„Máme tu tento rok rekordný počet 170 vystavovateľov a stavili sme na pestrý program workshopov a prednášok, ktorým sa snažíme zaujať nielen ľudí hľadajúcich prácu ale aj tých, ktorí by ju chceli zmeniť," hovorí Ivana Molnárová, riaditeľka internetového portálu Profesia.

Záujem o Jaguar

Zjavný záujem návštevníkov púta napríklad britsko-indická automobilka Jaguar Land Rover. Závod, ktorý ešte len vyrastá pri Nitre v tejto fáze náboru obsadzuje približne 80 pozícií vo výrobe. Na veľtrhu ponúka napríklad pozície manažérov montáže, kontroly či údržby, procesných inžinierov a ďalšie vyššie pozície, berie však akékoľvek životopisy.

„Počas najbližších rokov chceme vytvoriť v Nitre výrobný tím svetovej úrovne. Veríme, že pre uchádzačov bude profesionálne vzrušujúce pripojiť sa k nášmu rozvoju a pomáhať formovať budúcnosť slovenského závodu Jaguar Land Rover,” uviedla personálna riaditeľka Jaguar Land Rover Nicci Cook.

Hlavná fáza náboru by sa mala podľa prítomných predstaviteľov automobilky uskutočniť na jeseň a v zime tohto roka. Zmluvy zatiaľ podpísalo približne 120 z 2800 ľudí, ktorých chce nová automobilka na Slovensku zamestnať. Približne šestina z nich sú údajne bývalí zamestnanci PSA Citroen Peugeot, čo by potvrdzovalo obavy francúzskej automobilky, že bude príchodom konkurenta personálne ohrozená.

Chýba nám vývoj

Pri stánku sa striedajú starší ľudia aj absolventi vysokých škôl s technickým zameraním.

„Mapujem si možnosti na trhu práce na Slovensku aj v zahraničí. Doma je nevýhodou, že takmer žiadna firma tu nemá vývoj a ak áno, tak len na úpravu vyrábaných produktov,“ hovorí piatak z Technickej univerzity v Košiciach Pavol Jurko. Ďalšiu kariéru by si preto vedel predstaviť napríklad vo vývojárskom oddelení mladoboleslavskej Škody. „Pracoval som na trainee pozícii v Quality Labe košického výrobcu automobilových súčiastok, kde sme vychytávali chyby výrobkov a zo začiatku to bolo skvelé, ale po čase sa z toho stal veľký stereotyp, pretože sa opakoval rovnaký druh chýb,“ dodal.

Pozície vo vývoji hľadali a v automobilke Jaguar Land Rover nenašli aj traja končiaci študenti Strojníckej fakulty na Žilinskej univerzite. "Ako absolventi techniky si vraj môžeme na trhu práce vyberať, ale keď chcem prácu nielen na zaplatenie nájmu, už to nie je také ružové," hovorí Marek Baláž.

Nástupný plat

Tri budúce absolventky ekonomiky na Slovenskej poľnohospodárskej univerzite v Nitre majú oveľa skromnejšie predstavy o budúcnosti. Študentky by sa chceli zamestnať blízko domova v Bardejove, Lučenci alebo Galante. Na veľtrhu plánujú navštíviť najmä firmy, ktoré by im to umožnili.

„Nemám prax, takže budem hľadať aj možnosť stáže," hovorí Alena z Lučenca. Nástupný plat by si dievčatá priali vo výške najmenej päťsto eur v čistom.

Manažér Vladimír Drábik zo stánku amerického telekomunikačného operátora AT&T hovorí, že uchádzači s vysokou školou a dobrou angličtinou si na pohovoroch pýtajú na začiatok zhruba 1200 eur v hrubom.

„Najčastejšie sa mladí ľudia pýtajú na možnosti kariérneho rastu, preplatenie certifikátov a školení,“ dodáva.

Vyššie nároky uchádzačov o prácu vyvoláva najmä nedostatok ľudí na trhu práce v regiónoch západného Slovenska. Celková nezamestnanosť v krajine sa blíži k rekordnému minimu z roku 2008, v mnohých okresoch klesla pod hranicu prirodzenej nezamestnanosti.