Maďarská centrálna banka sa obáva terorizmu a vlny nových imigrantov. Brániť sa chce svojsky. Vypísala tender a nakúpi SBS-károm 112 kusov pištolí a 200-tisíc ostrých nábojov.

Guvernér centrálnej banky György Matolcsy rozhodnutie okomentoval tým, že posilnenie bezpečnosti si vyžiadali v dôsledku vzostupu „medzinárodných bezpečnostných rizík“ vrátane rizika bombových útokov a teroristických hrozieb, ktoré sú spájané s imigráciou, odpovedal guvernér v liste, ktorý zaslal parlamentu. Na zákazku banka vyčlenila takmer 30 miliónov forintov, čo je v prepočte takmer 100-tisíc eur.

V maďarských médiách nákup ostrého streliva inštitúciou, ktorá sa venuje menovej politike, vyvolal rozpaky. Guvernér sa od svojho zvolenia v roku 2013 stal prvou rukou premiéra Viktora Orbána a nikdy sa netajil tým, že centrálna banka, ktorá by mala byť nezávislou inštitúciou, musí úzko spolupracovať s vládou.

Kým doteraz Gy. Matolcsy pomáhal V. Orbánovi len v ekonomickej rovine (veľkodušne znižoval úrokových sadzieb, pomáhal nútiť komerčné banky, aby vymieňali forexové hypotéky vo frankoch za nové vo forintoch), najnovšie výroky majú politický rozmer. Lamentovanie nad tým, že ozbrojovanie SBS-károv ostrými zbraňami je naliehavé, pretože banka a peniaze obyčajných ľudí sú v ohrození utečencov, je presne v súlade s vyhláseniami maďarského premiéra.

Pevnosť s osobnou ochrankou

Guvernér si z centrálnej banky buduje doslova pevnosť, kde vládnu zvláštne praktiky. Šéfovi inštitúcie nestačila polícia a štátna ochranka, ktorá chráni majetok centrálnej banky, preto si založil v roku 2014 vlastnú súkromnú bezpečnostnú službu. Pracuje v nej 150 bodyguardov, ide často o bývalých policajtov, ktorí chránia nielen jeho a viceprezidentov centrálnej banky, ale aj ich rodiny.

Do jednej z nich, MNB-Biztonsági Zrt., banka naliala pri zakladaní 200 miliónov forintov. O rok neskôr si firma založila dcérsku spoločnosť Qualitas-Védelmi Kft so vstupným kapitálom 140 miliónov forintov.

Zdôvodnenie, na čo sú potrebné pre centrálnu banku až dve SBS služby, ak banka môže využívať policajné zložky, nepôsobí veľmi presdvedčivo. Guvernér tvrdí, že vznik vlastnej SBS bol potrebný, pretože sa obával o seba a bezpečnosť svojej rodiny. Obe SBS spoločnosti ale minuli najmenej 132 miliónov forintov (430-tisíc eur) na softvér, špeciálne oblečenie, nábytok, počítače a zbrane.

Chladničky sú zakázané, kupujte si jedlo v bufetoch

Centrálna banka sa správa ako impérium aj k vlastným zamestnanom. Vlani vedenie banky zakázalo svojim pracovníkom nosievať si do práce jedlo. Z kuchynky zmizli mikrovlnky a kávovary a do chladničiek si zamestnanci nemohli ukladať jedlo.

Na zamestnancov, ktorí tento zákaz porušili, mali ich kolegovia donášať. Ochranka mala pri vstupe každého dôkladne skontrolovať, aby sa nestalo, že do budovy prepašuje niečo na jedenie.

Zbytočná šikana mala tiež svoje čudné odôvodnenie. Banka tvrdila, že zamestnanci sa majú stravovať len v bufetoch v budove banky, ktoré sú na to určené. Hoci im milióny vyhodené na SBS-károv nevadia, centrálna banka svoje rozhodnutie odôvodnila tým, že chladničky a mikrovlnky spotrebúvajú energiu a činnosť kuchynky je tak pre banku príliš nákladná.

Od banky dostali zamestnanci stravné lístky, ktoré platili len v bufetoch – každý zamestnanec dostal poukážky v hodnote 14-tisíc forintov. Keďže v centrálnej banke pracuje 1 200 zamestnancov, bufety si zarobil každý mesiac najmenej 17 miliónov forintov (55-tisíc eur). 

Šikana mala biznisové pozadie. Banka chcela dosiahnuť, aby bufety konečne zarábali. Šlo o ďalšiu z firiem, ktorú si centrálna banka na po nástupe Gy. Matolcsyho zriadila. Podobne ako v prípade SBS firiem aj do vedenia firmy MNB Jóléti Kft, ktorej patria bufety, si dosadil spriaznených manažérov, ktorí sa na vysoké platy nemôžu sťažovať.

Centrálna banka síce hospodári s vlastných rozpočtom, ale s tým verejným veľmi úzko súvisí. Ak je centrálna banka v zisku, prevádza ho do štátneho rozpočtu, v opačnom prípade straty regulátora pokrýva štátny rozpočet. Vyhadzovanie miliárd na lukratívne zákazky pre vyvolených len názorne ilustruje, ako funguje Orbánov režim nielen v najvyššej a regionálnej politike, ale aj v inštitúciách, ktorých šéfovia sú Orbánovi kamaráti.

