„Kvalitu, spoľahlivosť a zodpovedný prístup, ktoré nás definujú, mienime napĺňať aj do budúcnosti,“ potvrdzuje zástupca generálneho riaditeľa holdingu Erik Vicena. „Vidím ju ako obdobie dekarbonizácie, a to ako v energetike, tak aj v odpadovom hospodárstve a doprave. Vo všetkých týchto oblastiach sme už dnes prítomní, a verím, že budeme aj v budúcnosti. V skupine PPA CONTROLL máme potrebné know-how aj skúsenosti.“
Zelené ciele vonku aj vnútri
Komplexné technologické projekty, ktorých spoločným menovateľom je pozitívny vplyv na životné prostredie, znižovanie uhlíkovej stopy a zvyšovanie bezpečnosti, aj to sú najnovšie aktivity PPA CONTROLL v odvetviach energetiky a inžinierstva.
„Naša vízia je spoločensky aj podnikateľsky mohutná, dá sa však zhrnúť do jedného dôležitého odkazu: Chceme byť zdrojom inšpirácie úspešných a spoluvytvárať svet čistejších a komfortnejších technológií,“ predstavuje ju top manažér firmy E. Vicena. „Popri snahe o udržateľný rast máme na mysli aj zelené ciele a spoločenskú zodpovednosť voči ľuďom a životnému prostrediu, v ktorom žijeme. Práve vďaka tímu expertov a technológiám budúcnosti chceme naďalej prispievať k čistejšej planéte.“
PPA CONTROLL sa totiž okrem realizácie viacerých projektov vedúcich k uhlíkovej neutralite pre klientov snaží fungovať čo najzelenšie aj vo vnútri spoločnosti. Podnik už prispel k znižovaniu emisií oxidu uhličitého postupnou výmenou referentských automobilov za elektromobily a podporuje udržateľnosť spracovaním zvyškového plastového odpadu z vlastnej výroby rozvádzačov, ktorý firma nielen separuje, ale aj zhodnocuje vo výrobe nových dielov pre elektrotechniku.
Ekologizácia teplární je tou správnou cestou
V odvetví energetiky realizovali v PPA CONTROLL na Slovensku významné projekty ekologizácie teplární, zamerané na zvýšenie energetickej účinnosti a ukončenie uhoľných prevádzok. Práve prechod na ekologický a ekonomický spôsob kombinovanej výroby tepla a elektrickej energie naznačuje udržateľný smer, ktorým by sa mohla začať uberať slovenská aj česká teplárenská energetika v najbližšej budúcnosti.
„Modernizácia a ekologizácia teplární, ale aj budovanie spaľovní odpadu, sú oblasti, kde vieme perspektívne uplatniť svoje dlhoročné skúsenosti a prispieť smerom k trvalej udržateľnosti a menšej uhlíkovej stope u nás aj v zahraničí,“ konštatuje E. Vicena. Podobné projekty realizovala skupina PPA CONTROLL pre tepláreň v Martine a cukrovar v Seredi.
Keďže projektovanie, výstavba, ale aj prevádzka teplárne si vyžadujú vysoko odborné znalosti v oblasti bilančných tepelno-energetických výpočtov a výpočtov, týkajúcich sa technologických zariadení teplárne, či návrhov potrubných systémov, uplatnila spoločnosť PPA CONTROLL v tendroch svoje skúsenosti expertov. Do teplárne v Martine, ktorá spaľovala uhlie od roku 1949, nainštalovali štyri horúcovodné kotly s jednotkovým výkonom 14,3 megawattu (MW) a tri kogeneračné jednotky s jednotkovým elektrickým výkonom 9,34 MW.
Tepláreň, dnes už s celkovým elektrickým výkonom 28 MW a tepelným výkonom až 80 MW, tak mohla úplne odstaviť spaľovanie uhlia a prejsť na moderný ekologický a ekonomický spôsob kombinovanej výroby tepla a elektrickej energie. A to aj vďaka novým motorgenerátorom, ktoré spaľujú zemný plyn s elektrickou účinnosťou viac ako 48 percent.
