Strojárska spoločnosť Miba Steeltec z Vráblov, ktorá vyrába trecie obloženia pre prevodovky, nápravy či brzdy stavebných strojov, traktorov, banskej techniky či pre súčiastky do automobilov, dosiahla vlani najlepší rok v histórii, keď jej tržby vzrástli o 43 percent na takmer 90 miliónov eur. Rekordná bola aj v čistom zisku, ten vzrástol o 132 percent na takmer desať miliónov eur.
Produkcia firmy pozostáva z viac ako 2 400 druhov výrobkov, z ktorých len jeden produkt zostáva na Slovensku. Európski zákazníci odoberajú asi dve tretiny produkcie, časť smeruje do krajín severoamerickej dohody NAFTA, pričom spoločnosť má zákazníkov aj v Ázii, Austrálii, Afrike či južnej Amerike.
Píle z Liptova sa vďaka stavebnému boomu darilo. Developerov vyzýva, aby viac používali drevo
Rast objednávok
„Hlavným faktorom rastu tržieb bol enormný rast objednávok. Ten spôsobil zvýšenie výrobných kapacít a taktiež viedol k opatreniam na zvyšovanie produktivity,“ konštatuje pre TREND manažér závodu Miba Steeltec Patrik Rác. Sčasti sa pod rast tržieb podpísala relokácia produkcie zo sesterskej spoločnosti Miby v Rakúsku a postupné zvyšovanie cien ocele, ktorá je kľúčovou komoditou pre výrobu a Miba ho musela premietnuť do konečných cien.
Do rozširovania výrobných kapacít investovala spoločnosť za minulý a tento rok viac ako desať miliónov eur. „Plánujeme ďalšie investície, ktoré dokážu saturovať potreby zákazníkov, reflektovať kontinuálny rast, ako aj nutnosť automatizácie a digitalizácie výrobných procesov,“ hovorí P. Rác a dodáva, že spolu s flexibilitou a angažovanosťou zamestnancov vytvára modernizácia priestor pre rast obratu v tomto roku o dodatočných 35 percent.
- Nominácie TREND Firma roka 2022
Jedným z hlavných dôvodov rastu čistého zisku bolo optimálne využitie interných výrobných kapacít, optimálnejšie pokrytie fixných nákladov. „Od počiatku pandémie sme sa rozhodli pre využitie uvoľnenej ľudskej kapacity do projektov na zvyšovanie produktivity, analyzovali sme výrobné toky, optimalizovali ich a vo veľkom sme sa pustili do digitalizácie administratívnych procesov,“ vysvetľuje P. Rác a dodáva, že toto strategické rozhodnutie sa ukázalo ako kľúčové pre zvládnutie krízy bez väčšej ujmy a zachovanie všetkých pracovných pozícií.
Plynová hrozba
Energetická kríza sa firmy s veľkou pravdepodobnosťou tento rok dotkne len minimálnym zvýšením nákladov. Zvyšovanie sa však postupne premietne ku koncovým zákazníkom a je len otázkou času, kedy spôsobí pokles dopytu. „Dôležitá je otvorená komunikácia s dodávateľmi aj so zákazníkmi a posúdenie reálneho podielu nárastu cien na vstupe aj výstupe,“ hovorí šéf slovenskej Miby.
Prípadné zastavenie dodávok plynu z Ruska by viedlo k odstaveniu kľúčových zariadení vo firme aj u jej dodávateľov, čo by mohlo mať za následok pokles výroby. „Patríme k tým, ktorí plánujú dlhodobejšie a strategickejšie. Ešte pred energetickou krízou sme si štandardne vyjednali ceny energií na dlhšie obdobie, čím sme predišli veľkým problémom v tomto roku, ktorým však čelia niektorí naši dodávatelia,“ hovorí P. Rác.
Kríza viedla k tomu, že Miba prehodnotila aj niektoré nové investície a upravila ich z pohľadu typu spotrebovanej energie. „Namiesto doterajšieho štandardu, ktorým bola plynová pec pre tepelné spracovanie, sme sa rozhodli pre elektrickú pec. Aktuálne riešime, ako predísť odstaveniu výroby v prípade výpadku dodávok plynu prechodom na iný zdroj energie.“
Vlastný vývoj a výskum
Pri poslednom rozširovaní závodu pripravila Miba priestory aj pre vývojové centrum pre aktivity zamerané na testovanie trecích obložení. Z pôvodne plánovacích dvoch testovacích zariadení sa jej pre pandémiu podarilo relokovať jedno z plánovaných dvoch. Aktuálne v centre pracuje päť inžinierov, firma hľadá ďalšieho.
Miba pôsobí na Slovensku už 15 rokov. Po rokoch, keď ju podporovali kolegovia zo zahraničia je dnes ona tou, ktorá podporuje pobočky v USA, Rakúsku a Česku a taktiež sa pripravuje na podporu pri zakladaní nového závodu v novej krajine.
Ku koncu januára pre Mibu pracovalo 793 zamestnancov. „Za úspechom spoločnosti stoja ľudia, ktorí tvoria pevný oporný pilier Miby,“ zdôrazňuje manažér závodu.
Majoritným takmer 100-percentým vlastníkom je Miba Friction Holding GmbH. Skupina má 1 500 zamestnancov a šesť výrobných závodov v Európe, Indii, USA a Číne a patrí do rakúskej technologickej skupiny Miba AG s celkovým počtom 7 400 zamestnancov. Miba Steeltec od roku 2007 preinvestovala na Slovensku už 60 miliónov eur.