Vlastné fakulty s alternatívnymi názormi

Vyššie popísané prípady sú len zrnkom v mori ďalších pochybných rozhodnutí centrálnej banky. Minulý rok si vyslúžila salvu kritiky od maďarských ekonómov z Maďarskej akadémie vied, pretože vyčlenila neuveriteľných 200 miliárd forintov (700 miliónov eur) na zriadenie štyroch fakúlt, ktoré majú šíriť neortodoxné ekonomické názory, ktoré sú zhodné s postojmi guvernéra. Na porovnanie, ide o 1,5-násobne vyšší rozpočet, aký maďarská vláda minie ročne na všetky verejné vysokoškolské školy.

Tento plán guvernér prezentoval ešte v auguste 2014. Dôvodom bolo, že „zastarané doktríny a chyby neoliberálnej ekonomickej školy aj naďalej dominujú na maďarských univerzitách v oblasti ekonómie a financií“. Podľa guvernéra je na čase ekonomické školstvo inšpirovať alternatívnymi modelmi.

Neoliberalizmus je ekonomický smer, ktorý sa vyučuje často aj na slovenských vysokých školách a hlása, že je prospešné v rozumnej miere odstrániť vplyv štátu z odvetví, kde dokážu hospodáriť lepšie podnikatelia (privatizovať, deregulovať). Rovnako hlása minimalizáciu štátu aj v sektoroch ako školstvo, zdravotníctvo či dôchodkové zabezpečenie a zavedenie trhových princípov.

Inými slovami, maďarská centrálna banka sa miliardami snaží dokázať, že pravicové ekonomické smerovanie krajiny nie je to „pravé orechové“. Projekt nahráva súčasnej vláde V. Orbána, ktorá sa naopak snaží o posilnenie štátu v celej ekonomike cez dosadených ľudí lojálnych Fideszu. Paradoxne, Fidesz sa v začiatkoch profiloval ako pravicový subjekt, ostro vystupujúci proti maďarským socialistom.

Maďarská akadémia vied tvrdí, že ide o vyhodené peniaze, ktoré by sa zišli v štátnej pokladnici. Fakultám chýba dostatočná transparentnosť použitia prostriedkov a o ich úspech je vopred postarané. Študentom ponúkajú luxusné štipendiá s možnosťou získania titulov PhD. Ak niekto ostane na fakulte na postgraduálnom štúdiu, ponúkané platy sú dokonca vyššie ako mzdy docentov, ktorí na iných školách pracujú desiatky rokov.

Umelecké diela a nehnuteľnosti

Maďarská centrálna banka pod vedením Gy. Matolcsyho sa preslávila aj záľubou v kupovaní umeleckých diel. V lete minulého roka v rámci programu podpory umenia kúpila obraz za úctyhodné 4,5 miliardy forintov (14,5 milióna eur).

Obraz „Mária a dieťa so svätým Pavlom“ od talianskeho maliara Tiziana kúpila od neznámeho majiteľa. Obraz zo 16. storočia sa tak stal najhodnotnejším obrazom v súkromnej zbierke v Maďarsku.

Maďarská centrálna banka si nakúpila zbrane proti utečencom

Obraz `Mária a dieťa so svätým Pavlom` od talianskeho maliara Titiana (Tiziano Vecellio) Zdroj: Wikipedia

Banka nakúpila niekoľko obrazov aj od maďarských maliarov Mihálya Munkácsyho a Desideriusa Orbana, získala napríklad aj strieborné mince, ktoré sa vyrazili v 19. a 20. storočí v Transylvánií (v súčasnosti patrí oblasť Rumunsku). Nedávno vyhodila peniaze za historické zbrane zo 16. a 17. storočia, keď bolo Maďarsko súčasťou Osmanskej ríše. 

Nákupy podobných diel budú zrejme ešte pokračovať, pretože ešte v roku 2013 guvernér na umenie vyčlenil do roku 2018 100 miliónov eur. 

Vrcholom nákupnej horúčky bola kúpa luxusnej rezidencie z 18. storočia, ktorá slúži ako hotel. Určený bol pre zamestnancov banky ako rekreačné stredisko. Súčasťou haciendy je 3,2-hektárový pozemok, bazén a ihrisko na minigolf.

Budova má 45 izieb, vínnu pivnicu pre 70 ľudí, tri tenisové kurzy, ihrisko na plážový volejbal, herňu s biliardom a kúpele. Banka hotel kúpila za 415 miliónov forintov (1,34 milióna eur), čím ušetrila z ponúkanej ceny 900-tisíc eur. 

Centrálna banka nákup 4-hviezdičkového hotela a rovnako umeleckých diel odôvodnila stratégiou ochrany kultúrneho dedičstva. „V rámci stratégie firemnej sociálnej zodpovednosti sa snažíme podporovať viac ako tisícku zamestnancov zamestnaneckými výhodami a ďalšími službami sociálnej starostlivosti,“ uviedla banka.