Príjmy pochádzajú z patentov, ktoré má využívať najrozšírenejší mobilný operačný systém Android a výrobcovia zariadení, ktoré platformu od Googlu využívajú, platia Microsoftu licenčné poplatky. Túto zlatú baňu by mohol zavrieť nemecký Spolkový patentový súd, ktorý rozhodol, že kľúčový z patentov je neplatný.

Ide o európsky patent Microsoftu s označením EP0618540 a vzťahuje sa na súborový systém FAT (File Allocation Table). Keďže je podporovaný všetkými počítačovými operačnými systémami, je často využívaný vo flash diskoch a pamäťových kartách vďaka jeho kompatibilite. Pôvodný systém bol vytvorený Billom Gatesom ešte v roku 1977, rozšírený FAT32 sa používa od operačného systému Windows 95. Smartfóny a tablety s Androidom ho taktiež využívajú kvôli kompatibilite so zariadeniami ostatných operačných systémov.

Spolkový súd teraz vydal rozhodnutie, na základe ktorého je patent v krajinách Európskej únie neplatný. Očakáva sa, že Microsoft sa odvolá na vyššej súdnej inštancii, ktorou je Spolkový súdny dvor. Ak ten rozhodnutie potvrdí, príde americká firma v európskych krajinách o významnú časť svojich príjmov. Súd zablokovanie patentu odôvodnil tým, že v kategórii inovatívnosti nespĺňa požiadavky európskeho patentového práva.

Microsoft síce nikdy príjmy z patentových práv nezverejnil, no pred mesiacom publikovala spoločnosť Nomura analýzu, podľa ktorej si gigant ročne prilepší o zhruba dve miliardy dolárov. Marže za patentové práva sa pritom pohybujú okolo 95 percent a pre Microsoft znamenajú takmer čistý zisk. Ním údajne firma maskuje straty, ktoré mu vyrába divízia zábavy zahŕňajúca okrem iného hernú konzolu Xbox a jej výsledky napriek reálnym stratám prezentuje ako plusové.

Podľa technologického webu ZDNet inkasuje Microsoft za jedno zariadenie s Androidom osem dolárov, čo by znamenalo, že na predaji konkurenčných smartfónov a tabletov zarobí v roku 2013 3,4 miliardy dolárov.

Poplatky za využívanie patentu sú tak jedným z kľúčových príjmov Microsoftu a Android je paradoxne pre Microsoft najziskovejším mobilným operačným systémom. Zarába na ňom podstatne lepšie ako na vlastných platformách Windows Phone 8 a Windows RT.