Píla v kysuckej obci Oščadnica prežíva rušný rok. Kríza, ktorá sa nevyhla ani trhu so stavebným drevom ju už pred letom dostala do existenčných problémov. A mzdy, ktoré jej zamestnancom nevyplatil bývalý prevádzkovateľ píly firma Fracho Oščadnica, sa stali predmetom záujmu slovenskej polície. Ako informovala televízia TA3, po trestných oznámeniach zamestnancov už spustila trestné stíhanie pre nevyplatenie mzdy a odstupného.
Cesta do problémov
Oščadnická píla vo svojich najlepších časoch dosahovala tržby vyše štyri milióny eur ročne a spracovala skoro 50 tisíc kubíkov smrekového dreva. Zamestnávala zhruba 130 ľudí. Darilo sa jej aj vďaka tomu, že veľké objemy reziva od nej odoberal pre svoj banskobystrický závod rakúsky výrobca šalovacích dielcov pre stavebníctvo Doka. Potom do biznisu so stavebným drevom vtrhla kríza. Tak, ako výrobu znižovala Doka, tak padali objednávky aj oščadnickej píle.
To, ako problémy vlastník píly potom riešil, sa teraz dostalo do rúk policajných vyšetrovateľov. Fracho v rukách viacerých severoslovenských podnikateľov svoju pílu prevádzkovalo cez pílu Fracho Oščadnica. Túto dcéru, s ktorou mali zmluvy pracovníci píly, Fracho koncom júla tohto roku predalo Marekovi Anyalaimu z Dvorov nad Žitavou. Tesne na to zamestnanci prišli o svoje júlové výplaty. Po transakcii im teda dlžil výplaty podnikateľ, ktorý pílu nikdy neprevádzkoval. Veľa zamestnancov Fracha Oščadnica radšej spoločnosť opustilo a obrátilo sa na políciu.
S podporou štátu
Namiesto Fracha Oščadnica teraz teda pílu prevádzkuje Jozef Hudek cez svoju firmu Fracho SP. S vlastníkom areálu Frachom sa dohodol na jeho prenájme.
Svoje šance na záchranu píly zvýšil aj tým, že od polovice júla získal pre svoj projekt štatút sociálneho podniku. Ak on zaplatí teraz svojim zamestnancom mzdy a odvedie za nich aj odvody, štát mu refunduje polovicu vynaložených mzdových nákladov. „Podporu nemám zadarmo. Najprv musím aj vo firme niečo zarobiť, vyplatiť ľudí a až potom získam peniaze od štátu,“ vysvetľuje J. Hudek. K starým mzdovým záväzkom, o ktoré bojujú bývalý zamestnanci Fracha Oščadnica sa vyjadril, že je to iba záväzok bývalého prevádzkovateľa píly. „Za prácu pre moju firmu zamestnanci mzdy dostavajú na čas. Ja si všetko plním,“ pokračuje. Dlžný nechce zostať ani obci. Starosta Oščadnice Miloslav Šlugan TRENDU potvrdil, že Fracho SP ho už písomne informovalo, že je pripravené zaplatiť obci celú daň z nehnuteľností aj so staršími podlžnosťami.
Dnes píla ide s vyše 60 zamestnancami len na polovičný výkon, na jednu zmenu. J. Hudek verí, že sa mu podarí získať viac kontraktov a potom by priberal ľudí aj na ďalšiu. O tom ako sa skontaktoval so severoslovenskými majiteľmi Fracha a čo rozhodlo, že sa rozhodol zachraňovať pokračovanie výroby na ich píle, pre TREND podrobnejšie popisovať nechcel.
Ilustračné foto na titulke - Flickr.com