Ten amerického výrobcu osív, hnojív a pesticídov žaloval, pretože mu údajne populárny herbicíd Roundup spôsobil rakovinu. Firma spojitosť medzi svojím výrobkom a ochorením odmieta a okamžite oznámila, že sa proti verdiktu odvolá, informovala agentúra AFP.
Johnsonov prípad je prvou zo stoviek žalôb týkajúcich sa výrobku Roundup a jeho údajnej súvislosti s non-Hodgkinovým lymfómom, ktorý sa dostal pred súdnu porotu.
Tá v piatok po troch dňoch rokovaní dospela k záveru, že herbicíd „značne“ prispel k mužovej rakovine a že výrobca mal o potenciálnych rizikách informovať varovnou etiketou.
Porota vyhovela požiadavke poškodeného na náhradu škody sumou 39 miliónov dolárov a Monsantu vymerala ďalších 250 miliónov dolárov ako trestné odškodné.
D. Johnson používal Roundup, ktorého hlavnou aktívnou zložkou je glyfosát, pri práci ako školský správca niekedy až 30-krát do roka. Jeho právnici uviedli, že prípravkom striekal rastliny z veľkej nádrže pripevnenej na vozidle. Pri silných vetroch sa mu vraj chemikália dostávala do tváre a raz, keď mu praskla hadička, pokryl herbicíd celé Johnsonovo telo.
Právnik Brent Wisner uviedol, že D. Johnson si po tom, čo sa mu na tele objavila vyrážka, prečítal etiketu na balení a dokonca kontaktoval Monsanto, ale nebol varovaný pred nebezpečenstvom vzniku rakoviny.
Non-Hodgkinov lymfóm mu bol diagnostikovaný v roku 2014 vo veku 42 rokov. Rakovina je u neho teraz v konečnom štádiu, napísala agentúra AFP. Počas štvortýždňového procesu sa pred súdom v San Franciscu vystriedalo množstvo odborníkov. Zhoda, či môže glyfosát spôsobiť rakovinu, medzi nimi ale nebola.
„Chceme vyjadriť súcit s pánom Johnsonom a jeho rodinou,“ uviedla vo vyhlásení firma Monsanto. „Dnešné rozhodnutie nič nemení na fakte, že 800 vedeckých štúdií a závery americkej Agentúry pre ochranu životného prostredia (EPA), národných zdravotníckych úradov a ďalších regulačných úradov po celom svete dokazujú skutočnosť, že glyfosát nespôsobuje rakovinu a nespôsobil rakovinu pánovi Johnsonovi,“ pokračovalo vyhlásenie. Monsanto dodalo, že sa proti piatkovému rozsudku odvolá.
Americká spoločnosť je jednotkou na svetovom trhu so semenami a je tiež jedným z najväčších svetových producentov herbicídov, pesticídov a hnojív. Od tohtoročného júna je súčasťou nemeckého chemického a farmaceutického koncernu Bayer. Podľa agentúry Reuters čelia v Spojených štátoch viac než 5 000 žalobám podobným tej Johnsonovej.
Herbicíd Roundup uviedol Monsanto na trh už v roku 1974. Medzinárodná agentúra pre výskum rakoviny (IARC), ktorá je súčasťou WHO, v roku 2015 dospela k záveru, že glyfosát obsiahnutý v tomto najrozšírenejším prípravku pre ničenie buriny, je karcinogénny. Americká EPA zastáva názor, že aktívna zložka látky Roundup nepredstavuje pre človeka nebezpečenstvo, ak výrobok používa v súlade s inštrukciami na obaloch.