Menšie banky na tanieri


Pre koho sa budúci rok stane míľnikom v dejinách a kto sa bude otriasať z roka nevyužitých príležitostí, sa ukáže až v jeho závere. No už teraz možno s nemalou dávkou istoty tvrdiť, že sa bude meniť tvár slovenského bankovníctva. O tom, že trh sa bude konsolidovať, písal TREND už začiatkom krízy. No až teraz na skutočné nákupy dozrie čas. Niektoré matky slovenských bánk musia splácať pomoc, ktorú dostali v čase vrcholiacej krízy. Buď ich k tomu núti Európska únia, alebo je predaj niektorých aktivít jedným z mála východísk, ako sa vykúpiť. A tak sa na predajnom pulte objaví viacero mien. 


Prvá lastovička


Relatívne pokojné vody slovenského bankovníctva by v budúcom roku mohla rozvíriť najmä Dexia banka Slovensko. Trhovú šestku jej matka francúzsko-belgická Dexia v novembri predala slovenskej investičnej skupine Penta. Zbaviť sa jej musela. Slovenská banka sa dostala na zoznam povinne predávaných aktivít, výťažok z ktorých jej má pomôcť vykúpiť sa zo štátnej pomoci, ktorú Dexia v čase finančnej krízy dostala. Nielenže slovenskú Dexiu čaká v nových rukách prerod, možno predpokladať, že rozhýbe aj konkurenciu. Od Penty, ktorá zatiaľ na Slovensku vlastnila Privatbanku, sotva možno čakať, že by sa do retailového bankovníctva pustila len vlažne. Nielenže sa jej otvoria dvere do retailu, ktorý prináša výhodnejšie marže a v kríze tunajšie banky podržal. Ale vstupi aj do financovania komunálnej sféry, ktorá skrýva najmä pre firmu s nielen bankovými aktivitami možnosti synergie. 


Keď rokovania Penty s Dexiou vstúpili do záverečných štádií, začala záujem o slovenskú dcéru silácky prejavovať aj J&T Banka. Tá sa zatiaľ snažila vlastnými silami prepracovať k retailovej klientele, ktorá môže priniesť prepotrebné zdroje nielen banke. Ale potenciálne aj investorov pre projekty typu Tatry Mountain Resorts. Skupina sa najskôr neuspokojí s organickým rastom. Najmä ak ju konkurenčná Penta v bankovníctve vysoko preskočí. Akvizičné ciele nájde, hoci môžu byť v inej cenovej kategórii ako Dexia, ktorá je zaťažená súdnym sporom so spoločnosťou Ritro. Banke hrozí, že jej bude musieť zaplatiť temer 139 miliónov eur pre ušlý zisk z devízových operácií. Navyše je pravdepodobné, že v prípadných rokovaniach už J&T nájde niekoľko súperov. Pretože po roku 2009 sa utriasli pomery vo viacerých veľkých európskych bankách a po upratovaní sa už obzerajú po výhodných nákupoch. 


Vykúpenie sa


Nového vlastníka, respektíve spoluvlastníka môže dostať napríklad desiatka na trhu – Volskbank Slovensko. Predaj celého biznisu Volksbank International, ktorého je súčasťou, je jednou z možností, ako by sa rakúska banka vykúpila z miliardovej pomoci, ktorú jej tamojšia vláda poskytla. Banka, ktorú čaká prvá splátka pomocného balíčka už budúci rok, zvažuje zvýšenie kapitálu i predaj aktív. Je pravdepodobné, že druhý variant bude schodnejšou cestou, akcionári banky nie sú veľmi nadšení z toho, že by do nej mali pumpovať ďalšie zdroje.


Azda by mohol prísť na rad primárny úpis akcií (IPO). Ten býval v európskom finančníctve menej využívanou formou zmeny akcionárskych pomerov. V tunajších končinách by ho mala otestovať KBC, ktorá mala už v druhej polovici tohto roka uviesť na pražskú burzu časť českej ČSOB. Aby z jej predaja splatila časť vládnej pomoci. Uvedenie akcií na trh zatiaľ odložila. Možno KBC na Budapeštiansku burzu pustí aj časť maďarskej K&H Bank. Na druhej strane sú tí, ktorí by radi nakupovali. Vážny záujem o prípadné akvizície prejavili najmä maďarská OTP Bank a francúzska Société Générale. V stredoeurópskom regióne vrátane Ruska chce byť francúzska dvojka do roku 2015 v prvej trojici. Aktuálne je štvorkou po skupinách UniCredit, Erste a Raiffeisen. 


Menej čitateľnou je na Slovensku dcéra maďarskej OTP Bank. Hoci nesplnila očakávania matky, ktoré mala pri vstupe na tento trh a už pred krízou bola na predaj, maďarská jednotka ju z pultu stiahla. Najprv preto, lebo v kríze by beztak nebol záujem. A tento rok dokonca vyhlásila, že chce svoje aktivity aj na Slovensku rozširovať. Menšie akvizície si môže dovoliť. No ako čakajú analytici z RZB Group, hlavným cieľom bude zrejme Rumunsko. 


Kým špekulovať o zmene akcionárskych štruktúr sa dá najmä v strede rebríčka, celkom isté zmeny nastanú na jeho konci. Medzi najmenšími hráčmi to čoraz viac zaváňa nováčikmi, citeľnejšie sa zatiaľ podarilo presadiť najmä mBank. Na prelome rokov by už mohla mať i konkurentky zamerané na internetové bankovníctvo. Raiffeisen predvedie novú direkt banku Zuno. Štart čaká aj AXA banku. Istá je aj prítomnosť ďalšieho zahraničného bankového domu, jeho meno zatiaľ známe nie je.

Článok vyšiel v ročenke Slovensko a svet v roku 2011, ktorá vyšla ako príloha TRENDU č. 47.

Foto na titulke - Profimedia.cz