Tieto dve zložky sa zmiešajú s príchuťami, farbivami a vlejú sa do škrobových foriem. Haribo ročne vyrobí toľko medvedíkov, že v podobe reťaze by sa dala štyrikrát obmotať zemeguľa.

Nie všetkým známe už musí byť, čo to želatína vlastne je: pomleté prasacie kože či hovädzie kosti. A tajomstvom dosiaľ bolo, za akých podmienok tieto cukríky vznikajú.

Nemecká verejnoprávna televízia ARD teraz v dokumente Markencheck odhalila pozadie dodávateľov surovín, z ktorých zlaté gumené medvedíky vznikajú. Ošípané chované pre želatinu musia v Nemecku existovať v tých najhorších podmienkach - v stiesnených a špinavých priestoroch, kde sa navzájom udupávajú a obžierajú.

No podobne zle sú na tom ľudia. V dodávateľských farmách v Brazílii ľudia pracujú ako novodobí otroci.

Palmoví otroci

Aby sa cukríky pekne leskli a nelepili, Haribo obaľuje želatinové cukríky karnaubským voskom, získavaným z karnaubskej palmy. Táto rastie na severe Brazílie v oblastiach ako Piaui, Ceara, Maranhao, Bahia či Rio Grande do Norte, čo sú najchudobnejšie regióny krajiny, píše server DW.de.

Hoci ide o cennú surovinu, ktorá sa využíva aj v motorových olejoch či zubnej niti, ľudia, ktorí sa živia jej zberom, pracujú v tých najhorších podmienkach, nezriedka ide aj o deti, zistila ARD. Aj vďaka tomu, že v daných regiónoch nefunguje kontrola pracovných podmienok.

Robotníci dostávajú iba okolo 10 eur denne, pracujú dlhé hodiny, nemajú prístup k čistej vode, spať musia pod šírym nebom. Podľa úradov ide o podmienky, ktoré sa dajú označiť za otroctvo. Ľudí musela už viackrát oslobodiť polícia.

Trpiace zvieratá

No aj v takej modernej krajine ako Nemecko prechádza porušovanie zákonov. Dokument odhalil situáciu na prasacích farmách, ktoré dodávajú kožu zvierat pre výrobcu želatíny Gelita. Na záberoch majú ošípané otvorené a zapálené rany, niektoré nemajú prístup k vode, v klietkach sa musia váľať vo vlastných výkaloch. To všetko napriek tomu, že v krajine platia prísne zákony na ochranu práv zvierat.

Mäsokombinát Westfleisch zaujal alibistické stanovisko a vraj o žiadnom porušovaní práv zvierat nevie. Dodávateľ Gelita zas uviedol, že údajne používa iba kožu od zdravých zvierat a od overených bitúnkov.

Koncern Haribo uviedol, že mu takéto porušovania či už pracovných podmienok alebo kritérií pre chov zvierat nie sú známe, prípad chce ale preveriť. „Sme spoločnosť, ktorá chce prinášať deťom aj dospelým radosť,“ reagovala spoločnosť vychádzajúc zo svojho reklamného slogu. „Porušovanie sociálnych a etických štandardov preto nemôžeme akceptovať,“ dodala firma podľa DW.de.

Videomateriál z bitúnkov získala ochranárska skupina Tierretter, ktorá sa vlámala do chovných staníc Westfleischu. V stanovisku uviedli „že je priam cynické, ak produkt, ktorý je čiastočne vyrábaný v pre zvieratá hrozivých podmienkach, dostane tvar zvieratka.“

Haribo je nemecký rodinný podnik, ktorý vznikol v roku 1920. Firma vyrába cukríky v desiatich krajinách po celom svete, zamestnáva takmer 7-tisíc ľudí. Názov Haribo odkazuje na zakladeteľa Hansa Riegela z Bonnu.