Japonský denník Nikkei už pred týždňom vyšiel s informáciou, že sa Apple chystá v aktuálnom štvrťroku, teda od januára do marca, znížiť výrobu svojich najnovších modelov 6s a 6s Plus o 30 percent. Dôvodom je nižší dopyt a kopiace sa zariadenia u predajcov.

„Ide o prekvapujúce zníženie výroby, ktoré signalizuje slabší dopyt, s ktorým Apple pri modeli 6s zápasí od začiatku,“ cituje agentúra Reuters analytika FBR Capital Markets Daniela Ivesa. Ten dodal, že aj keď sa burza na zníženie dopytu pripravovala, jeho rozsah je znepokojujúci.

Podčiarkuje to aj hodnota akcií technologickej firmy, ktorá sa v posledných dňoch prvýkrát za 15 mesiacov prepadla pod stodolárovú hranicu. Začiatkom novembra minulého roka bola pritom ešte nad 120 dolármi za akciu.

Foxconn dal ľuďom voľno, slabý dopyt naznačujú aj ďalší

Že sa iPhonom nedarí tak, ako by si Apple želal, dokazujú aj správy od jeho dodávateľov. Najväčší a najznámejší z nich, taiwanský Foxconn, ktorý sa opakovane stal terčom útokov kvôli tvrdým pravidlám voči zamestnancom, nepriamo potvrdil slabší záujem o vlajkovú loď amerického gigantu. V čase osláv čínskeho nového roku totiž obmedzil produkciu a skrátil pracovný čas, čo sa po iné roky nestávalo. V čase osláv Nového roku zvykol naopak ponúkať zamestnancom príplatky za nadčasy.

„Spomalenie trhu je pravda,“ potvrdil agentúre Reuters aj jeden z taiwanských dodávateľov, ktorý si neželal byť menovaný.

Denník The Wall Street Journal upozornil, že aj ďalší dodávatelia Applu majú vrásky na čele kvôli klesajúcemu slabému záujmu o nové iPhony a padajú im tržby.

Firma Taiwan Semiconductor Manufacturing Company (TSMC), ktorá dodáva do iPhonov čipy, vyšla vo štvrtok s predpoveďou, podľa ktorej jej štvrťročné príjmy klesnú medziročne takmer o 11 percent. Za dôvod označila práve klesajúci dopyt po high-endových smartfónoch.

„Pozorujeme zníženie dopytu medzi high-enodovými smartfónmi,“ povedal Mark Liu, generálny riaditeľ TSMC bez toho, aby menoval konkrétne značky. Zároveň však dodal, že po zlom prvom štvrťroku očakávajú návrat k rastu.

Tržby TSMC, ktorý patrí k popredným výrobcom čipov a spolupracuje aj so známymi tvorcami ako Qualcomm či Nvidia, sú až z 20 percent tvorené dodávaním komponentov práve pre Apple.

Ďalšia taiwanská spoločnosť naviazaná na Apple, Largan Precision, ktorá mu dodáva fotografické moduly do iPhonov, taktiež očakáva slabý prvý štvrťrok.

Prvá polovica roka pritom už tradične býva pre dodávateľov Apple slabšia, nakoľko sa nové iPhony začínajú vždy predávať na začiatku jesene, The Wall Street Journal však upozorňuje, že tohtoročné spomalenie sa javí ako výraznejšie. Najmä s porovnaním posledného boomu po uvedení šestkového iPhonu v roku 2014.

Podľa prognózy TSMC by sa celému segmentu inteligentných telefónov v tomto roku malo dariť lepšie ako inej elektronike. Kým dodávky tabletov a počítačov majú klesnúť o 7, respektíve 3 percentá, smartfóny by mali zaznamenať 8-percentný globálny rast.