Na ploche iba 58 štvorcových metrov ho zriadil koncern Kalašnikov, najväčší ruský výrobca strelných zbraní, ktorý sídli na Urale a štát je jeho nadpolovičným vlastníkom. Okrem obchodu na najväčšom ruskom letisku zriadil kalašnikovský koncern aj on-line obchod.
V ponuke je momentálne osem verných kópií rôznych verzií samopalov Kalašnikov v skutočnej veľkosti. Predávajú sa v prepočte od 167,50 do 470 eur. Sedem kvalitných imitácií ruských armádnych pištolí je za 44 až 110 eur. Okrem toho koncern predáva aj vojenské a poľovnícke odevy a reklamné tričká s nápisom I love AK (AK je označenie samopalu Kalašnikov) i množstvo rozličných suvenírov s logom a názvom výrobcu.
"Kalašnikov je jedna z najznámejších značiek, ktoré prídu na myseľ, keď sa vo svete povie Rusko,“ vyhlásil pre tlačovú agentúru RIA Novosti marketingový riaditeľ koncernu Kalašnikov Vladimir Dmitriev. Na webe napísal, že sú radi, ak si každý, kto sa vracia z návštevy Ruska, odniesol domov suvenír s logom Kalašnikov a verí, že ľudia túto iniciatívu výrobcu privítajú.
Zriadenie obchodu bolo vraj aj reakciou výrobcu na to, že americké embargo po anektovaní Krymu sa vzťahuje aj na ruské samopaly a koncern sa chystal expandovať na lukratívny americký trh s civilnými zbraňami. Údajne sa malo do USA vyviezť až 200-tisíc samopalov.
Západné médiá okamžite po otvorení obchodu začali zisťovať bezpečnostné riziká takéhoto biznisu pre leteckú dopravu. Vedenie letiska v stanovisku agentúre Reuters odpovedalo, že ide o jasné imitácie, ktoré z bezpečnostného hľadiska neznamenajú problém.
Ak sú nefunkčné repliky vyrábané z plastov, nemusia ich v kufri či príručnej batožine odhaliť detekčné prístroje letiskových kontrol. Podľa viacerých zahraničných leteckých spoločností, posádok a bezpečnostných expertov problém môže nastať, ak dakto chce iba „postrašiť“ cestujúcich a posádku lietadla.
Tí nemôžu skúmať, či ide o repliku alebo skutočnú zbraň a posádka môže postupovať podľa nacvičených krízových predpisov pre prípad teroristickej hrozby. V minulosti už aj nevhodné slovné vtipkovanie viedlo k núdzovému pristátiu, cestujúceho polícia zatkla, nasledoval súd a tvrdý niekoľkoročný nepodmienečný trest.