Nemecká rodinná firma Messer definitívne dotiahla akvizíciu slovenskej a českej pobočky svojho konkurenta Air Liquide. Vstup do rokovaní pritom ohlásila ešte v januári. Firma tak posilní svoju vedúcu pozíciu na slovenskom trhu priemyselných plynov. Messer pôsobí na Slovensku od roku 1990 a zásobuje priemysel naprieč krajinou, predovšetkým podniky pôsobiace v automotive, potravinárstve, strojárstve, sklárstve, spracovaní ocele či zdravotníctve.

Neprehliadnite

Messer v Šali pokračuje v investíciách, postaví nový závod

Hodnotu akvizície spoločnosti nezverejnili. Slovenská dcéra francúzskeho Air Liquide dosahovala v posledných rokoch tržby približne deväť miliónov eur. Od roku 2014 však kumulovala stratu, ktorá narastala o viac než milión eur ročne. Firma Messner kúpou rozšírila svoje slovenské portfólio o deväť distribučných miest. Zamestnávateľa by tak malo zmeniť viac než tridsať ľudí.

Expanzia trhového lídra

Obchod je zaujímavý aj tým, že vo svetovom meradle je francúzska spoločnosť Air Liquide násobne väčším hráčom, ako jej konkurent, rodinná firma Messer z Nemecka. Na Slovenskom trhu sa však Nemci pôsobia prostredníctvom svojej najväčšej tuzemskej dcéry Messer Tatragas o dekádu dlhšie. Tá pôvodne vznikla ako spoločný podnik skupiny Messer a bratislavskej spoločnosti Chemika, od roku 1998 je plne v nemeckom vlastníctve.

Spoločnosť Messer Tatragas dodáva počas pandémie koronavírusu do slovenských nemocníc oceľové flaše s medicinálnym kyslíkom.
Zdroj: Henrich Mišoviè
Spoločnosť Messer Tatragas dodáva počas pandémie koronavírusu do slovenských nemocníc oceľové flaše s medicinálnym kyslíkom.

Za ten čas narástla na firmu s ročnými tržbami presahujúcimi 32 miliónov eur. Zároveň sa jej dlhodobo darí generovať zisk, ktorý vlani po 25-percentnom medziročnom raste dosiahol 3,8 milióna eur. Celkové tržby skupiny na Slovensku presahujú 40 miliónov eur.

Firma Messer na Slovensku zamestnáva vyše 120 zamestnancov v odbytových strediskách v Bratislave a Žiline, a vo výrobno-odbytových strediskách v Šali a Košiciach. V spolupráci so 64 partnerskými predajcami pokrýva celý slovenský trh.

Veľká investícia v Šali

Svoje zastúpenie na Slovensku v súčasnosti posilňuje nemecký rodinný výrobca plynov aj významnou investíciou do rozširovania výroby. Zhruba do dvoch rokov plánuje v Šali vybudovať modernú výrobňu argónu v Šali za približne desať miliónov eur. Výstavba v lete pokročila montážou dvoch takmer tridsať metrov vysokých zásobníkov na dusík a argón.

Messer na Slovensku
Zdroj: TREND

Ďalším významným krokom pri výstavbe fabriky bude montáž kompresorov, systému predčistenia spracúvaného plynu a následne dovoz a montáž hlavnej separačnej kolóny. Tento kolos bude mať výšku cez tridsať metrov a hmotnosť vyše sto ton.

Vzácny plyn bude vyrábaný unikátnym spôsobom recyklácie exhalátov z výroby čpavku, ktorý je šetrný k životnému prostrediu. Jeho jednotlivé zložky budú kryogénne separované a následne poslané ako suroviny naspäť do výrobnej jednotky, z ktorej prišli.

Vyrobený čistý argón je určený na ďalší predaj do okolitých štátov. Jeho využitie je najmä pri zváraní v ochrannej atmosfére, inertizácii pri vysokých teplotách či vo vinárstve. Spotreba argónu stúpa aj v najrôznejších medicínskych aplikáciách.