Slovenské elektrárne chcú zvýšiť odolnosť prvých dvoch blokov jadrovej elektrárne v Mochovciach proti zemetraseniu. Firma už vypísala tender na prvú etapu projektu, v rámci ktorého sa má vypracovať koncept a príslušná dokumentácia. Záujemcovia môžu predkladať ponuky do začiatku júna. Spoločnosť tak reaguje na udalosti v Japonsku, kde minulý týždeň zemetrasenie a následná ničivá vlna cunami výrazne poškodili japonskú jadrovú elektráreň Fukušima.
Modernizáciu jadrových elektrární oznámila tento týždeň šéfka Úradu jadrového dozoru Marta Žiaková, podľa ktorej majú úpravy zamedziť možnej explózii vodíka v prípade poruchy zariadenia. Vodík, ktorý sa uvoľňuje po zahriatí palivových článkov, spôsobil niekoľko výbuchov v japonskej elektrárni Fukušima 1 a po explóziách unikla do ovzdušia rádioaktivita.
Na Slovensku sú v súčasnosti v prevádzke dva bloky atómovej elektrárne v Jaslovských Bohuniciach a rovnaký počet v Mochovciach, kde sa tiež dokončujú dva rozostavané bloky. Na celkovej výrobe elektriny sa jadrové elektrárne vlani podieľali viac než polovicou.
Odolnejšia voči zemetraseniu je podľa Úradu jadrového dozoru bohunická elektráreň, ktorá by mala vydržať otrasy ôsmeho stupňa z 12-dielnej škály staršej stupnice merania intenzity zemetrasenia MSK-64. Mochovce podľa úradu odolajú zemetraseniu o sile 7,4 stupňa.
Slovensko sa však podľa odborníkov nenachádza v tak seizmicky aktívnej oblasti ako Japonsko, a preto mu silnejšie zemetrasenie nehrozí. Naposledy zasiahli mierne otrasy časť južného Slovenska koncom januára, keď zemetrasenie o intenzite 4,2 stupňa Richterovej škály malo centrum v Maďarsku. Otrasy väčšie škody nespôsobili, medzi ľuďmi však vyvolali paniku.
Japonsku sa problémy v jadrovej elektrárni Fukušima dosiaľ nepodarilo vyriešiť, jeden z prehriatych reaktorov sa snažia núdzovo chladiť morskou vodou pomocou vrtuľníkov. Slovenské atómové elektrárne však majú odlišnú konštrukciu a využívajú aj iný spôsob chladenia.
Ilustračné foto na titulke - Archív