„Ideme do veľmi ťažkej zimy,“ takýmito slovami otvoril tlačovú konferenciu šéf vládneho kabinetu.
Ak sa však umožní prevádzka všetkým dotknutým subjektom, nárast pandémie v krajine sa môže podľa slov odborníkov zdvojnásobiť. Keďže plošné testovanie pomohlo, raz za tri týždne by sa mohli zákazníci prevádzok, ktoré sú aktuálne zatvorené, testovať.
Miesta by si určili prevádzkovatelia jednotlivých prevádzok sami, štát by poskytol personál od polície a vojska, ale aj pomôcky na testovanie. „Takto si budeme môcť užívať reštauračné, kultúrne, cirkevné aj iné pôžitky,“ dodal premiér Matovič. Mobilita sa, prirodzene zvýši, no raz za tri týždne sa vďaka testovaniu na úrovni komunít, skoriguje.
Rozhodnúť sa treba do piatka. V decembri by sa už Slovensko mohlo, podľa slov hlavného hygienika, nadýchnuť slobody. Debatovalo sa o zlej situácii v oblasti športu, gastronómie, cirkvi a napokon kultúry.
Pred debatou neurčito
„Kompenzácie sme oproti prvej vlne zvýšili o 50 percent. Sú teda nastavené štedro,“ povedal premiér Matovič tesne pred debatou so šéfmi reštaurácií, fitnescentier, športových klubov, cirkví a kultúrnej obce.
Ako spolu prežijeme zimu – tak sa nazýva program, v rámci ktorého dnes rokovali predstavitelia najviac koronakrízou postihnutých oblastí spolu s premiérom. Už od piatku rieši problematiku zimnej sezóny ja Ministerstvo dopravy a výstavby SR (MDV SR), kde pod sektor cestovného ruchu spadá aj gastrosegment.
„Musíme začať opatrne využívať služby. Lebo ak nás po zime nezabije korona, môže to byť niečo iné,“ uzavrel šéf vládneho kabinetu pred vstupom na rokovanie. Zároveň dodal, že najbližšie týždne sa žiadne prevádzky otvárať nebudú. Bolo by to podľa jeho slov riskantné.
Dnes by ale finálny rezultát vyslovený byť nemal. Podľa slov predstaviteľov iniciatív za podporu gastra počas krízy spôsobenej pandémiou a šéfov gastroskupín, sa mali debaty zamerať aj na kompenzácie. Postihnutí dvomi vlnami koronakrízy bez nich zimnú sezónu ani s úľavami protipandemických opatrení neprežijú.
Pred samotným rokovaním ešte zdôraznil, že rozprávať sa budú o tom, ako chce každá dotknutá oblasť priložiť ruku k tomu, aby malo Slovensko a jeho obyvatelia väčšiu mieru slobody.
Prevádzky sa zatvoriť museli
Ak by sa to nestalo, pandémia by sa v interiéri šírila veľmi rýchlo a nekontrolovane. Pri konzumácii jedla a nápojov sa rúška z tváre skladajú, ľudia debatujú a to predstavuje potenciálne šírenie vírusu.
Presne tomuto treba zamedziť aj naďalej. V hre sú otvorené terasy a okienkový predaj, na ktorý začínajú byť majitelia podnikov čím ďalej tým viac alergickí. Tržby klesajú, donáška spôsobuje komplikácie a hoci sa Slováci naučili využívať ju intenzívnejšie, stále to nie je pre udržanie si zelených čísel postačujúce. Aj toto by malo byť predmetom utorňajšej debaty.
Minister zdravotníctva sa k uvoľňovaniu opatrení pred debatami vyjadroval skôr zdržanlivejšie. „Musíme byť rozumní, situácia je vážna,“ odpovedal novinárom a doplnil, že hoci sú počty novonakazených lepšie, treba sledovať, aký bude postupný výsledok tzv. mäkkého lockdownu v kombinácii s plošným testovaním.
Obaja ale tvrdia, že je rozdiel medzi reštauráciou a divadlom, či kostolom. Sú miesta, kde rúško z tváre počas celého pobytu v interiéri človek zložiť nepotrebuje. Podľa ministra Krajčího je stále najdôveryhodnejším ukazovateľom pre upúšťanie z prísnych opatrení práve kĺzavý medián. Ten sa aktuálne nachádza na čísle 1 926. Na to, aby sa začalo podľa neho otvárať, potrebujeme klesnúť na 500.