Cukrovary sa však vyznačujú špecifickou energetickou a sezónnou náročnosťou výroby. Nemôžu si preto dovoliť drahé výpadky a prestoje, čo bolo nutné zohľadniť aj v projekte, ktorý PPA CONTROLL začala realizovať na zelenej lúke v areáli spoločnosti Slovenské cukrovary, s. r. o., na jeseň 2020 v Seredi. Cieľom bolo zabezpečiť veľmi promptné riešenia prípadných technologických komplikácií pri prevádzke teplárne, ako aj vybudovať spoľahlivý, vysoko efektívny a ekologický energetický zdroj výroby tepla. „Nové riešenia na kľúč ušetrili cukrovaru finančné zdroje, znížili energetickú náročnosť výroby cukru a významne prispeli k zníženiu ekologickej záťaže celého regiónu,“ hovorí E. Vicena.
V jadrovej energetike sme doma
Významnú časť skupiny PPA CONTROLL tvoria aktivity spojené s jadrovou energetikou, a to najmä projekty súvisiace s jadrovou elektrárňou (JE) Mochovce a JE Jaslovské Bohunice. Mnoho projektov skupiny sa však uskutočňuje v zahraničí, kde skupina spolupracuje na výstavbe a modernizácii jadrových elektrární a priemyselných parkov.
V súčasnosti sa aktívne podieľa aj na významnom medzinárodnom projekte ITER (International Thermonuclear Experimental Reactor – Medzinárodný termonukleárny experimentálny reaktor), v rámci ktorého spolupracuje v južnom Francúzsku 35 krajín sveta na vybudovaní najväčšieho tokamaku (experimentálneho fúzneho reaktora), aký kedy ľudstvo vytvorilo. Ten má byť cestou k riešeniu celosvetového dopytu po energii vybudovaním obrovského zdroja bezuhlíkovej energie a ide dnes azda o najambicióznejším energetický projekt vo svete.
„Príbeh slovenskej účasti na realizácii projektu ITER sa začal v roku 2016 a my sme veľmi hrdí, že môžeme byť súčasťou udalostí, o ktorých sa raz možno bude písať v učebniciach dejepisu,“ hovorí E. Vicena. V rámci projektu vykonáva PPA CONTROLL montáž komponentov technológie napájania a zároveň bezpečného vedenia a neutralizovania nahromadenej energie vytvorenej jadrovou fúziou v tokamaku špecifickými vodičmi chladenými vodou, ktoré sa bežne nepoužívajú.
„Vďaka našim skúsenostiam a referenciám z jadrového programu sa nám podarilo podpísať rámcovú zmluvu na vývoj, výrobu a dodávku špeciálnych rozvádzačov, ktoré sú odolné voči vysokému magnetickému poľu v okolí tokamaku,“ dodáva.
Za nezanedbateľné aktivity PPA CONTROLL treba uviesť aj najnovšie projekty dodávky rozvádzačov pre celosvetovo významnú Európsku organizáciu pre jadrový výskum CERN a účasť na výstavbe atómovej elektrárne Hinkley Point C vo Veľkej Británii.
Spaľovne odpadu ZEVO poznáme od A po Z
Moderné spaľovne komunálneho odpadu ZEVO sú riešením ako minimalizovať odpad a premeniť ho na potrebnú energiu (Waste to Energy). Podliehajú najprísnejším ekologickým štandardom a fungujú tak, že časť energie získanej spaľovaním odpadu sa premení na elektrickú energiu potrebnú na samotný chod zariadenia a ďalšia veľká časť energie putuje do rozvodnej siete a využíva sa na výrobu tepla a teplej vody pre veľké priemyselné objekty, nemocnice, nákupné centrá a obytné štvrte.
„Ekologické projekty moderných spaľovní odpadov sme realizovali napríklad vo Veľkej Británii a do detailov tak poznáme problematiku ZEVO – jej svetlé aj tienisté stránky, kde sa to, čo ľudia už viac nepotrebujú a nevyužijú, premení na vzácnu energiu,“ hovorí Erik Vicena.
PPA CONTROLL participovali na výstavbe spaľovne komunálneho odpadu Rookery South vo Veľkej Británii, z ktorej sa aj vďaka ich inžinierom a odborníkom stala najmodernejšia spaľovňa svojho druhu na svete a o pár mesiacov neskôr svoje skúsenosti využili v ešte rozsiahlejšom projekte výstavby spaľovne komunálneho odpadu v Newhurste, kde zvíťazili v konkurencii firiem z celej Európy.
