Udalosti minulého roka boli mimoriadne aj z pohľadu medzinárodnej logistiky, avšak každú krízu možno vnímať aj ako príležitosť. Odchod Veľkej Británie z Európskej únie vyvolal zvýšený dopyt po službách z oblasti ciel a daní a vytvorí dopyt po nových trasách výmeny tovarov. Obmedzenia spojené s pandémiou zas urýchlili nástup digitalizácie, čo sa prejaví aj v ponúkaných službách. Nákup cez internet, bez kontaktu a z pohodlia domova bude čoskoro možný aj v prípade jazdených vozidiel, hovorí v rozhovore pre TREND šéf stredoeurópskej vetvy logistického koncernu Gefco Aleksander Raczynski.

Neprehliadnite

Šéf logistického gigantu: Logistika sa môže za päť rokov zásadne zmeniť

Minulý rok bol turbulentný pre všetky oblasti vrátane logistiky, ako by ste ho zhodnotili?

Koronavírus bol pre všetkých veľkým prekvapením. Tak pre jednotlivé krajiny, ako aj pre firmy. Fungovali sme zo dňa na deň podľa našich najlepších schopností. Museli sme zaviesť nové bezpečnostné opatrenia a prispôsobiť svoje fungovanie novým normám. Vzniknutá situácia sa tak dotkla nášho biznisu, ale aj našich zamestnancov. Z biznisového hľadiska to bolo náročné, ale pomohlo nám to stať sa viac flexibilnými. Objavili sa nové obchodné príležitosti, pričom niektoré z nich sa spájali aj so Slovenskom. Boli sme pri doručovaní ochranných masiek z Číny. Udiali sa zlé, ale aj dobré veci.

Aj vďaka digitalizácii, vyššej transparentnosti a profesionalite budú zákazníci náchylnejší ku kúpe použitého vozidla.
Aleksander Raczynski, GEFCO

Pôsobíte globálne, pomohlo vám to zhodnotiť riziko a reagovať na pandémiu rýchlejšie?

Kolegovia v Číne čelili tomuto problému skôr a to nám dalo možnosť niektoré ich postupy prevziať, alebo sa nimi inšpirovať. Vnímali sme to spočiatku ako rušivý vplyv v našom dodávateľskom reťazci. Ale ako pri všetkom, aj tu platilo, že kým problém nestál priamo pred nami, stále bol len kdesi inde, a bol problémom kohosi iného. To sa však samozrejme rýchlo zmenilo.

Ovplyvnila pandémia aj spôsob, akým sú dnes vo svete tovary prepravované?

Pozorujeme nárast leteckej prepravy medzi kontinentmi, čo je do istej miery spôsobené aj pandémiou. Spoločnosť sa stáva hektickejšou a je veľký dopyt po rýchlej preprave tovarov. A je možné že tento trend bude ďalej posilňovať. Letecká preprava je síce drahšia, no niekedy napriek tomu výhodnejšia, ako vybudovanie výrobných liniek.

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa