Najväčší exportný a partnerský trh pre Slovensko bude mať v roku 2024 ešte väčší vplyv na slovenské hospodárstvo a ekonomiku, do určitej miery aj nepriaznivý. Nemecký kovopriemysel, ktorý je hlavným dodávateľom pre ten slovenský, totiž naďalej zápasí s neľahkou situáciou.
Situácia v nemeckom kovospracujúcom priemysle síce nebola nikdy jednoduchá, no s prílevom konkurencie štátom podporovaných čínskych výrobkov, ako aj poklesom nemeckého automobilového priemyslu, ktorý trvá už od roku 2018, sa stala ešte náročnejšou.
Ovplyvní to okrem iného i platovú morálku a vzťahy so slovenskými firmami.
Priemysel v problémoch
Napriek výzvam, ktorým priemyselné sektory v Európe čelia, sa, paradoxne, podľa prieskumu spoločnosti Coface o platobnom správaní platobná morálka v Nemecku a obzvlášť v kovospracujúcom sektore v priebehu rokov zlepšila. Napriek tomu sa na Slovensku a po dvoch úspešných rokoch trend v platobnej disciplíne mení.
V Nemecku, ktoré je najväčším obchodným partnerom Slovenska, spomalilo ekonomiku hneď niekoľko faktorov. Štátom podporovaná konkurencia z Číny dokázala predbehnúť európske spoločnosti ponukou lacnejších výrobkov. V priebehu rokov viedli tieto dotácie k výraznému prebytku kapacít a nadmernej ponuke na svetovom trhu.
To zaťažilo ceny priemyselných kovov, najmä ocele a hliníka. Transformácia už zaťaženého nemeckého priemyslu smerom k zeleným technológiám, najmä v automobilovom priemysle, nakoniec vyvolala priemyselnú recesiu, ktorá ovplyvnila aj sektor kovov.
Ako naznačuje analýza spoločnosti, od polovice roka 2018 má produkcia nemeckého kovospracujúceho priemyslu klesajúci trend. K týmto výzvam sa pridáva prudký nárast cien energií v období po pandémii a ruskej invázii na Ukrajinu, ktorý zvýšil výrobné náklady.
Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň
- Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
- Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
- Menej reklamy na TREND.sk
Máte už predplatné?