Vysoké bankové poplatky na Slovensku môžu byť výsledkom kartelovej dohody jednotlivých bánk. Na dnešnej tlačovej konferencii na to upozornil minister financií Ivan Mikloš (SDKÚ-DS).

"Považujem cenu úverov a výšku bankových poplatkov na Slovensku za neprimerane vysokú. Hypotekárne úvery v SR patria k najdrahším v celej eurozóne. Aj keď to očistíme o rizikovú prirážku aj iné faktory, stále je ich cena podľa nášho názoru vysoká," konštatoval minister. Ako dodal, tejto problematike sa chce rezort venovať aj v spolupráci s Národnou bankou Slovenska a Protimonopolným úradom. "Je totiž potrebné preskúmať, či terajšie zvyšovanie poplatkov nie je možno aj kartelovou dohodou," zdôraznil.

Ďalším problémom je podľa ministra aj informačná asymetria medzi klientom a bankou, kvôli ktorej je vyjednávacia pozícia klienta pri stanovovaní novej úrokovej sadzby príliš slabá. Za potrebné tiež považuje posilniť kontrolu štátu nad bankami, či v prípade štátom bonifikovanej hypotéky naozaj znižujú úrokové sadzby aj o svoj podiel. "Existujú oprávnené pochybnosti, či sa tak deje vo všetkých prípadoch," podotkol Mikloš.

Niektoré zmeny v poskytovaní a čerpaní hypoték už vo štvrtok schválil parlament novelou zákona o bankách. Po novom tak rodina po narodení dieťaťa bude mať možnosť znížiť si splátky hypotekárneho úveru na dva roky až o polovicu. Rezort financií presadil aj zrušenie podmienky, podľa ktorej musí mať každý z manželov príjem nižší ako 1,3-násobok priemernej mesačnej mzdy v národnom hospodárstve, čo v súčasnosti predstavuje 942,50 eura. Po novom sa ustanovuje, aby spoločný príjem manželov nepresahoval 2,6-násobok tejto mzdy.

Plénom prešiel aj súvisiaci pozmeňovací návrh koaličného poslanca Miroslava Beblavého (SDKÚ-DS). V ňom presadil možnosť pre klientov splácať hypotéku ďalšou hypotékou. Beblavý tiež navrhol možnosť predčasne a bez poplatkov splatiť úver v období refixácie, teda pri zmene úrokovej sadzby.

Foto na titulke - SITA / Michal Burza