Výbor britského parlamentu v utorok začal vypočúvať Ruperta Murdocha, šéfa gigantickej mediálnej spoločnosti News Corporation, ktorej patril už zaniknutý britský bulvárny týždenník News of the World, zničený škandálom okolo prenikania do telefónov ľudí.

Pred výbor sa 80-ročný americko-austrálsky mediálny magnát postavil spolu so svojím synom Jamesom Murdochom, ktorý je výkonným riaditeľom spoločnosti News Corporation pre Európu a Áziu. Otca so synom vypočúvajú v súvislosti so škandálom okolo nabúravania sa týždenníka do odkazových schránok rôznych ľudí vrátane politikov, celebrít, rodín vojakov zabitých vo vojnách či rodín obetí teroristických útokov.

,,Je to najponižujúcejší deň môjho života," povedal Murdoch výboru. Škandál spôsobil veľa škody: pre stratu povesti a inzerentov musel Murdoch zatvoriť nedeľný týždenník News of the World, vzdať sa kúpy britskej televíznej stanice BSkyB, niekoľko vysokopostavených manažérov spoločnosti News International (britskej filiálky patriacej do News Corporation) muselo odstúpiť z funkcií a rovnako aj viacero predstaviteľov londýnskej Metropolitnej polície nazývanej tiež Scotland Yard.

Pred výbor sa v utorok postavila aj bývalá šéfka spoločnosti News International Rebekah Brooksová. Uviedla, že nikdy vedome neschválila úplatok pre nejakého policajta. Zároveň sa ospravedlnila zákonodarcom z výboru pre kultúru, médiá a šport za škandál okolo týždenníka News of the World, ktorý podnikal hackerské útoky na telefóny v čase, keď bola jeho šéfkou.

Jeden z útokov sa týkal mobilu unesenej a zavraždenej tínedžerky Milly Dowlerovej. Novinári sa nabúraním do jej odkazovej schránky snažili získať exkluzívne informácie o prípade a pritiahnuť tak čo najviac čitateľov.

Britská polícia dnes tiež oznámila, že nie sú žiadne dôkazy o cudzom zavinení smrti bývalého reportéra britského týždenníka News of the World, Seana Hoara, ktorý ako prvý menovaný novinár zverejnil škandál s prenikaním magazínu do telefónov rôznych ľudí.

Polícia v anglickom grófstve Hertfordshire informovala, že dnešná pitva potvrdila, že "neexistujú dôkazy o účasti tretej strany na smrti Hoara a jeho smrť nie je podozrivá". Polícia dodala, že čaká na výsledky toxikologických testov, ktoré môžu trvať niekoľko týždňov.

Štyridsiatnik Hoare ako prvý otvorene rozprával o tom, že jeho bývalý dobrý kamarát a šéfredaktor v týždenníku Andy Coulson vedel o bežne používanej praxi prenikania magazínu do mobilov ľudí. Vďaka Coulsonovi sa škandál týka aj britského premiéra Davida Camerona, pre ktorého pracoval Coulson ako šéf tlačového oddelenia.

Foto na titulke - Flickr