Šance na predaj oceliarskej divízie nemeckého konglomerátu Thyssenkrupp sa zreálnili. Spoločnosti sa podaril odpis problémového oceliarskeho podniku a očakáva tak zlepšenie výkonnosti v náročnom prostredí.
Nemecký priemyselný konglomerát sa už roky snažil odčleniť alebo predať stratový oceliarsky podnik.
Aj tento krok otvára dvere investorom, medzi ktorými by mal byť aj český miliardár Daniel Křetínský, s ktorým mali rokovania o predaji polovice tejto divízie údajne naraziť na niektoré prekážky. Nové rokovania o potenciálnom spoločnom oceliarskom podniku so skupinou EPH však majú byť konštruktívne, tvrdia Nemci.
Zbavili sa záťaže
Koncern Thyssenkrupp, najväčší výrobca ocele v Nemecku, oznámil odpisy z majetku svojej oceliarskej divízie vo výške 2,1 miliardy eur. Dôvodom sú zlé vyhliadky. Nemecký priemyselný konglomerát sa navyše už roky snažil stratový oceliarsky podnik odčleniť alebo predať.
Spoločnosť tak vykázala v dôsledku odpisov za štvrtý štvrťrok finančného roka stratu dve miliardy eur.
Akcie spoločnosti následne vzrástli až o viac než sedem percent, čo je najviac od mája tohto roka. Od začiatku roka si dokonca takmer štvrtinu pripísali. Naopak, oceliarskej divízii Thyssenkruppu sa opakovane nedarilo dosiahnuť zisk pre vysoké náklady a nižšie ceny ocele na svetových trhoch.
Náklady divízie okrem toho zvýšili aj drahé energie a rastúce úrokové sadzy. Napriek tomu je divízia Steel Europe druhým najväčším výrobcom ocele v Európe.
Ako uvádza finančný riaditeľ skupiny Klaus Keysberg, spoločnosť naďalej dôsledne pracuje na zlepšovaní výkonnosti všetkých podnikov konglomerátu, čo vytvorí podmienky na dosiahnutie strednodobých cieľov.
Thyssenkrupp očakáva skoré zlepšenie výkonnosti a následne aj zvýšenie ziskov. Firma pomerne rýchlo doplácala na svoju veľkosť a rozkročenie, a to ešte dávno pred pandémiou. Jednou z mála jej ziskových častí bola výroba výťahov.
Nemecký konglomerát bol kedysi synonymom nemeckej priemyselnej zručnosti, dnes však prechádza po náročných rokoch reštrukturalizáciou. Aj preto v júni tohto roka prevzal vedúci post Miguel Ángel López Borrego po tom, ako jeho predchodkyňa Martina Merzová odišla v dôsledku kritiky pomalej transformácie spoločnosti.
Jednou nohou vo dverách
Na pozadí tejto reštrukturalizácie sa snaží využiť príležitosť na výhodné získanie oceliarskej divízie Thyssenkruppu biznisový partner Patrika Tkáča z J&T D. Křetínský. Ten už rokuje s nemeckým konglomerátom o kúpe časti jej divízie.
Oceliarsky biznis v Európe tak môže byť v najbližších mesiacoch svedkom prinajmenšom dvoch obrích transakcií, a to krátko po medializovaných informáciách o záujme viacerých firiem kúpiť americkú hutu U. S. Steel vrátane jej európskej fabriky v Košiciach.
Nakoľko by tieto obchody mohli rozhýbať stagnujúci oceliarsk trh, ktorý čelí štvrtej recesii za ostatných päť rokov, je otázne. Nepriamo však potvrdzujú, že segment čelí novým výzvam a problémom zároveň, čo dáva priestor, aby sa po výhodnejšej koristi pozerali aj noví finanční žraloci.
O Křetínského záujme predložiť ponuku už pred časom informoval denník Handelsblatt s odvolaním sa na zdroje oboznámené s rokovaniami. Tie naznačovali, že rozhovory Nemcov s D. Křetínským sú už dokonca v pokročilom štádiu a k dohode by mohlo dôjsť ešte tento rok. Odpis divízie je preto logickým krokom.
Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň
- Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
- Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
- Menej reklamy na TREND.sk
Máte už predplatné?