Aktualizované 25. 5. 2011 o 17:40 o vyjadrenie SBA

Novozavedená osobitná banková daň by mala od budúceho roka pripraviť bankový sektor o necelých osem percent zisku pred zdanením. Odhaduje to ministerstvo financií v návrhu zákona o osobitnom odvode vybraných finančných inštitúcií, ktorý už predložilo do pripomienkového konania.

Cieľom návrhu je podľa rezortu financií prispieť k vytvoreniu mechanizmov podieľania sa finančných inštitúcií na nákladoch súčasných a budúcich finančných kríz, zabezpečeniu spravodlivého rozdelenia záťaže, ako aj k predchádzaniu vzniku rozsiahlych výdavkov pre daňových poplatníkov v prípade riešenia budúcich kríz. Banky by takto mali byť stimulované obmedzovať systémové riziká a chrániť tak stabilitu slovenského finančného sektora.

Základom pre výpočet osobitného odvodu vo výške 0,2 percenta majú byť pasíva bankových subjektov znížené o sumu vlastného imania a hodnotu vkladov chránených systémom ochrany vkladov v SR.

"Bankové subjekty by nemali platiť odvody za to, že majú vlastné kapitálové zdroje, nakoľko ich zvýšenie je dlhodobým cieľom v zmysle bazilejských odporúčaní v rámci boja proti kríze, a ani z vkladov klientov v bankách, za ktoré už v súčasnosti bankové subjekty odvádzajú príspevok do Fondu ochrany vkladov," uvádza ministerstvo. Navrhovaná sadzba 0,2 percenta je rovnaká ako sadzba uplatňovaná v prípade príspevkov do fondu ochrany vkladov.

Odvody platené v pravidelných štvrťročných splátkach by mali byť odvádzané na osobitný účet štátnych finančných aktív, čím sa vytvorí osobitný fond v súlade s pripravovanou európskou schémou. Podľa predbežných údajov z Národnej banky Slovenska (NBS) ku koncu minulého roka by výsledná čistá suma bankových pasív, ktorá by tvorila základ pre výpočet odvodu, predstavovala približne 25,5 miliardy eur. Rezort financií preto očakáva ročný výnos na úrovni okolo 51 miliónov eur.

"Pri zohľadnení uznania odvodov za daňovo uznateľné výdavky a z toho vyplývajúcej úpravy zisku bankového sektora pred zdanením bude celkový čistý prínos zavedenia odvodov predstavovať približne 41,35 milióna eur," vyčísľuje ministerstvo v návrhu.

Slovenská banková asociácia (SBA) si uvedomuje, že na pôde Európskej komisie (EK) sa pripravuje návrh smernice o krízovom riadení bánk, ktorého súčasťou sú aj špeciálne národné fondy a bankové odvody. S aktuálnym slovenským návrhom z dielne Ministerstva financií (MF) SR však nesúhlasí.

"V súčasnosti na Slovensku nevidíme iný ako politický a rozpočtový dôvod na individuálne zavedenie bankového odvodu. Podoba návrhu podľa nás nie je v súlade s návrhom EK, pretože sa nevytvára účelový fond a rovnako nie sú jasné pravidlá pre použitie prostriedkov," uviedol výkonný riaditeľ SBA Ladislav Unčovský.

Foto na titulke - Miro Nôta