Pilotný projekt Lepší život s cukrovkou Dôvera spustila koncom minulého roka. Do programu sa zapojilo 21 lekárov, ktorí do konca januára zaregistrovali viac ako tisíc svojich pacientov. Tento počet podľa poisťovne niekoľkonásobne prekonal očakávania a aj preto chce rozširovať program do väčšiny slovenských regiónov.
Nateraz prebieha v Košickom a Nitrianskom kraji. Čo najbližšie k miestu bydliska pacientov po skupinkách školia lekári a takzvaní edukátori diabetu. Na hodinách sa venujú praktickým témam - ako si upraviť stravu a pohyb, ako zvládať diabetes na dovolenke alebo v zamestnaní, ako sa starať o nohy či chrup.
„Mnohí cukrovkári si z nevedomosti ničia zdravie. Skupinové edukácie Dôvery umožnia, že pacienti sa budú vzdelávať navzájom a pravidelne,“ uviedol jeden zo školiteľov Ján Švolík z Tlmáč.
Benefity pre pacientov
Dôvera len na vybudovanie projektu podľa informácií TREND.sk vyčlenila 500 až 700-tisíc eur. To však nie sú konečné čísla. Suma sa bude zvyšovať podľa toho, koľko budú mať spolupracujúcich lekárov, registrovaných pacientov, ale aj aká bude účasť na edukáciách.
Hlavným cieľom programu má byť zmena prístupu diabetológov aj pacientov. Ako totiž ukázal prieskum poisťovne, diabetikom chýbajú informácie, ako majú s cukrovkou žiť. Až 85 percent zlepšenia zdravotného stavu pritom majú vo vlastných rukách.
„Skutočnosť je taká, že pacienti majú overených informácií nedostatok, mnohým veciam v súvislosti s cukrovkou nerozumejú ani po rokoch. Medzery sa neraz snažia vyplniť napríklad informáciami z internetu, čo však nie je dobrá cesta,“ potvrdila čestná prezidentka Asociácie na ochranu práv pacientov Eva Madajová.
Účasť na programe a školeniach je pre pacientov dobrovoľná. Ak sa však projektu zúčastnia, získajú body vo vernostnom systéme, ktoré môžu použiť napríklad vo forme rôznych zliav na doplatky v lekárni. Neospravedlnená hodina na edukácií bude potrestaná stratou časti bodov.
Viac peňazí pre lekárov
Lekári, ktorí obetujú viac času svojim pacientom, budú tiež odmenení. Oproti bežnému kontraktu môžu od Dôvery získať v priemere o 15 percent vyššie platby. Zvýšenie bude ale závisieť od naplnenia kritérií kvality. V prvej fáze poisťovňa odmeňuje diabetológov za registráciu pacientov do programu a ich nasmerovanie na školenie. Ďalšiu odmenu dostanú, ak pacient absolvuje všetky vyšetrenia v potrebnej frekvencii.
V rámci poslednej fázy bude poisťovňa odmeňovať lekárov za výsledok liečby. To znamená, že sa bude pozerať na to, koľko percent pacientov daného lekára má diabetes pod kontrolou. Teda dobrú hodnotu glykovaného hemoglobínu, krvného tlaku a podobne.
Hoci je podľa odborníkov kvalita starostlivosti o diabetikov na Slovensku dobrá, priestor na zlepšenie tu je. Podľa dát poisťovne len 40 až 50 percent cukrovkárov absolvuje očnú prehliadku aspoň raz za rok. Taktiež je bežné, že niektorí lekári merajú glykovaný hemoglobín (parameter, ktorý pomáha lekárovi pri zhodnotení zdravotného stavu a nastavovaní užívania liekov alebo inzulínu, poznámka redakcie) aspoň raz za rok len u 20 percent pacientov. Podľa odporúčaní sa to má pritom robiť aspoň trikrát za rok.
Inšpirácia zo zahraničia
Dôvera spúšťa program so Slovenskou diabetologickou spoločnosťou. Jej predseda Emil Martinka ho hodnotí pozitívne. Ako povedal, cielená edukácia môže významne prispieť k zlepšeniu stavu diabetikov. Aj keď na Slovensku je tento školiaci program novinkou, v zahraničí ho už lekári odskúšali.
Podľa projektov v Nemecku, Holandsku a USA vplyv na zlepšenie zdravotného stavu pacientov badať po roku až dvoch. Analýza podobného holandského programu preukázala, že okrem hladiny hemoglobínu sa darí zlepšovať aj hladinu celkového cholesterolu, vysokodenzitívneho lipoproteínu a krvného tlaku. Okrem toho zaznamenali 36-percentné zníženie nákladov na hospitalizácie.
Štúdia nemeckého programu zase reportuje výrazný pokles úmrtnosti diabetikov - až o 50 percent. Rovnako zníženie závažných komplikácií ako infarkt myokardu, cievnu mozgovú príhodu či amputáciu. Výraznejšiu úsporu na strane verejných financií je však podľa týchto analýz možné očakávať najskôr o šesť až sedem rokov.
Vydavateľ TRENDU News and Media Holding a zdravotná poisťovňa Dôvera patria do portfólia finančnej skupiny Penta