Formálna sťažnosť bola predložená Európskej komisii tromi talianskymi spotrebiteľskými združeniami Codacons, Movimento Difesa del Cittadino a Cittadinanzattiva, ktoré obviňujú McDonald’s, že podmienky, s ktorými poskytuje práva na franšízing, sú obmedzujúce a neprimerane vysoké, čo vedie k vyšším cenám pre zákazníkov, píše portál Independent.
McDonald’s vo svojom vyhlásení uvádza, že za peniaze partneri „získavajú podporu, ktorú potrebujú na prevádzkovanie svojich reštaurácií a podnikania. Tento prístup, s princípom rozdelenia rizika a prínosov, bol úspešný mnoho rokov."
Medzinárodná únia zamestnancov v sektore služieb (SEIU) a ďalšie európske odborové organizácie túto protimonopolnú sťažnosť rovnako podporili.
„McDonald’s zneužíva svoje dominantné postavenie, a tak poškodzuje franšízantov, spotrebiteľov a zamestnancov. Dôrazne vyzývame Európsku komisiu, aby vyšetrila všetky tieto obvinenia a využila všetky svoje právomoci a donútila tak McDonald’s k prijatiu zodpovednosti," povedal riaditeľ SEIU Scott Courtney pre protál BBC News.
Úrad Európskej komisie potvrdil, že preskúma podanú sťažnosť a v prípade jej opodstatnenosti začne vyšetrovanie.
Spotrebiteľské a odborové organizácie tvrdia, že zmluvné podmienky McDonald’s značne obmedzujú schopnosť franšízantov prejsť na iné konkurenčné značky, a tak obmedzujú efektívne fungovanie hospodárskej súťaže medzi reťazcami s rýchlym občerstvením.
Organizácie podávajúce sťažnosť uviedli, že držitelia licencií platia za prenájom priestorov reštaurácií neprimerané ceny, čo ich vedie k zlej finančnej výkonnosti v porovnaní s konkurenciou a vyššiemu riziku nedodržania zmluvných podmienok voči McDonald’s.
Franšízanti vlastnia a prevádzkujú 73 percent reštaurácií McDonald’s v Európe a po celom svete spoločnosť získala v roku 2014 z týchto reštaurácií 9,27 milardy dolárov.