„Skúsenosti zo zahraničia nás utvrdzujú v presvedčení, že spaľovanie odpadov v moderných spaľovniach je efektívnym a ekologickým riešením problémov s komunálnym odpadom. Namiesto hromadenia na skládkach a znečisťovania ovzdušia a vody sa môže odpad využiť na výrobu tepla a elektrickej energie,“ dodáva E. Vicena. Z jednej tony komunálneho odpadu sa totiž spálením v ZEVO zariadení získava osem až 12 gigajoulov (GJ) energie. Pre lepšiu predstavu – rovnaké množstvo sa získa spálením tony hnedého uhlia, no s neporovnateľne horším vplyvom na životné prostredie.
Cestou spaľovania komunálneho odpadu v ZEVO sa dnes vyberá mnoho európskych krajín, aby naplnili ciele Európskej únie (EÚ) recyklovať do roku 2030 šesťdesiat percent komunálneho odpadu a do roku 2035 ukladať na skládky menej než desať percent. Na Slovensku sa tak však deje iba v Bratislave a Košiciach a krajina sa preto nachádza medzi štátmi s najväčším podielom skládkovania komunálneho odpadu v EÚ.
„Sme presvedčení, že keby sa spaľovanie odpadu na Slovensku využívalo vo väčšej miere, vyriešilo by sa niekoľko problémov naraz,“ vysvetľuje Erik Vicena. Problém so zvyšujúcim sa objemom odpadu, ktorý ročne končí na skládkach, a problém, ako získať potrebnú energiu pri zvyšujúcich sa požiadavkách, je stále na stole. Je rozhodne správne, že sa utlmuje spaľovanie uhlia, ale obnoviteľné zdroje energie ako slnko či vietor sa zatiaľ v našich geografických podmienkach nedajú využiť bez výpadkov dodávok do rozvodnej siete pre závislosť od počasia. „Verím, že Slovensko a Európa začínajú chápať význam jadrovej energie, zvlášť po energetickej kríze, a strácať odporcov,“ dodáva za PPA CONTROLL.
Dodávateľ koncernu na výrobu elektromobilov Tesla
Jeden zo spôsobov, ako znížiť negatívny vplyv dopravy na životné prostredie je aj využívanie elektromobilov. Cieľom Elona Muska je vyrobiť do konca desaťročia 20 miliónov elektromobilov Tesla, pričom na výrobe jedného z modelov bude pracovať takmer 15-tisíc ľudí, k čomu prispeje aj PPA CONTROLL. Stali sa totiž jedným z dodávateľov tohto obrovského gigantu v Berlíne a ich objem prác sa ďalej rozširuje.
„Považujeme to za výnimočný úspech a našim cieľom je vypracovať sa odbornou a spoľahlivou prácou z dodávateľa konkrétneho projektu na partnera značky Tesla, čo sa nám postupne darí,“ spresňuje zástupca generálneho riaditeľa spoločnosti E. Vicena. Ako dodáva, výrobca si cení partnerov, ktorí si všimnú nezrovnalosti a okamžite navrhnú patričné riešenia na nápravu, čo je pre PPA CONTROLL samozrejmosťou.
Uhlíková neutralita do roku 2050
Slovné spojenie „uhlíková neutralita“ sa skloňuje čoraz častejšie. Stav, kedy aktivity človeka vyprodukujú len toľko skleníkových plynov, koľko ich dokážu zeleň, pôda a voda absorbovať, a tým neutralizovať, chcú krajiny EÚ dosiahnuť do roku 2050.
Riešenia na dosiahnutie uhlíkovej neutrality budú totiž určite lacnejšie ako následné odstraňovanie škôd, ktoré by vznikli, ak by sa opatrenia neurobili. A, mimochodom, omnoho viac emisií než autá dnes do ovzdušia vypustia domácnosti, firmy a elektrárne, využívajúce na výrobu tepla, respektíve elektriny, fosílne palivá, prípadne zle predpripravené primárne zdroje. Podľa údajov Eurostatu sa doprava, vrátane tej leteckej, podieľala na vzniku skleníkových plynov 23 percentami. No až 35 percent emisií pochádza zo spaľovania uhlia, zemného plynu a tuhých palív.
„Uhlíková neutralita je skutočná výzva, no keď sa zapojí každý jednotlivec a každá firma, je možné sa k nej priblížiť,“ je presvedčený zástupca generálneho riaditeľa E. Vicena a znovu zdôrazňuje, že skupina PPA CONTROLL patrí medzi spoločnosti, ktoré k tomu smerujú už dnes.