Celkovú hodnotu dohody však firma nezverejnila s tým, že od pôvodnej ponuky, ktorá ohodnocovala firmu Monsanto na 62 miliárd dolárov (55,8 miliardy eur), sa zmenili dlhodobé záväzky americkej spoločnosti. Spojením by vznikol najväčší dodávateľ produktov pre poľnohospodársku výrobu na svete.
Revidovaná ponuka predstavuje zisk 40 percent v porovnaní s cenou z 9. mája, teda deň predtým, ako Bayer oficiálne predložil Monsantu písomnú ponuku na prevzatie. Bayer ponúkol aj poplatok pre prípad zrušenia dohody vo výške až 1,5 miliardy dolárov (1,35 miliardy eur), aby tak vyjadril dôveru v jej úspešné dokončenie. Dodal, že je pripravený urobiť ústupky regulátorom, napísali agentúry AP a Reuters.
Firma Monsanto v máji pôvodnú ponuku od Bayeru odmietla. Označila ju za neúplnú a finančne neadekvátnu. Dala však najavo, že je ochotná s Bayerom o svojom prevzatí ďalej rokovať.
Kombináciou firiem by vznikol podnik so silným zastúpením v USA, Európe a Ázii. Ak by došlo k transakcii, bola by najväčšou zahraničnou akvizíciou uskutočnenou nemeckou firmou.
Monsanto je s podielom 26 percent jednotkou na trhu s osivami, no vyrába aj napríklad prostriedok na hubenie buriny Roundup. Má zhruba 20-tisíc zamestnancov.
Firma Bayer okrem iného vyvinula aspirín a pôsobí vo viacerých oblastiach, vrátane produkcie osív, ochrany plodín pred škodcami a ničení buriny. Vyrába aj plasty a s podielom 18 percent je takisto druhým najväčším producentom chemikálií pre poľnohospodársku výrobu. Po celom svete má 117-tisíc zamestnancov.