Koncom minulého roka utrpeli výrazné straty. Africký mor ošípaných (AMO) im v priebehu pár dní zlikvidoval čulý chov na jednej farme a potom aj na druhej. Polovička biznisu padla, zostali dve farmy. Chovateľská skupina Pigagro si rok 2021 zapíše do histórie čiernymi farbami. Museli zlikvidovať takmer 30-tisíc zvierat.

„Dve farmy našej spoločnosti určitý čas nebudú produkovať ošípané, na dvoch ďalších chov pokračuje,“ komentuje aktuálnu situáciu dánsky konateľ spoločnosti Peter Laursen.

Vírus si nevyberá. „Z pohľadu majiteľov ide vždy o tragédiu, lebo často venujú celú svoju energiu chovu a ten nie je ľahký. Nie je dostupná vakcína, aby sme vedeli využiť tento nástroj prevencie v boji s nákazou,“ vysvetľuje ústredný riaditeľ ŠVPS Jozef Bíreš.

Keď príde mor

Štátna veterinárna a potravinová správa odhalila vlani v decembri už deviate ohnisko AMO v roku 2021. Objavilo sa v komerčnom chove domácich ošípaných poľnohospodárskej skupiny v obci Jesenské v okrese Rimavská Sobota.

„V chove náhle uhynulo niekoľko prasníc a odstavčiat. Klinicky zvieratá prejavovali apatiu, znížený príjem krmiva, hnačky, bronchopneumniu, zmeny na koži a vysokú telesnú teplotu,“ opisuje stav správa ŠVPS. Farma chovala 3 623 prasníc, 700 prasničiek a viac ako 20-tisíc odstavčiat.

Apokalypsa sa však jednou farmou neskončila. Malé prasiatka zavliekli nákazu aj na ďalšiu farmu Bruty pri Nových Zámkoch. Previezli ich sem z farmy v Jesenskom na výkrm. Celkovo ide na slovenské pomery o likvidáciu nevídaných rozmerov.

Na jednej farme museli veterinári zlikvidovať viac ako 24-tisíc kusov a na druhej viac ako 5-tisíc kusov. Jeden z najväčších chovateľov utrpel veľké straty. Predtým bola jeho ročná produkcia približne 130-tisíc jatočných ošípaných. Na dvoch zostávajúcich farmách v tomto roku vyprodukujú približne 65 percent z minuloročného obratu jatočných ošípaných.

Farma v Jesenskom si pritom pamätá už jedno takéto vyhladenie. V roku 2008 ŠVPS potvrdila nákazu na dvoch farmách Pigagra. V Jesenskom museli zlikvidovať viac ako 13-tisíc kusov ošípaných a v Dolných Semerovciach viac ako 7-tisíc kusov. Pred 14 rokmi sa podľa medializovaných informácií odhadovala škoda na 100 miliónov korún.

Kto nahradí škody

Ministerstvo pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR rozdeľovalo koncom roka dotácie na boj s AMO a podľa niektorých chovateľov veľmi čudným spôsobom. Vzorec zohľadňoval viaceré parametre, avšak výška financií nebola prideľovaná na kusy ošípaných. Preto niekto dostal na jeden kus 4 500 eur a niekto pár eur.

„V rámci projektu Aktualizácia informačnej databázy, spracovanie a vyhodnotenie údajov za účelom ochrany chovov ošípaných pred šírením AMO sme dostali dotáciu na jednu z našich fariem. Ale až potom, ako bol na farme potvrdený výskyt afrického moru ošípaných,“ komentuje stručne P. Laursen.

Dánsky chovateľ so stratou takmer 30-tisíc kusov tak dostane dotáciu vo výške viac ako 42-tisíc eur. Dotácia na jednu farmu – 24-tisíc zvierat – je tak necelé dve eurá na jeden kus. Spoločnosť je však poistená na takéto situácie, koľko však reálne dostane, sme sa nedozvedeli. Prebieha šetrenie a je to vec obchodného tajomstva. Napriek všetkému ide o veľké straty a ak by dánsky majiteľ chcel chov zabaliť, asi by sa nikto nečudoval. V Pigagro to však nevzdávajú.

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 2 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa