Celodenné štrajky, ktoré majú skončiť večer, sú posledným varovaním od odborového zväzu IG Metall pred hlasovaním o tom, či pristúpiť k dlhšej akcii, ktorá by mohla nemecké spoločnosti stáť stámilióny eur.
Do štrajkov sa už zapojilo takmer 200-tisíc pracovníkov z viac ako 100 spoločností. Do konca piatkového dňa by počet firiem postihnutých touto akciou mal vzrásť na zhruba 260.
Skĺbiť osobný a pracovný život
Organizácia, ktorá zastupuje približne 3,9 milióna zamestnancov predovšetkým v priemysle, žiada zvýšenie platov o osem percent na 27 mesiacov a lepšie pracovné podmienky. IG Metall nielen tradične volá po vyšších platoch, ale zameriava sa aj na to, aby ľudia mohli lepšie skĺbiť svoj pracovný a súkromný život.
Odbory totiž chcú, aby zamestnanci mali možnosť až dva roky pracovať namiesto štandardných 35 len 28 hodín týždenne. Ľudia, ktorým by sa čiastočne dorovnával platový výpadok, by potom mali mať možnosť vrátiť sa znovu k práci na plný úväzok. Zamestnávatelia ponúkajú zvýšenie platov o 6,8 percenta a kratšiu pracovnú dobu odmietajú.
Odborový zväz i zamestnávatelia sú otvorení ďalšiemu rokovaniu. K okrúhlemu stolu by mali zasadnúť po ukončení série štrajkov, obe strany však požadujú na tej druhej väčšiu ochotu k ústupkom.
Straty v miliónoch eur
Ekonomický inštitút DIW odhaduje, že štrajky prídu postihnuté firmy na príjmoch celkovo na 62 miliónov eur. Vyšiel pritom z predpokladu, že na 24 hodín prestane pracovať okolo 50-tisíc pracovníkov, teda v priemere zhruba 200 na podnik, napísala agentúra Reuters.
IG Metall tiež hrozí, že ochromí výrobu osobných vozidiel v najväčšej európskej automobilke Volkswagen, ak bude jej vedenie aj naďalej blokovať zásadné zvýšenie platov svojich zamestnancov. Po troch kolách neúspešných rokovaní zamestnanci závodu vo Wolfsburgu štrajkovali vo štvrtok dve hodiny. Vo VW to bol prvý výstražný štrajk od roku 2004.