Rovnaký krok už podnikli v októbri firmy Facebook, Twitter a Yahoo. Ako prvá s týmto rozhodnutím prišla v roku 2012 firma Google, ktorá v súčasnosti pošle mesačne upozornenie desiatkam tisíc používateľov.
Posun v politike firmy prichádza päť dní po tom, čo sa Reuters opýtal firmy, prečo sa rozhodla neinformovať obete hackerského útoku odhaleného v roku 2011, ktorý bol zameraný najmä na zahraničných predstaviteľov Tibetu a ujgurskej menšiny. Útok sa dotkol diplomatov, pracovníkov médií či právnikov zameraných na ľudské práva.
Podľa dvoch bývalých zamestnancov Microsoftu, odborníci vo firme pred niekoľkými rokmi dospeli k záveru, že za útokmi stáli čínske úrady. Firma však neposkytla tieto informácie používateľom svojej služby Hotmail, ktorá sa dnes nazýva Outlook.com. Microsoft však vo svojom vyhlásení uviedol, že ani firma, ani vláda USA nemôžu určiť zdroj útoku a že nepochádzali z jednej krajiny.
Microsoft posiela zhruba dva roky výstražné oznámenia týkajúce sa možného narušenia bezpečnosti, avšak bez určenia pravdepodobnej podozrivej osoby. V súčasnosti sa firma podľa vyhlásenia rozhodla, že bude používateľov informovať, ak bude mať podozrenie, že útočník je „podporovaný štátom”. Podľa firmy je totiž pravdepodobné, že tento útok bude omnoho sofistikovanejší alebo trvalejší, ako iné útoky.
Aktivisti zameraní na slobodu prejavu na internete a aj bezpečnostní experti už dlho volajú po oveľa priamejších varovaniach. Podľa nich to podnecuje k zmenám chovania používateľov e-mailu.