoc v iných krajinách, kde pandémia zasiahla gastro ešte výraznejšie, než u nás. Tržby sektora klesli v priebehu dvoch vĺn o viac ako 75 percent. V gastronómii a súvisiacich odvetviach je na Slovensku zamestnaných viac ako 94-tisíc ľudí, za ktorými stojí vyše 120-tisíc drobných podnikateľov.
Platformu Stále máme chuť vytvorilo trinásť záujmových združení a iniciatív podnikateľov a dodávateľov, okrem iných aj Asociácia hotelov a reštaurácií Slovenska (AHRS), Potravinárska komora Slovenska, Slovenské združenie výrobcov piva a sladu, Iniciatíva Pomoc pre gastro či Iniciatíva Zachráňme gastro!. Cieľom je priniesť väčšiu vyjednávaciu silu.
Ich požiadavky sú smelšie než tie, ktoré predstavili jednotlivo. Okrem iného si uvedomujú, že peniaze sa síce z vládou sľubovaných pomocných mešcov uvoľňovať začínajú, no pomaly a za podmienok, ktoré žiadatelia dnes už splniť nedokážu.
Predstavené riešenia sa dotýkajú práve úpravy kritérií, ktoré rezorty stanovili na získanie dotačnej podpory. Jednou z takých sú aj podmienky pre podporu nájomného, ktoré chcú upraviť tak, aby zanikla nutnosť spolufinancovania majiteľa budovy. Chcú tiež, aby im bolo odpustené nájomné za terasy a upravená výška dane z nehnuteľnosti.
Problémy s neplatením odvodov
Tí žiadatelia, ktorí si počas prvej vlny posunuli splatnosť mesačných odvodov do zdravotnej a sociálnej poisťovne, splácajú postupne teraz. Druhá vlna spôsobila, že odvody mnohokrát nie je z čoho platiť, preto sa z nich stávajú dlžníci. Tento status je problémom, ktorý znemožňuje nárok na čerpanie podpory z Prvej pomoci +.
„Všeobecná zdravotná poisťovňa, ale aj Union vyžadujú, aby sme splatili 40 percent dlžnej sumy, až potom nám schvália splátkový kalendár,“ hovorí podnikateľka z malej bratislavskej prevádzky. Poisťovne tvrdia, že neplatičom zasielajú doporučené listy s oznamom o dlžnej čiastke, nie všetci ich však dostali.
Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň
- Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
- Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
- Menej reklamy na TREND.sk
Máte už predplatné?