Prvý stupeň sa na plošinu na hladine mora trafil, „ale vyzerá to na tvrdé pristátie“, uviedla firma. Primárna úloha tak vraj naďalej zostáva len na papieri a SpaceX na vôbec prvý úspešný manéver svojho druhu naďalej čaká. Išlo pritom o štvrtý pokus o bezproblémový návrat prvého stupňa rakety na námornú plošinu.
Zakladateľ a majiteľ spoločnosti SpaceX Elon Musk na Twitteri vysvetlil, že rýchlosť pri pristátí bola v poriadku, ale jedna z pristávacích podpier sa náležite nezafixovala, takže sa zlomila a raketa neudržala stabilnú polohu.
E. Musk poznamenal, že je oveľa ťažšie pristávať na námornej plošine ako na pevnine, pretože plošina je malá a navyše pohyblivá.
Falcon lands on droneship, but the lockout collet doesn't latch on one the four legs, causing it… https://t.co/DpXsRQWal9
— Elon Musk (@elonmusk) január 18, 2016
Plávajúca pristávacia platforma má rozmery približne 90 na 50 metrov a v čase pristátia bola v nepokojných vodách asi 320 kilometrov západne od San Diega.
Raketa vyniesla do vesmíru satelit Jason 3 amerického Národného úradu pre letectvo a vesmír (NASA). Družica bola úspešne navedená na obežnú dráhu, odkiaľ má sledovať zmeny klímy na základe merania hladín oceánov.
Firma SpaceX v decembri slávila úspech, keď prvý stupeň jej raketového nosiča pristál na pevnine neďaleko miesta štartu. Úspešné dosadnutie na plošine v Tichom oceáne by však bolo premiérou.
Spoločnosť si od zachovania prvého stupňa raketového nosiča sľubuje jeho opätovné využitie pri ďalších štartoch, čo prinesie značnú finančnú úsporu. SpaceX navyše očakáva, že vďaka úspechu s kozmickými experimentmi rozšíri spoluprácu s NASA, ktorá si lety do kozmu objednáva.