(Správa bola spresnená 1.7. 2011, 16.00 h o skutočnosť, že záväzné podmienky predaja neurčil konkurzný správca ale súd.)
Slovenská správcovská a reštrukturalizačná ako konkurzný správca Nováckých chemických závodov vyhlasuje nové ponukové konanie na predaj podniku. Ponukové konanie bude podľa správcu oficiálne vyhlásené od 12. júla. Záujemcovia o kúpu chemičky sa musia správcovi prihlásiť do 11. augusta.
Konkurzný sudca pridal k oznamu o pripravovanom predaji chemičky aj podmienky pre uchádzačov. Sú tri. Potenciálny kupec bude môcť prisľúbiť, že bude minimálne päť rokov prevádzkovať v NCHZ výrobu v dvoch hlavných divíziách – výrobe karbidu vápnika a elektrolýze. Druhá podmienka je záväzok budúceho vlastníka investovať do konca roku 2012 najmenej 11 miliónov eur do riešenia ekologických záťaží podniku, teda naplnenia požiadaviek úradov v oblasti ochrany životného prostredia. Do tretice, každý záujemca o kúpu NCHZ sa môže zaviazať, že päť rokov udrží podnik vo svojom vlastníctve a nebude ho predávať či inak presúvať na tretie osoby.
Najmä prvá podmienka dokazuje, že konkurzný správca NCHZ môže v konečnom dôsledku predať podnik tak, ako mu, hoci na viackrát, odporučil veriteľský výbor. Súd tak nepodľahol tlaku mníchovskej schránkovej firmy Kiem Real Investment, ktorá pred dvoma týždňami cez právnikov rozposlala najväčším veriteľom list, kde žiada o predaj bez podmienok. Hrozila pritom právnymi krokmi.
Fond národného majetku ako veriteľ vtedy označil prístup Kiemu za vyhrážanie. Hovorca fondu Miroslav Homola vo vyhlásení ešte začiatkom mesiaca upozornil na to, že výsledkom postupu nemeckej firmy môže byť zánik fabriky. Kiem prevzal 630-eurovú pohľadávku inej nemeckej firmy Klebchemie vlani vo februári za tisíc eur. Pokiaľ by NCHZ obmedzili či ukončili podnikanie, mohli by z takého vývoja profitovať ich konkurenti.
Sudca doplnil do podmienok predaja NCHZ aj finančnú sankciu pre prípad, že by nový majiteľ, ktorý sa na to zaviazal, podmienku udržania výrobu porušil. Musel by zaplatiť pokutu 20 miliónov eur.
Ak záujemcovia splnia podmienky správcu a ten ich zaradí medzi oficiálnych uchádzačov o fabriku, budú o tom vedieť do 22. augusta. Do 12. septembra pošlú správcovi pripravenú zmluvu o budúcej zmluve a finančnú zábezpeku či bankovú záruku na milión eur. Následne budú mať celý október na due dilligence, teda hĺbkovú predinvestičnú analýzu informácií o podniku a jeho hospodárení. Aj keď biznis NCHZ – výroba a predaj výrobkov na báze spracovania chlóru, karbidu vápnika, karbidových zmesí a technických plynov PVC a okenných profilov poklesol, stále ide o pomerne veľkú firmu. Fabrika so zhruba 1 500 zamestnancami vyrába, hoci so stratami, a vlani vykázala podľa správcu tržby 153 miliónov eur.
Do desiatej hodiny predpoludním 29. novembra potom uchádzači doručia správcovi svoju finálnu ponuku na kúpu chemickej továrne. Podmienky predaja NCHZ obsahujú aj spodnú hranicu cenovej ponuky, ktorú správca očakáva – dva milióny eur. Práve toľko ponúkala v prvom ponukovom konaní za chemičku firma M-Energo blízka podnikateľovi Miroslavovi Remetovi, ktorý kontroluje firmu aj v súčasnosti. Tentoraz musia uchádzači do ponuky výslovne uviesť, či ich ponuka obsahuje aj záväzok prevziať na seba záväzky súvisiace s ďalšou prevádzkou a investíciami do chemičky.
Po uplynutí lehoty na doručenie ponúk správca všetky ponuky verejne otvorí a do tridsiatich dní vyhodnotí. Pre prípad, že by sa dvaja alebo viacerí uchádzači s najvyššími ponukami cenovo stretli, pripúšťa konkurzný súd doplnenie ich ponúk licitáciou. Podmienky rovnako počítajú aj s možnosťou pre záujemcu, ktorý by sa zaviazal ďalej prevádzkovať NCHZ, dorovnať svoju k inej najvyššej ponuke záujmcu bez záväzného potvrdenia prevádzkovať výrobu. V zásade by tak firma do konca roka mohla poznať nového vlastníka.
Novácke chemické závody sú v konkurze od októbra 2009. Súd požiadali o riešenie úpadku manažéri firmy. Dôvodom bolo rozhodnutie Európskej komisie, podľa ktorého má firma zaplatiť pokutu takmer 20 miliónov eur za účasť v cenovom karteli. Komisii pritom správca konkurznej podstaty jej pokutovú pohľadávku do konkurzu neuznal, aj keď ju firma využila ako argument pre žiadosť o konkurz.
Pred necelým rokom sa Slovenská správcovská a reštrukturalizačná pokúsila predať NCHZ po prvý raz. Od vládneho kabinetu Roberta Fica pritom dostala právne problematickú požiadavku ponúknuť fabriku za cenu vygenerovanú ponukovým konaním najprv štátu. Nástrojom na to bol kontroverzný zákon o strategických podnikoch, cez ktorý chcela bývalá vláda, ako tvrdila, chrániť vybrané podniky pred existenčnými problémami. Viac-menej znárodňovací zákon ale uplatnila iba na NCHZ, no bez efektu a koncom minulého roku zákonu skončila účinnosť.
Ilustračné foto na titulke - TASR / Pavol Remiaš