Odstavenie od energií naznačili manažéri jeho energetickej-priemyselnej skupiny Chemes, ktorá práve zásobuje Nexis energiami a ktorá je teraz aj jedným z jeho najvýznamnejších veriteľov.

Zároveň uviedli, že ich ponuka je pre všetkých veriteľov fabriky i pre ňu samotnú najvýhodnejšia, a preto veria v jej prijatie.

„Ak nebude prijatá veriteľmi Nexisu naša ponuka na jeho prevzatie, reálne je ohrozených v Humennom celkovo 2 000 pracovných miest nielen v samotnom výrobcovi vlákien, ale aj v jeho subdodávateľských firmách. Bez toho, aby sme sami ovládali aj zadlžený Nexis, totiž nevieme zabezpečiť primeraný rozvoj nášho výrobcu energií,“ povedal podpredseda predstavenstva Chemesu František Chvostáľ.

Hrozba nehrozba

O tom či Nexis získa práve Chemes, rozhodnú pritom všetci najdôležitejší veritelia výrobcu vlákien vrátane jeho bánk už v utorok budúceho týždňa. Na priamu otázku, či Chemes naozaj odstaví Nexis od prívodu energií už F. Chvostál priamo neodpovedal. Povedal iba to, že z jeho skôr uvedených vyjadrení je snáď všetko jasné.

Dodal iba, že ak má Chemes ďalej dlhodobo zásobovať Nexis energiami, potrebuje investovať do svojich kotlov až 15 miliónov eur. A to pôjde len vtedy, ak Nexis bude naozaj serióznym partnerom. Práve to by mohlo podľa neho nastať až potom, čo sa obe firmy stanú súčasťou jednej kapitálovo dobre vybavenej skupiny.

Priamejší bol už manažment samotného Nexisu. TREND v spoločnom stanovisku informoval, že zo strany Chemesu naozaj došlo k reálnym hrozbám zastavenia prívodu energií, ak nezíska ich podnik.

Molnár sa cíti výhodnejší

V boji o Nexis pritom voči J. Molnárovi stojí český priemyselník Ivo Bezloja. Ten Nexis dávnejšie spoluvlastnil spolu s jeho najvýznamnejším nedávnym vlastníkom Švajčiarom Marcom Marchettim, ktorý práve vohnal fabriku do jej terajších finančných problémov – rizikovými dealmi v iných častiach Európy. Pôvodne Švajčiar Čecha zo skupiny ovládajúcej Nexis vytlačil, no ten sa teraz do fabriky vracia ako staronový vlastník. Potom, čo vyhral súdne spory s M. Marchettim a ten nakoniec za rôzne svoje obchody skončil aj vo švajčiarskej vyšetrovacej väzbe.

Za I. Bezlojom ako novým možným záchrancom Nexisu stojí aj primátorka Humenného z vládnej strany SMER-SD Jana Vaľová. Opiera sa o jeho úspešné podnikanie v Česku. Od piky tam vybudoval spracovateľa plechov Hestego, ktorý v juhomoravskom Vyškove zamestnáva 300 ľudí a dosahuje ročné tržby skoro 20 miliónov eur. Podnikateľ je však aktívny aj v iných biznisoch vrátane inštalácie priemyselných strojov.

Veritelia Nexisu teraz majú schvaľovať jeho plán spočívajúci v tom, že do piatich rokov im uhradí polovicu ich pohľadávok. Teda celkovo 26,5 milióna eur.

Chemes J. Molnára prichádza s ponukou na prevzatie Nexisu, ktorá je podľa neho výhodnejšia pre všetkých veriteľov. „Do oddlženia Nexisu chceme z vlastných zdrojov vložiť 11,5 milióna eur a tým oddlženie skrátime z piatich rokov nášho konkurenta iba na tri. Naša ponuka je pre veriteľov rozhodne výhodnejšia,“ dodal F. Chvostaľ s tým, že splácanie dlhov Nexisu pod vedením I. Bezloja je pre jeho firmu až príliš pomalé.

Humenské ťahanice

Skupinu J. Molnára neodrádza od zámeru ovládnuť Nexis ani nesúhlasný postoj primátorky. „Pani Vaľová sa vždy stavia proti nám a ani s nami nijako nekomunikuje,“ povedal predseda predstavenstva Chemesu Vladimír Skoupil.

V každom prípade v Humennom je tvrdý boj o zaujímavý podnik. Nexis je istotne atraktívna firma. Problémom bola len rozšafnosť jej bývalého švajčiarskeho majiteľa. Samotná fabrika však zarábala veľmi slušne. Za roky 2011 až 2014, keď ju ešte neťažili chyby Švajčiara, dohromady zarobila takmer 12 miliónov eur.

To, že J. Molnár v boji o ňu ukáže aj kartu s energiami, sa tiež dalo čakať. Je známy svojim tvrdým prístupom a spory už mal aj s inými biznismenmi. Otázne je, či by túto kartu aj reálne položil na stôl. Jeho Chemes by to tiež poškodilo dosť značne, lebo Nexis odoberá až polku jeho energií.

Ak sa budúci týždeň veritelia Nexisu nezhodnú ani na jednom z dvoch záujemcov, podnik skončí v konkurze. Zavrieť sa vtedy ešte nemusí, no jeho prevádzka už bude komplikovanejšia. A vtedy sa, samozrejme, pre ňu znovu začne hľadať potenciálny záujemca.